Kochał Wadowice. Zawsze mówił o swojej szkole, która tyle mu dała i przygotowała go do późniejszego życia jako biskupa, kardynała, papieża. To on powiedział, że „tu wszystko się zaczęło”, więc warto dzisiaj wspomnieć tę postać wadowickiego gimnazjum, która nadal żyje. Żyje w sercach, pamięci, nadal inspiruje współczesny świat, zwłaszcza naszą ojczyznę – wspominał wielkiego absolwenta wadowickiego liceum (wcześniej Państwowego Gimnazjum Męskiego im. Marcina Wadowity) – Karola Wojtyłę Metropolita Krakowski. Homilię w czasie Mszy św. wygłosił ks. prof. dr hab. Edward Staniek – absolwent wadowickiego gimnazjum. Mówił, jak ważną rolę odgrywa w życiu człowieka okres nauki szkolnej, który jest dla niego czasem wzrostu i doskonalenia trzech umiejętności: sztuki wykorzystania czasu – materiału najbardziej ulotnego, bo stracona minuta jest już nie do odzyskania, posługiwania się słowem oraz cyframi. – Geniuszem wykorzystania czasu był Karol Wojtyła – podkreślił duchowny. Na zakończenie Eucharystii kard. Dziwisz poświęcił nowy sztandar szkoły. Został on przekazany społeczności szkolnej podczas uroczystej gali, która odbyła się w liceum.
Reklama
Na obchody jubileuszu 150-lecia szkoły zjechało do Wadowic wielu absolwentów. Wśród nich kapłani, aktorzy, profesorowie, naukowcy oraz politycy. Byli także Eugeniusz Mróz – kolega Karola Wojtyły ze szkolnej ławy oraz Halina Kwiatkowska – przyjaciółka przyszłego papieża z lat młodzieńczych. Gości powitali dyrektor liceum Janina Turek oraz starosta Bartosz Kaliński. Część artystyczną gali wypełniły utwory w wykonaniu szkolnego chóru oraz recytacja wierszy absolwentów szkoły przez obecnych uczniów liceum.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Honorowy patronat nad obchodami 150-lecia wadowickiego liceum objął prezydent Andrzej Duda, którego podczas uroczystej gali jubileuszowej reprezentowała żona – Agata Kornhauser-Duda. „Chciałbym wyrazić głęboki szacunek i wdzięczność wszystkim pedagogom, którzy przez minione dziesięciolecia pomagali swoim podopiecznym w zdobywaniu wiedzy, kształtowali ich charaktery i osobowości, rozwijali talenty, uczyli odpowiedzialności i miłości do Ojczyzny” – napisał Prezydent RP w liście do organizatorów i uczestników jubileuszu, który Pierwsza Dama odczytała na gali.
Podczas jubileuszu odbyła się także promocja książki „Wadowickie gimnazjum oraz liceum – znane i nieznane. W 150-rocznicę powstania Gimnazjum w Wadowicach 1866 – 2016”, wydanej pod redakcją wadowickiego historyka dr. Konrada Meusa. Okolicznościowe wykłady wygłosili prof. Kazimierz Karolczak – rektor Uniwersytetu Pedagogicznego oraz Jacek Popiel – prorektor Uniwersytetu Jagiellońskiego. W programie przewidziano koncert absolwentów oraz zwiedzanie wystawy filatelistycznej, którą zorganizowano w Auli Papieskiej.
Na drugi dzień obchodów jubileuszu zaplanowano spotkania w gronie absolwentów i dzień otwarty szkoły oraz mecz koszykówki absolwenci kontra uczniowie. Jubileusz liceum to również imprezy towarzyszące: maraton pływacki 150 km na 150 lat liceum oraz 25-lecie powstania pisma I LO „Peryskop”. Z kolei na 38. rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową przygotowano monodram pt. „Wielki Kolega” w wykonaniu Haliny Kwiatkowskiej. Jest to opowieść o ponad 70-letniej znajomości autorki z Karolem Wojtyłą – Janem Pawłem II. Halina Kwiatkowska we wrześniu br. wystąpiła z utworem m.in. w Rzymie. W lutym przyszłego roku szkoła planuje pielgrzymkę do grobu św. Jana Pawła II.