Reklama

Aspekty

Jubileusz Miłosierdzia w Świebodzinie

W niedzielę 3 kwietnia w Świebodzinie rozpoczną się diecezjalne obchody Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia. Główna uroczystość odbędzie się w sanktuarium Miłosierdzia Bożego podczas Sumy odpustowej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tego dnia, w 2. niedzielę Wielkanocy, Kościół katolicki przeżywa ustanowione przez św. Jana Pawła II święto Miłosierdzia Bożego.

Rok Miłosierdzia

Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia został ustanowiony przez papieża Franciszka w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny 8 grudnia ubiegłego roku. Zgodnie z wolą Ojca Świętego zakończy się 20 listopada tego roku w uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata. Przypomnijmy, że w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej zostały wyznaczone tzw. kościoły stacyjne, w których po przekroczeniu Bramy Miłosierdzia wierni z racji trwającego Roku Miłosierdzia mogą w duchu prawdziwego nawrócenia i pod zwyczajnymi warunkami uzyskiwać odpusty zupełne. Jednym z ośmiu ustanowionych kościołów stacyjnych jest właśnie sanktuarium w Świebodzinie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Sanktuarium Miłosierdzia

Reklama

Jest jednym z siedmiu sanktuariów diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. Inicjatorem powstania świątyni był śp. ks. prał. Sylwester Zawadzki, ówczesny proboszcz parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski w Świebodzinie, pomysłodawca i realizator budowy figury Chrystusa Króla Wszechświata, któremu w 1987 r. ówczesny ordynariusz diecezji zielonogórsko-gorzowskiej bp Józef Michalik polecił budowę kaplicy lub kościoła na os. Łużyckim w Świebodzinie. 16 kwietnia 1994 r. bp Adam Dyczkowski poświęcił i wmurował kamień węgielny kościoła pw. Miłosierdzia Bożego. 4 lata później bp Paweł Socha dokonał poświęcenia wybudowanej świątyni. 25 sierpnia 1999 r. dokonał erekcji parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Świebodzinie. Kościół do godności sanktuarium podniósł bp Stefan Regmunt 22 listopada 2008 r. W ołtarzu głównym świątyni umiejscowiono obraz przedstawiający Jezusa Miłosiernego. W sanktuarium są obecne również relikwie apostołów Bożego Miłosierdzia – św. s. Faustyny Kowalskiej, bł. ks. Michała Sopoćki, jej spowiednika i założyciela Zgromadzenia Sióstr Jezusa Miłosiernego, oraz św. Jana Pawła II. Znajduje się tam także dębowy ołtarz poświęcony świętej, który został wykonany na wzór ołtarza w sanktuarium w Łagiewnikach.

Święto Miłosierdzia

Jest związane z objawieniami św. s. Faustyny Kowalskiej, której Jezus powiedział, że pragnie „ażeby pierwsza niedziela po Wielkanocy była świętem Miłosierdzia” (Dz. 299). Zbawiciel życzył sobie także, aby „święto Miłosierdzia było ucieczką i schronieniem dla wszystkich dusz, a szczególnie dla biednych grzeszników”. Jezus powiedział do św. Faustyny: „W dniu tym otwarte są wnętrzności miłosierdzia Mojego. Która dusza przystąpi do spowiedzi i Komunii św., dostąpi zupełnego odpuszczenia win i kar. W dniu tym otwarte są wszystkie upusty Boże, przez które płyną łaski” (Dz. 699). Święto Miłosierdzia Bożego ustanowił św. Jan Paweł II. Najpierw w 1995 r. dla wszystkich diecezji w Polsce, a 30 kwietnia 2000 r., w dniu kanonizacji s. Faustyny, dla całego Kościoła powszechnego. Święto to jest obchodzone w pierwszą niedzielę po Wielkanocy, którą obecnie nazywa się Niedzielą Miłosierdzia Bożego. Przygotowanie do tego święta stanowi nowenna, która polega na odmawianiu przez 9 kolejnych dni, począwszy od Wielkiego Piątku, Koronki do Bożego Miłosierdzia, każdego dnia przyprowadzając do Boga inną grupę dusz.

Jubileuszowe nabożeństwa

Reklama

W związku z Nadzwyczajnym Jubileuszem Miłosierdzia do sanktuarium przybywają indywidualni i grupowi pielgrzymi, którzy uczestniczą w podejmowanych w kościele nabożeństwach jubileuszowych. – W 3. niedzielę Adwentu, rozpoczynając rekolekcje w parafii, otworzyliśmy Drzwi Święte naszego sanktuarium, które jest jednym z ośmiu kościołów stacyjnych – mówi ks. dr Jan Romaniuk, kustosz sanktuarium. – Każdego dnia o godz. 15 wierni gromadzą się na Koronkę do Bożego Miłosierdzia, potem jest Msza św. W piątki o godz. 14.30 przez cały rok jest Droga Krzyżowa, a o godz. 15 rozbudowana Godzina Miłosierdzia. Grupa Adoracyjna i wierni chętni w każdy pierwszy piątek miesiąca mogą adorować Pana Jezusa przez całą noc. W czasie każdej Mszy św. zawsze jest okazja do spowiedzi św. Każdy wierny po wejściu do kościoła może wziąć specjalnie przygotowane obrazki z wypisanymi sposobami czynienia miłosierdzia, uczynkami miłosiernymi co do duszy i ciała oraz Koronką do Bożego Miłosierdzia. Za symboliczne 2 zł można też nabyć książki dotyczące Bożego Miłosierdzia. Zapowiadają się już grupy z poszczególnych parafii, a nawet spoza naszej diecezji, które przyjeżdżają tutaj albo ze swoim kapłanem, albo też anonsują się i proszą o naszego księdza, który by odprawił Mszę św. w ich intencji. Poza tym oglądają też film o budowie figury Chrystusa Króla. Także figura i sanktuarium to są te dwie stopy, na których stoi dzisiaj Świebodzin, i one są dla pielgrzymów integralną częścią.

Wizytówka świątyni

Obok strony duchowej istnieją jeszcze aspekty związane z zewnętrzną stroną świątyni. – Rozpoczęliśmy prace remontowe związane z elewacją i dachem. Sanktuarium wybudowano zaledwie 18 lat temu, jednak technologia i materiały były wtedy inne, z biegiem czasu postępowała bardzo mocno degradacja świątyni, stąd konieczna była wymiana dachu. Były liczne zacieki i trzeba było ten kościół po prostu ratować – mówi kustosz sanktuarium. – Fronton jeszcze świadczy, jak wyglądała pozostała część. Dlatego też zrobiliśmy już pewien etap. W tej chwili czekamy na sposobną pogodę. Myślę, że po diecezjalnych obchodach Roku Miłosierdzia rozpoczniemy kolejne prace związane z frontonem i wieżami świątyni. Tak wygląda strona zewnętrzna sanktuarium, która też jest naszą wizytówką, dlatego staramy się, żeby i ona wyglądała pięknie i godnie.

Centralne uroczystości

Zgodnie z decyzją bp. Tadeusza Lityńskiego centralne uroczystości ku czci Miłosierdzia Bożego w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej odbędą się w sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Świebodzinie. Rozpoczną się od zawiązania wspólnoty przy figurze Chrystusa Króla Wszechświata. Następnie pielgrzymi udadzą się w procesji do sanktuarium, gdzie zostanie odprawiona uroczysta Msza św. Na zakończenie Liturgii zostanie odmówiona Koronka do Bożego Miłosierdzia.

* * *

Słowo ks. dr. Jana Romaniuka, kustosza sanktuarium,
na diecezjalne obchody Roku Miłosierdzia w Świebodzinie:

– Życzę wszystkim Czytelnikom „Niedzieli” – „Aspektów”, ażeby to święto Miłosierdzia Bożego było świętem ogromnej radości i szczęścia, dlatego że Chrystus pochyla się nieustannie nad nami i możemy doświadczać Jego miłosierdzia. Ten Rok Jubileuszowy jest rokiem szczególnym dla każdego z nas, dlatego też niech on będzie przez każdego z nas właściwie doceniony i przeżyty. Z głębi serca tego życzę, zapewniam o stałej pamięci modlitewnej w naszym sanktuarium za wszystkich pielgrzymów, za wszystkich naszych diecezjan, przyjaciół i dobrodziejów.

2016-03-30 12:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Diamentowa parafia na Żernikach

Niedziela wrocławska 24/2018, str. V

[ TEMATY ]

parafia

jubileusz

Agnieszka Bugała

Podziękowanie ks. Rusnakowi

Podziękowanie ks. Rusnakowi

Wszystko w życiu parafian w Żernikach Wrocławskich zaczęło się w 1958 r. od dekretu ówczesnego abp. Bolesława Kominka, który w małej osadzie na południu dużego miasta powołał do życia nową parafię – mówił w powitaniu Dariusz Lewera. Od tamtej chwili minęło 60 lat. Świętowanie diamentowego jubileuszu było okazją do wspomnień i wzruszeń

Tonie były lata chude. Parafianom i kolejnym księżom proboszczom udało się wiele, ale do największych osiągnieć należy bez wątpienia budowa kościoła pw. Matki Bożej Pompejańskiej. W 2003 r., gdy parafię objął ks. prał. Tadeusz Rusnak, odnowił kościółek Serca Pana Jezusa, ale po pewnym czasie okazało się, że mieszkańców przybywa i w świątyni coraz ciaśniej. Spytał mieszkańców, czy daliby radę podjąć się trudu budowy nowego kościoła. Rada Parafialna – jak wspominają po latach – nie mogła mu odmówić. W 2006 r. podjęto decyzję o budowie, a dziś, zaledwie 12 lat później, nowy kościół nie tylko mieści bez trudu dużą liczbę wiernych, ale zachwyca ciepłym wystrojem, który przynagla do modlitwy.
CZYTAJ DALEJ

Kto jest winny aborcji w 9. miesiącu ciąży w Oleśnicy?

2025-04-14 07:37

[ TEMATY ]

komentarz

aborcja

Fot: Pro Prawo do Życia

Zły stan psychiczny, natarczywy adwokat proaborcyjnej FEDERY oraz uległość lekarzy wystarczą by zabić dziecko w 9. miesiącu ciąży bez zmiany ustawy. Chłopca zabito śmiertelnym zastrzykiem w szpitalu w Oleśnicy. Jak do tego doszło skoro lekarze w Łodzi twierdzili, że jego aborcja jest sprzeczna z prawem?

Chłopiec miał już 37 tygodni życia, a więc w świetle nomenklatury medycznej nie był nawet wcześniakiem. W ginekologicznym szpitalu w Łodzi nie chciano go zabić, choć adwokat fundacji FEDERA żądał „indukcji asystolii płodu”, czyli zabicia dziecka zdolnego do życia poprzez wbicie igły do jego serca z podaniem chlorku potasu. - Zaproponowaliśmy natychmiastowe rozwiązanie przez cięcie cesarskie (ze względu na zły stan psychiczny Pani Anity) w znieczuleniu ogólnym z objęciem dziecka wysokospecjalistycznym leczeniem pediatrycznym. Oznacza to, że zaproponowaliśmy Pani Anicie niezwłoczne zakończenie ciąży, co nie jest jednoznaczne z uśmierceniem płodu zdolnego do życia – napisał w oświadczeniu prof. Piotr Sieroszewski, kierownik ginekologii szpitala w Łodzi i prezesa Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników.
CZYTAJ DALEJ

Kard. Ryś: jest „razem” tych, którzy rządzą, z tymi, którzy są charyzmatykami

2025-04-14 20:45

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Julia Saganiak

— Ważne jest, żeby porządki przełożeństwa i charyzmatu były na siebie nawzajem otwarte. To jest to „razem”! Jest „razem” tych, którzy rządzą, z tymi, którzy są w duchu prorokami, charyzmatykami - mówił kard. Grzegorz Ryś w drugi dzień rekolekcji dla Łodzi.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję