Trwa zbiórka podpisów pod obywatelskim projektem ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele. Aby projektem zajął się Sejm, trzeba ich zgromadzić co najmniej 100 tys. Formularz do zbierania podpisów – poniżej.
Na ustawę o wolnej niedzieli czekają dziesiątki tysięcy pracowników handlu. Jak przekonuje Alfred Bujara, przewodniczący Krajowego Sekretariatu Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ „Solidarność”, konieczność pracy w niedzielę całkowicie rujnuje ich życie rodzinne. – Pracownicy handlu nie mogą spędzić niedzieli z rodzinami, nie mogą razem iść do kościoła. Cóż z tego, że w zamian za niedzielę dostają dzień wolny w środku tygodnia, gdy wtedy ich dzieci są w szkole, a małżonkowie w pracy – tłumaczy przewodniczący.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Ograniczenie lub zakaz handlu w niedziele obowiązuje w niemal wszystkich krajach Europy Zachodniej. Sieci handlowe z tego powodu nie plajtują i nie zwalniają pracowników. – Na Zachodzie pracodawcy szanują prawo swoich pracowników do odpoczynku z rodzinami w niedziele. U nas ci sami pracodawcy, te same sieci handlowe tego prawa swoim pracownikom odmawiają – przypomina Alfred Bujara.
Reklama
W projekcie ustawy znalazły się liczne wyjątki, dopuszczające handel w niedziele. Ma on być możliwy m.in na stacjach benzynowych, w piekarniach, sklepach usytuowanych na dworcach kolejowych i lotniskach czy w kioskach z prasą. Otwarte w niedziele będą mogły być również małe, osiedlowe sklepy – pod warunkiem, że za ladą stanie ich właściciel. Projekt zakłada też m.in. ustanowienie siedmiu tzw. niedziel handlowych w ciągu roku. Sklepy mają być czynne m.in. w niedziele poprzedzające Boże Narodzenie oraz Wielkanoc, a także w okresach, w których organizowane są wyprzedaże.
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisław Gądecki powiedział, że wzorem innych państw europejskich „potrzebny jest jakiś głos sprzeciwu wobec tych nadużyć w kwestii wykorzystywania pracowników, a także podkreślenia świątecznego charakteru niedzieli”. Dodał też, że wypoczynek należy się każdemu człowiekowi, bez względu na przynależność religijną. Czas, który otrzymają zarówno pracownicy, jak i ludzie robiący zakupy w niedziele, wpłynie pozytywnie na życie rodzinne i budowę zdrowszego społeczeństwa. W ślad za apelem polskich Biskupów zwracamy się o poparcie akcji, w trosce „o przeżywanie niedzieli jako Dnia Pańskiego, ale także jako dnia odpoczynku, odrodzenia więzi rodzinnych i społecznych, budowania wspólnoty religijnej i narodowej”.
Instrukcja zbierania podpisów:
1. Wypełniając listę, należy podać: pełne imię (imiona) oraz nazwisko, dokładne miejsce zamieszkania – kod pocztowy, miejscowość, ulicę oraz numer domu. Nie można podawać nazw skrótowych, takich jak np.: K. Koźle, W-wa, Wro, znaków takich jak: „—”— ”, „jw.” i tym podobnych. Należy również czytelnie wpisać 11-cyfrowy numer PESEL.
2. Wszystkie dane należy wpisywać wyraźnie.
3. Podpisane listy należy przekazać lub przesłać do biura Komitetu do dnia 31.08.2016 r. na adres: Komitet Inicjatywy Ustawodawczej Ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele, 40-286 Katowice ul. Floriana 7.
4. Projekt ustawy wraz z uzasadnieniem oraz materiały promujące akcję są dostępne na stronach internetowych: www.wolnaniedziela.pl oraz www.solidarnosc.org.pl/sbhiu