Wśród wielu miejscowości, które świętują swoje dni, jest miejscowość Łukawiec. Jak podaje historia, książę bełski Ziemowit Mazowiecki darował tę miejscowość proboszczowi lubaczowskiemu i jego następcom. Już w 1754 r. została tu utworzona parafia rzymskokatolicka. Do istnienia powołał ją bp Wacław Sierakowski, który ufundował też drewniany kościółek parafialny pw. Trzech Króli. Świątynia ta została zbudowana w latach 1754-56 i po ostatnim, gruntownym odnowieniu, stoi do dziś. Naprzeciw, po drugiej stronie drogi, w latach 1980-90, pod kierownictwem proboszcza ks. Józefa Kornagi wybudowano nowy, duży kościół murowany, który konsekrował 16 września 1990 r. administrator apostolski archidiecezji w Lubaczowie bp Marian Jaworski. Patronką nowej świątyni jest Najświętsza Maryja Panna Królowa Polski. W świątyni szczególnym kultem otoczony jest cudowny obraz Matki Bożej Łaskawej z Tartakowa. Podczas 4. pielgrzymki do ojczyzny Jan Paweł II, 3 czerwca 1991 r., będąc w Lubaczowie, ukoronował wizerunek Matki Bożej.
Rocznicowe uroczystości
Tegoroczne Dni Łukawca zorganizowano dla upamiętnienia ważnych rocznic: w 550. rocznicę powstania miejscowości i 50. rocznicę sprowadzenia obrazu Matki Bożej oraz 25. rocznicę poświęcenia kościoła parafialnego.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Uroczystości rozpoczęły się w sobotę 18 lipca. Tego dnia odbył się turniej piłkarski oldbojów 35 plus, w którym wystąpiły 4 drużyny. Tę rywalizację wygrała drużyna Zjednoczona Gmina Lubaczów, a gospodarze zadowolili się drugą pozycją. Trzecie miejsce zajęła drużyna z Młodowa-Opaki, a czwarte piłkarze z gminy Przyłbice z Ukrainy. 19 lipca rozegrany został mecz towarzyski pomiędzy miejscową drużyną a drużyną z Łukawca k. Rzeszowa.
Blok występów artystycznych zapoczątkował zespół pieśni i tańca „Wesoły Ludek” z Chicago. Zespół powstał w 1985 r. Inicjatorką jego powstania była Misia Jamińska – założycielka Południowo-Zachodniego Centrum Polskich Tańców Ludowych. Występ polonijnego zespołu zza oceanu został przyjęty z wielkim aplauzem. W tej części artystycznej nie zabrakło także występu dzieci i młodzieży z Zespołu Szkół Publicznych w Łukawcu. Podopieczni Iwony Borowiec zaprezentowali pokaz mody i taniec disco. Zasady bezpiecznej żywności propagowali w formie tanecznej i przedstawienia pt. „Po nitce do kłębka” uczniowie Doroty Wróbel. Swoje umiejętności aktorskie pokazali uczniowie przygotowani przez Martę Brzeziak, Martę Dobrowolska i Iwonę Kudybę. Posłuchać można było piosenki harcerskiej w wykonaniu Basi Zaborniak oraz kilku skeczy w wykonaniu aktorów niezrzeszonych. Szczególnie podobał się skecz „Casting na gwiazdę disco polo”, specjalnie przygotowany na Dni Łukawca. W niedzielne popołudnie nie zabrakło muzyki ludowej, o co zadbały dwa zespoły. Pierwszy z nich, „Folkowianki”, stworzony został na potrzeby niedzielnej uroczystości. Natomiast drugi, to znany miejscowy zespół „Szpaki”. Tegorocznym obchodom Dni Łukawca towarzyszyła również wystawa prac plastycznych, które wpłynęły na konkurs „Piękno Łukawca i najbliższych okolic”, zorganizowany przez ZSP w Łukawcu. Do konkursu zgłoszono 73 prace. Laureaci konkursu otrzymali nagrody ufundowane przez Centrum Kultury w Wielkich Oczach oraz ZSP w Łukawcu, a wręczyli je: wójt gminy Wielkie Oczy Tomasz Lorenc, dyrektor ZSP w Łukawcu Dariusz Bogusz, przewodniczący Rady Gminy Antoni Mach oraz sekretarz Starostwa Powiatowego Władysław Szyk.
Cenne dary
Jak już wspomniałem, w Łukawcu czczony jest obraz Matki Bożej Łukawieckiej, w cieniu której wzrosło wiele powołań kapłańskich. Z parafii w Łukawcu pochodzi m.in. obecny metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki, który był przez 9 lat osobistym sekretarzem Jana Pawła II, a po jego śmierci był sekretarzem Benedykta XVI, który 29 września 2007 r. wyświęcił go na arcybiskupa. Długoletni pobyt w Watykanie ks. Mokrzyckiego zaowocował m.in. cennymi pamiątkami przekazanymi łukawieckiej szkole. Gimnazjum, wchodzące w skład Zespołu Szkół Publicznych, od 2000 r. nosi imię Jana Pawła II. W murach tej szkoły urządzona została izba pamięci, w której przechowywane są cenne pamiątki związane z św. Janem Pawłem II. Dzięki staraniom abp Mokrzyckiego, przy sanktuarium urządzona została kaplica św. Jana Pawła II.