Reklama

Wiara

Modlę się za Europę

Z dr Monique Risso z sanktuarium Matki Bożej Patronki Europy w Gibraltarze rozmawia ks. Kazimierz Kurek SDB

Niedziela Ogólnopolska 7/2016, str. 17

[ TEMATY ]

Matka Boża

Marian Sztajner/Niedziela

Matka Boża Patronka Europy z Gibraltaru

Matka Boża Patronka Europy z Gibraltaru

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

KS. KAZIMIERZ KUREK SDB: – Czy modli się Pani za Europę?

DR MONIQUE RISSO: – Kiedy modlę się za Europę, zwykle zwracam się do Matki Bożej Patronki Europy. Jest Ona patronką nie tylko Gibraltaru, ale też całej Europy. Jest to jeden z moich celów jako członka Bractwa Naszej Pani Europy. (Główne cele naszego bractwa to: promowanie kultu Matki Bożej jako Patronki Europy, modlitwa za Europę, a także za działalność świątyni, włączanie się w pomoc na terenie sanktuarium, finansowe jego wspieranie oraz wspieranie apostolatu maryjnego. Informacje na temat członkostwa w bractwie można znaleźć na: www.ourladyofeurope.net/page3.html).
W sobotę 16 stycznia instruktorzy metody Creightona, odpowiedzialni za Ośrodki Troski o Płodność (FertilityCare Centers) w różnych krajach Europy, spotkali się w Łomiankach i powierzyli siebie i swą pracę opiece Matki Bożej Patronki Europy.

– Ponad 700 lat temu Matka Boża została ogłoszona Patronką Europy. Proszę przybliżyć wydarzenia, które poprzedziły tę chwilę, gdy obwołano Maryję patronką naszego kontynentu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

– W 710 r. wódz berberyjski Tarik ibn Zijad z powodzeniem doprowadził swoje wojska przez wąską Cieśninę Gibraltarską na kontynent europejski. Katoliccy władcy Hiszpanii dobrze wiedzieli, że odzyskanie ziem nie będzie możliwe, dopóki Gibraltar pozostanie pod panowaniem Maurów. Gibraltar niejako formował most pomiędzy Europą i Afryką, umożliwiający łatwy przepływ wojsk mauryjskich do Hiszpanii. W 1309 r., blisko sto lat później, król hiszpański Ferdynand IV ostatecznie podbił Gibraltar i wypędził Maurów z półwyspu. Po tym zwycięstwie król podziękował Bogu i, jak głosi podanie, powierzył kontynent europejski opiece Maryi, nadając Jej przydomek Matki Bożej Patronki Europy. Wtedy też zmienił położony na południu półwyspu meczet w świątynię chrześcijańską. Uważa się, że to tam zaczęto czcić figurę Matki Bożej, wyrzeźbioną w wapieniu, jako Patronki Europy.

– Ilekroć islam zagrażał Europie, tylekroć przywoływano wstawiennictwa Maryi, niebieskiej Hetmanki. Jaką rolę odgrywa dziś sanktuarium Matki Bożej Patronki Europy, tak serdecznie czczonej w Gibraltarze?

– Głównym celem sanktuarium jest zbliżenie się do Maryi i przez Nią oddanie się prowadzeniu Jej Syna. Jako Jej dzieci prosimy Matkę Bożą Patronkę Europy, by strzegła i chroniła cały kontynent. By narody wzrastały i rozwijały się zgodnie ze słowem Bożym, dobrze czyniąc. Być może teraz, w tych niespokojnych czasach, kiedy jeszcze bardziej potrzebujemy nadziei i przystani, możemy razem sprawić, żeby Europa była szczęśliwsza i silniejsza.

– Obchody 700-lecia sanktuarium Matki Bożej Patronki Europy ożywiły miłość mieszkańców naszego kontynentu do naszej niebieskiej Matki. Jakie pragnienia mają czciciele Matki Bożej Patronki Europy wobec mieszkańców Starego Kontynentu?

Reklama

– W ramach obchodów 700-lecia kultu Matki Bożej Patronki Europy papież Benedykt XVI napisał list do sanktuarium. Jego słowa najlepiej oddają te pragnienia: „Matka Boża Patronka Europy przygląda się staraniom mężczyzn i kobiet, którzy odbywają niebezpieczne podróże, by głosić królestwo niebieskie ludziom mieszkającym w odległych miejscach. W dzisiejszych czasach wstawiennictwo Maryi jest potrzebne zwłaszcza dla duchowej odnowy Europy, tak by jej chrześcijańskie dziedzictwo mogło być szanowane i doceniane w trzecim tysiącleciu. Modlę się z wami i ze wszystkimi pielgrzymami odwiedzającymi sanktuarium, by ich wiara pogłębiła się i aby Matka Boża Patronka Europy prowadziła ich do lepszego poznania miłości Jej Syna, naszego Pana i Zbawiciela Jezusa Chrystusa”.

– Gibraltar to szczególne miejsce dla Polaków. Tutaj poniósł śmierć wódz polskiego wojska w czasie II wojny światowej – gen. Władysław Sikorski i jego najbliżsi. Poprzez tablice upamiętniające tę tragedię i obraz Matki Bożej Częstochowskiej została nawiązana szczególna więź między Gibraltarem a Polską. Jak ta więź może służyć Europie?

– Poprzedni biskup Gibraltaru, Komandor Orderu Imperium Brytyjskiego Charles Caruana był inicjatorem powstania w Gibraltarze, w katedrze Najświętszej Maryi Panny Koronowanej, tablic upamiętniających gen. Sikorskiego. Znajduje się tam też kopia obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Bp Caruana wydał też specjalną broszurę przedstawiającą wydarzenia, które towarzyszyły śmierci gen. Sikorskiego. Nosi ona tytuł: „Generał Władysław Eugeniusz Sikorski, Naczelny Wódz Polskich Sił Zbrojnych i Premier Rządu na Uchodźstwie, i jego związek ze Skałą Gibraltarską, 1881-1943”. Gdy ostatni raz przebywał w Watykanie, podczas wizyty „ad limina” w 2002 r., zaprezentował tę broszurę papieżowi Janowi Pawłowi II.

– W sanktuarium Matki Bożej Patronki Europy w Litanii Loretańskiej zostało dodane wezwanie: „Królowo Europy – módl się za nami”. Może nadszedł czas, aby to wezwanie zostało rozciągnięte na cały kontynent europejski?

Reklama

– Wierzę, że Matka Boża wzywa nas do rozsławiania Jej jako Patronki Europy zwłaszcza w Europie. To byłoby wielkie błogosławieństwo, gdyby była Ona znana na całym naszym kontynencie.

– Proszę powiedzieć jeszcze słówko o sobie.

– Jestem lekarzem rodzinnym i konsultantem w dziedzinie naprotechnologii. Przybyłam do Polski na pierwsze spotkanie koordynatorów Europejskich Ośrodków Troski o Płodność, które odbywało się 16 stycznia br. w Łomiankach. Ośrodki Troski o Płodność, które stworzyłam w Gibraltarze, mają patronat Matki Bożej Patronki Europy (www.ladyofeuropefertilitycare.com).

2016-02-10 08:15

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ostrożańska Śliczna Pani

Niedziela podlaska 27/2017, str. 4-5

[ TEMATY ]

obraz

Matka Boża

obraz

Ks. Artur Płachno

Matka Boża Ostrożańska

Matka Boża Ostrożańska

Matka Boża – Wspomożenie Wiernych, Ostrożan Śliczna Pani – od setek lat króluje w Ostrożanach, w diecezji drohiczyńskiej. Do łaskami słynącego obrazu Matki Bożej z Dzieciątkiem wierni przybywają, by powierzać swoje życie, troski, prośby, smutki i radości. Wpisy w Księdze Cudów i Łask potwierdzają, że prośby te są wysłuchiwane

Tworzenie sieci parafii na Podlasiu rozpoczęło się pod koniec XIV wieku. Do najstarszych kościołów należy kościół w Ostrożanach, którego pierwszymi fundatorami byli tamtejsi dziedzice – Bartłomiej i Dadźbóg.
CZYTAJ DALEJ

Zmarł ks. Krzysztof Włodarczyk. Miał 37 lat, walczył o życie po tragicznym wypadku drogowym

2026-06-25 09:37

[ TEMATY ]

śmierć kapłana

Duszpasterstwo Młodzieży Diecezji Włocławskiej

Śp. ks. Krzysztof Włodarczyk

Śp. ks. Krzysztof Włodarczyk

W środę, 24 czerwca 2026 r. zmarł ks. Krzysztof Włodarczyk, wikariusz parafii Wniebowzięcia NMP w Lipnie. Miał 37 lat (w kapłaństwie 12).

Msza pogrzebowa pod przewodnictwem biskupa włocławskiego Krzysztofa Wętkowskiego odprawiona zostanie w kościele parafialnym pw. Wniebowzięcia NMP w Kłodawie w sobotę 27 czerwca o godzinie 10.00. Pół godziny wcześniej modlitwa różańcowa.
CZYTAJ DALEJ

Lwów: władze regionu podkreśliły znaczenie pielgrzymki Jana Pawła II w 2001 roku

2026-06-25 18:08

[ TEMATY ]

Lwów

św. Jan Paweł II

#Pielgrzymka

Vatican Media

24 czerwca w siedzibie Rady Obwodowej we Lwowie odbyła się uroczystość upamiętniająca historyczną wizytę Ojca Świętego Jana Pawła II na Ukrainie w 2001 roku. W wydarzeniu uczestniczyli arcybiskup Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski, przedstawiciele różnych wyznań chrześcijańskich, duchowni, reprezentanci władz państwowych i samorządowych, parlamentarzyści, naukowcy, artyści oraz działacze społeczni.

Jak informuje Archidiecezja Lwowska, uroczystość rozpoczęła się od wspólnego odśpiewania hymnu państwowego Ukrainy. Następnie uczestnicy uczcili minutą ciszy pamięć poległych obrońców Ukrainy oraz odmówili wspólną modlitwę.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję