W homilii abp Hoser zwrócił uwagę, że prawdziwą świątynią w której mieszka żywy Bóg jest ludzka osoba. - Jedynie człowiek jest stworzony na obraz i podobieństwo Boże i przez to jest święty, bez względu w jakim stanie się znajduje. W związku z tym wszystkie zamachy na ludzkie życie są głęboką obrazą samego Boga, a każde ludobójstwo jest zawsze w jakiejś mierze Bogobójstwem – powiedział bp warszawsko-praski.
Zwrócił uwagę, że osoby niepełnosprawne są niezwykłym darem dla społeczeństwa ponieważ uczą go szacunku i wrażliwości na drugiego człowieka. – Brak sprawności w jednym obszarze jest w ludzkim organizmie rekompensowany przez większą sprawność w innym np. brak wzroku powoduje że bardziej rozwinięty jest zmysł słuchu, dotyku czy nawet węchu. Ponadto ci ludzie bardzo często charakteryzują się niebywałą wrażliwością i zdolnością empatii czyli współczucia, odczuwania wszystkich nastrojów w otoczeniu – powiedział abp Hoser.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Podkreślił, że zachowanie człowieka powinno być zgodne z jego godnością. - Czy przyjmując w komunii świętej Ciało Chrystusa można sobie pozwolić na wypowiadanie później słów wulgarnych, pełnych nienawiści, słów obrażających drugą osobę – pytał kaznodzieja zachęcając wiernych do rachunku sumienia.
Reklama
Biskup warszawsko-praski przypomniał również, że potrzebie świętowania niedzieli, którą nazwał ‘czasem świętym’. – Dzień Pański jest Dniem Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa, jest początkiem nowego stworzenia do którego dążymy. Jeżeli Żydzi z całą starannością przestrzegają szabatu, o czym mogłem się przekonać w ubiegłym tygodniu w czasie pobytu w Stanach Zjednoczonych, to na ile my katolicy umiemy świętować niedzielę? Czy my jeszcze w ogóle potrafimy świętować?? Czy może nasze życie już się tak rozmyło, że nie odróżniamy tego co jest powszednie i zwykłe od tego co jest czasem świętym? – pytał abp Hoser.
Zachęcając do korzystania z przestrzeni sakralnej przypomniał, że kościół jest miejscem modlitwy, gdzie w ciszy i skupieniu może nie tylko usłyszeć głos Boga ale także przedstawić Mu swoje sprawy. Stąd tak ważne jest uczenie dzieci od najmłodszych lat, jak mają się zachowywać w świątyni. To nie jest plac zabaw ale miejsce święte – podkreślił bp warszawsko-praski.
Po Mszy św. abp Hoser poświęcił Pietę ufundowaną przez Stowarzyszenie Patronki Dobrej Śmierci. Następnie uczestnicy XII Spotkania Niepełnosprawnych Dzieci „Wszystkie Anioły Małej Ani” udali się do gimnazjum na koncert. Jak zawsze spotkanie zwieńczyła parada i harcerski apel przy krzyżu na ul. Kolejowej.
Parafia Matki Bożej Częstochowskiej w Zielonce została erygowana przez abp Stanisława Gala 6 listopada 1939 r. Konsekracji kościoła dokonał 30 października 1994 r. bp Kazimierz Romaniuk.