Reklama

Tydzień Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan

Skarb w glinianych naczyniach

"Ten skarb przechowujemy w naczyniach glinianych" (2 Kor 4, 7). Tegoroczne hasło Tygodnia Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan wskazuje na fakt, iż posiadamy skarb - chwałę Jezusa Chrystusa, która przezwyciężyła grzech, śmierć, prześladowanie i nienawiść. Skarb ten - jako dar Boży - jest naszym udziałem. Jest przechowywany w kruchym naczyniu ludzkiej egzystencji. Chrześcijanie mają obowiązek przezwyciężać podziały między Kościołami. Kościół jest jeden. Jedność jest darem Bożym, o który nieustannie trzeba się modlić.

Niedziela włocławska 7/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Żychlin

Zgodnie z tradycją, modlitewne spotkania ekumeniczne w diecezji włocławskiej rozpoczęły się w parafii ewangelicko-reformowanej w Żychlinie, gdzie duszpasterzem jest ks. Tadeusz Jelinek. On też przewodniczył nabożeństwu ekumenicznemu, na które oprócz duchownych różnych wyznań przybyli wierni oraz przedstawiciele władz administracyjnych. W kazaniu bp Bronisław Dembowski zastanawiał się nad rzeczywistością wiary, która wymaga od człowieka odwagi. Biskup Ordynariusz podkreślił, że im bardziej zaufamy Jezusowi, tym łatwiej odnajdziemy się w jedności.

Turek

Miejscem kolejnego spotkania była parafia ewangelicko-augsburska w Turku. Nabożeństwu przewodniczył ks. Andrzej Mendrok - pastor wspólnoty luterańskiej, a homilię wygłosił bp B. Dembowski. Ksiądz Biskup stwierdził, że podziały są spowodowane brakiem miłości i zbyt kategorycznym przywiązaniem do swojego zdania. Podziały przyczyniają się m.in. do tego, że świat chrześcijański jest niesłuchany, a Europa zsekularyzowana. Bp Dembowski dodał, że rozdarcie chrześcijaństwa istotnie jest uciskiem, lecz nie wolno poddawać się zwątpieniu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Lipno

Reklama

20 stycznia liturgii ekumenicznej w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Lipnie przewodniczył bp Stanisław Gębicki. Było to pierwsze spotkanie ekumeniczne w naszej diecezji dla ks. Alfreda Borskiego - nowo mianowanego proboszcza parafii luterańskich we Włocławku, Lipnie i Rypinie. Ksiądz Pastor wygłosił homilię, w której wzywał chrześcijan, aby postępowali tak, by wszelkim ich poczynaniom towarzyszył Chrystus. Mają bowiem być światłością świata.

Koło

W czwartym dniu Tygodnia ekumeniczna liturgia Słowa i Eucharystii odbywała się w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Kole. Celebracji przewodniczył bp S. Gębicki, a kazanie wygłosił ks. T. Jelinek. Kaznodzieja zwrócił uwagę na pozorną wielkość człowieka - jego pragnienie władzy, zaszczytów i bogactwa, które zwykle stają się źródłem podziałów i nieporozumień. Dodał, że tradycyjne różnice dogmatyczne między katolikami i protestantami zostały już w dużej mierze przezwyciężone przez obie strony w dialogu ekumenicznym, jednak nadal istnieje problem ograniczeń konfesyjnych.

Włocławek

Dzień piąty przeznaczony został na sympozjum, które odbyło się w Auli im. Stefana Kard. Wyszyńskiego we Włocławku. Wprowadzenia dokonał ks. dr Roman Małecki - diecezjalny referent ds. ekumenizmu, a wśród prelegentów byli: ks. dr Sławomir Pawłowski z Instytutu Ekumenicznego KUL, który przedstawił referat o hierarchii prawd w dialogu ekumenicznym, oraz ks. Alfred Borski, który podzielił się z zebranymi ekumenicznymi doświadczeniami duszpasterskimi. (Ks. A. Borski przed objęciem stanowiska proboszcza we Włocławku był ogólnopolskim duszpasterzem młodzieży w Kościele ewangelicko-augsburskim). Po spotkaniu w katedrze była sprawowana liturgia ekumeniczna pod przewodnictwem Pasterza diecezji, z homilią ks. A. Borskiego.

Ciechocinek

Reklama

W czwartek 23 stycznia w nabożeństwie w rzymskokatolickiej parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Ciechocinku uczestniczyli: bp B. Dembowski, bp S. Gębicki, ks. Mikołaj Hajduczenia z Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, ks. T. Jelinek oraz ks. Jerzy Molin z Kościoła ewangelicko-augsburskiego, który wygłosił homilię. "Chrystus daje nam zaproszenie i zarazem wezwanie do dawania świadectwa Prawdzie" - mówił Kaznodzieja i przekonywał, że jedność wierzących w Chrystusa jest widoczna wówczas, gdy wykonują swe obowiązki należycie, w duchu miłości braterskiej i siostrzanej. Homilia miała charakter dwugłosu: swego rodzaju podsumowanie do kazania ks. Molina wygłosił ks. M. Hajduczenia. "Bóg jest jeden dla wszystkich. Nie jest Bogiem jedynie prawosławnych, katolików, ewangelików..." - przekonywał ks. Hajduczenia i dodał, że nie zważając na prześladowania, chrześcijanie muszą poszukiwać stale "skarbu jedności".

Konin

W sobotę 25 stycznia mieszkańcy Konina zgromadzili się na modlitwie w parafii św. Wojciecha. Liturgii przewodniczył bp Roman Andrzejewski, uczestniczyło w niej także wielu kapłanów z Konina i okolic. Homilię wygłosił ks. A. Mendrok. "Z Bożej łaski mamy ruch ekumeniczny, który na nowo odsłania modlitwę arcykapłańską Jezusa: "Aby byli jedno" - mówił Kaznodzieja. - Jeśli wspólnie się modlimy, działamy, to jest to świadectwo składane w tym świecie, gdzie cenione są niecnoty, buta i zarozumiałość".

Włocławek

Ostatnim etapem w modlitewnym kroczeniu ku jedności była włocławska parafia ewangelicko-augsburska. Na nabożeństwo przybyli również alumni WSD oraz siostry zakonne. Wspólnej modlitwie przewodniczył ks. A. Borski, a homilię wygłosił bp B. Dembowski, który podkreślił, że "jedność nie dokona się przez nawrócenie z jednego Kościoła na drugi, ale przez pełne nawrócenie do Chrystusa".
W obchodach Tygodnia Ekumenicznego nie mogło zabraknąć tradycyjnego "ekumenicznego turnieju" piłki koszykowej. Na parkiecie seminaryjnej sali gimnastycznej spotkały się 15 stycznia drużyny z Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie oraz z WSD w Toruniu i Włocławku. Emocji było bardzo wiele, a o zwycięstwach decydowały małe różnice punktowe. Triumfatorami okazali się studenci ChAT-u, a włocławscy klerycy w geście życzliwości i braterstwa pozwolili zająć drugie miejsce braciom z toruńskiego Seminarium.

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przesłanie, które płynie z dzisiejszej Ewangelii mówi, że nie wystarcza sama chęć pomagania

2025-07-10 21:29

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

Adobe Stock

Czytamy następnie, że Samarytanin: „Podszedł do niego i opatrzył mu rany, zalewając je oliwą i winem”. To również ważne przesłanie, które płynie do nas z dzisiejszej Ewangelii. Mówi ono, że nie wystarcza tylko sama chęć pomagania. Ważne jest, aby pomagać mądrze, aby pomoc, którą chcemy nieść, była dostosowana do warunków, sytuacji i potrzeb osoby pokrzywdzonej.

Powstał jakiś uczony w Prawie i wystawiając Jezusa na próbę, zapytał: «Nauczycielu, co mam czynić, aby osiągnąć życie wieczne?» Jezus mu odpowiedział: «Co jest napisane w Prawie? Jak czytasz?» On rzekł: «Będziesz miłował Pana, Boga swego, całym swoim sercem, całą swoją duszą, całą swoją mocą i całym swoim umysłem; a swego bliźniego jak siebie samego». Jezus rzekł do niego: «Dobrze odpowiedziałeś. To czyń, a będziesz żył». Lecz on, chcąc się usprawiedliwić, zapytał Jezusa: «A kto jest moim bliźnim?» Jezus, nawiązując do tego, rzekł: «Pewien człowiek schodził z Jeruzalem do Jerycha i wpadł w ręce zbójców. Ci nie tylko go obdarli, lecz jeszcze rany mu zadali i zostawiwszy na pół umarłego, odeszli. Przypadkiem przechodził tą drogą pewien kapłan; zobaczył go i minął. Tak samo lewita, gdy przyszedł na to miejsce i zobaczył go, minął. Pewien zaś Samarytanin, wędrując, przyszedł również na to miejsce. Gdy go zobaczył, wzruszył się głęboko: podszedł do niego i opatrzył mu rany, zalewając je oliwą i winem; potem wsadził go na swoje bydlę, zawiózł do gospody i pielęgnował go. Następnego zaś dnia wyjął dwa denary, dał gospodarzowi i rzekł: „Miej o nim staranie, a jeśli co więcej wydasz, ja oddam tobie, gdy będę wracał”. Kto z tych trzech okazał się według ciebie bliźnim tego, który wpadł w ręce zbójców?» On odpowiedział: «Ten, który mu okazał miłosierdzie». Jezus mu rzekł: «Idź i ty czyń podobnie!»
CZYTAJ DALEJ

Rocznica masakry w Srebrenicy: pojednanie pamięci trudne, ale konieczne

2025-07-11 16:06

[ TEMATY ]

masakra

Bośnia i Hercegowina

Srebrenica

@Vatican Media

Memoriał ofiar masakry w Srebrenicy

Memoriał ofiar masakry w Srebrenicy

Trzydzieści lat po masakrze, która kosztowała życie ponad 8 tysięcy bośniackich muzułmanów, arcybiskup Sarajewa ponownie podkreśla konieczność dialogu i wzajemnego zrozumienia, aby przezwyciężyć ból i przerażenie. „Dialog jest fundamentalny, zwłaszcza dialog międzyreligijny. Kościół bardzo się w to angażuje” – mówi abp Tomo Vukšić.

Abp Vukšić mówi, że dziś czuje to samo co w dniu, w którym dowiedział się o straszliwej masakrze w Srebrenicy: „Z jednej strony jest niedowierzanie i wstrząs wobec bezsilności wspólnoty międzynarodowej, która nie zdołała zapobiec tak potwornej tragedii, a z drugiej strony – modlitwa za zmarłych oraz ludzka i chrześcijańska solidarność z cierpiącymi”.
CZYTAJ DALEJ

Open Doors: w 78 krajach prześladowanych jest 380 mln chrześcijan

2025-07-11 20:33

[ TEMATY ]

prześladowania chrześcijan

Adobe Stock

Z szacunków organizacji Open Doors wynika, że obecnie w 78 krajach prześladowanych jest 380 mln chrześcijan. Według Światowego Indeksu Prześladowań w 2025 r. w 50 krajach poziom prześladowań jest wysoki bądź ekstremalnie wysoki. Pierwsze miejsce w rankingu zajęła Korea Północna, drugie - Somalia, trzecie - Jemen.

Podczas konferencji prasowej, która odbyła się w piątek w Warszawie, dyrektor polskiego biura Open Doors Leszek Osieczko przekazał, że w ciągu ostatnich trzech dekad z Korei Północnej uciekło 34 tys. Koreańczyków, a około miliona zostało zawróconych.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję