Reklama

28. rocznica powstania Gorzowskiej Kapituły Katedralnej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ksiądz kanonik, kapituła katedralna - wyrażenia te często pojawiają się w użyciu czy to w naszych parafiach, czy w mediach. I choć wiemy, o kogo chodzi, to jednak nie zawsze wiemy, co kryje się za tym kościelnym tytułem. Dobrą okazją do zapoznania się z określeniami: kapituła, kanonik, jak i z historią naszej Kapituły Katedralnej jest przypadająca dwudziesta ósma rocznica ustanowienia Katedralnej Kapituły Gorzowskiej.

Senat Kościoła

Kapituła - tak nazywa się wspólnotę osób duchownych, którzy spełniają swe przepisane prawem funkcje przy kościele katedralnym lub kolegiackim. Inne nazwy kapituły, jakie funkcjonowały w historii, to: senat Kościoła, grono doradców, pomocnicy biskupa.

Duchowni zasiadający w kapitułach nazywani są kanonikami. Początkowo określano tak wszystkich duchownych pełniących służbę Bożą i będących w spisie (łac. canonicus - należący do reguły, przepisu) danej świątyni. Od VIII w. kanonikami nazywa się duchownych wybranych przez biskupa, którzy wspólną modlitwą i radą mieli wspierać go w kierowaniu diecezją. Kanonicy w tamtych czasach zamieszkiwali razem przy katedrach lub kolegiatach, jednak nie tworzyli wspólnoty na wzór wspólnot zakonnych, choć posiadali swoje przepisy, reguły, według których spełniali swe funkcje. Duchowni tworzący kapitułę posiadali specjalne wyróżniające ich spośród pozostałego duchowieństwa stroje. Dopiero z czasem z tychże kanonickich wspólnot wyłonił się zakon - kanoników regularnych.

Na czele kapituły stał duchowny, któremu przysługiwał tytuł prepozyta (łac. praepositus - przełożony) lub dziekana (łac. decanus - dziesiętnik). Czasami przełożonego kapituły nazywano archiprezbiterem ( łac. archipresbyter - arcykapłan, zastępca ordynariusza). Jako że nie istniały jednorodne struktury w obrębie całego Kościoła, stąd często tworzono własne stosowane w lokalnym Kościele stopnie przysługujące kanonikom. I tak były to: prepozyt, dziekan, proboszcz kapituły, kanonicy gremialni, kanonicy honorowi lub dziekan, proboszcz kapituły, kanonicy gremialni oraz honorowi. Kanonikom honorowym przysługiwał strój kanonicki, odpowiednie miejsce w świątyni katedralnej lub kolegiackiej, nie posiadali zaś oni specjalnych praw, ani obowiązków.

Obowiązkiem kanoników gremialnych było: 1. rezydencja ( obowiązek przebywania przy katedrze lub kolegiacie przynajmniej przez 9 miesięcy w roku); 2. chór (obowiązek codziennego gromadzenia się o wyznaczonych godzinach w celu odmawiania wspólnotowych modlitw); 3. Msza konwentualna (odprawiana codziennie przez wspólnotę kanoników między modlitwami, jakie sprawowali w katedrze lub kolegiacie); 4. obowiązki względem biskupa (posłuszeństwo, asystowanie w liturgicznych celebrach biskupich). Kanonikom katedralnym oraz kolegiackim przysługiwały również pewne prawa. Na przestrzeni wieków były one różne (np. od XII w. mieli prawo wyboru biskupa, otrzymywanie funduszy na utrzymanie świątyni i swoje własne). O funkcji kanoników w Kościele świadczy architektura świątyń katedralnych i kolegiackich. Kanonicy zasiadali poniżej miejsca biskupa z prawej i z lewej jego strony, ale powyżej pozostałych uczestników zgromadzeń liturgicznych.

Kapituły katedralne i kolegiackie odegrały w historii Kościoła niebagatelną rolę. Gromadziły wokół pasterzy Kościołów lokalnych wybitnych duchownych wspierających biskupów swą modlitwą jak i radą. Świadczy o tym fakt, że instytucja ta przetrwała do naszych czasów i zazwyczaj wszędzie tam, gdzie ustanawiane są nowe diecezje powoływane są one do życia. Tak było również w przypadku naszej Gorzowskiej Kapituły Katedralnej.

Z wizerunkiem Matki Bożej Rokitniańskiej

Historia Katedralnej Kapituły Gorzowskiej łączy się z rokiem 1972, kiedy to miały miejsce zmiany struktur administracyjnych Kościoła w Polsce. Jednym z owoców tychże zmian było ustanowienie diecezji gorzowskiej. Dokument papieski wprowadzający te zmiany polecał ordynariuszom nowo powstałych diecezji polskich powołanie do istnienia kapituł katedralnych. Ówczesny pasterz diecezji bp Wilhelm Pluta począł czynić starania w Rzymie celem powołania do życia naszej kapituły katedralnej. 28 listopada 1972 r. została ogłoszona papieska bulla erekcyjna Kapituły Katedralnej w Gorzowie Wlkp.

W następnym miesiącu bp W. Pluta zwrócił się z prośbą do Prymasa o przyznanie zewnętrznych oznak godności kanonikom gorzowskim. Prośba ta została spełniona i strój kanoników Gorzowskiej Kapituły Katedralnej składać się miał z medalionu w formie krzyża greckiego z historycznym wizerunkiem Matki Bożej Rokitniańskiej na pozłacanym łańcuchu; mucetu (sięgającej do łokci pelerynki) koloru fioletowego; fioletowego pasa na czarnej sutannie z wypustkami i guzikami również koloru fioletowego; rokiety (komży) z czerwonym podbiciem; czarnego biretu (nakrycia głowy używanego przez duchownych) z fioletowym pomponikiem oraz pierścienia kanonickiego.

Po załatwieniu pozostałych formalności bp W. Pluta ustalił skład personalny Gorzowskiej Kapituły Katedralnej. W dniu 6 marca 1973 r. zaprosił wybranych duchownych do kaplicy w rezydencji biskupiej w Gorzowie Wlkp. Nominacje otrzymali: na dziekana kapituły ks. Józef Michalski (oficjał Sądu Duchownego), proboszczem kapituły został ks. Władysław Sygnatowicz (proboszcz parafii katedralnej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gorzowie Wlkp.), teologiem Gorzowskiej Kapituły został ks. Edward Jagodziński (kanclerz kurii). Poza tymi trzema kapłanami kanonikami gremialnymi zostali mianowani: ks. Mieczysław Marszalik (ekonom diecezji i ceremoniarz diecezjalny), ks. Stanisław Kusiak (proboszcz parafii w Rzepinie), ks. Henryk Guzowski (proboszcz parafii w Łagowie Lubuskim), ks. Piotr Janik (proboszcz w Świebodzinie), ks. Tadeusz Demel (proboszcz w Żarach), ks. Konrad Herrmann (proboszcz parafii pw. Najświętszego Zbawiciela w Zielonej Górze), ks. Franciszek Hornik (proboszcz w Lubsku) ks. Tadeusz Szewczyk (proboszcz w Bytomiu Odrz.). Poza kanonikami stanowiącymi gremium kapituły zostali powołani kanonicy honorowi, byli nimi: ks. Kazimierz Adamczak, ks. Kazimierz Michalski, ks. Władysław Piękoś, ks. Henryk Dworak. Po wręczeniu nominacji i insygniów kanonickich, mianowani złożyli przysięgę, a także wyznanie wiary. Po tych uroczystościach bp W. Pluta skierował do Prymasa prośbę o dyspensę dla nowo ustanowionych kanoników od wspólnotowego odmawiania modlitw brewiarzowych o wyznaczonych godzinach w gorzowskiej katedrze. Powodem był fakt, iż tylko czterech kapłanów nowej Gorzowskiej Kapituły Katedralnej mieszkało i pracowało w Gorzowie Wlkp., a pozostali w odległych o dziesiątki kilometrów miejscowościach.

Blisko sześć lat po ustanowieniu Gorzowskiej Kapituły Katedralnej, a w dwudziestą rocznicę konsekracji biskupiej bp. W. Pluty 7 września 1978 r. zostały ogłoszone nowe decyzje związane z naszą kapitułą. Bp W. Pluta mianował ks. Józefa Michalskiego - prepozytem, ks. Mieczysława Marszalika - dziekanem. Ks. Władysław Piękoś otrzymał funkcję penitencjarza Katedry Gorzowskiej. Od chwili utworzenia kapituły, ilekroć była taka potrzeba, do grona kanoników włączano kapłanów, których poświęcenie i praca dla naszego lokalnego Kościoła była nieprzeciętna. Obecnie po śmierci ks. Józefa Michalskiego prepozytem Gorzowskiej Kapituły Katedralnej od roku 1999 jest kanclerz kurii ks. infułat Mieczysław Marszalik, dziekanem zaś ks. infułat Henryk Guzowski, a proboszczem ks. Stanisław Garncarz, poza wymienionymi Kapitułę tworzy ośmiu kanoników gremialnych i dwudziestu kanoników honorowych.

Poza Gorzowską Kapitułą Katedralną w naszej diecezji od 1993 r. istnieje Kapituła Kolegiacka przy kościele konkatedralnym pw. św. Jadwigi w Zielonej Górze.

Mimo iż kapituły katedralne i kolegiackie dziś różnią się od tych, które funkcjonowały na przestrzeni wieków w Kościele ( dziś kanonicy nie zamieszkują przy jednej świątyni, czy nawet w jednym mieście, nie otrzymują specjalnych uposażeń, nie wybierają biskupa...), to jednak ich dzisiejsze zadania: sprawowanie bardziej uroczystych czynności związanych z celebracją liturgiczną oraz spełnianie zadań, jakie kapitule wyznaczy biskup diecezjalny świadczą o szczególnej więzi biskupa i współpracujących z nim kapłanów dla dobra diecezjalnej wspólnoty osób wierzących.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2000-12-31 00:00

Ocena: +1 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Choinka – nieodłączny element Świąt Bożego Narodzenia

[ TEMATY ]

choinka

wolfsavard / Foter.com / CC BY

Nie ma świąt Bożego Narodzenia bez choinki – przynajmniej w naszej szerokości geograficznej. Nawiązując do tradycji, sięgającej czasów pogańskich, choinka stała się jednym z ważnych symboli tych świąt, chociaż przez długi czas zwyczaj jej przystrajania nie mógł dotrzeć do świątyń - nastąpiło to dopiero w XX stuleciu.

Już Rzymianie ozdabiali swoje domy wiecznie zielonymi roślinami, np. jemiołą, bluszczem, wawrzynem, gdy przygotowywali się do obchodów przypadających w dniach 17-24 grudnia Saturnaliów, czyli święta boga urodzaju - Saturna. Już wtedy odbywały się procesje ze światłem i obdarowywanie siebie nawzajem prezentami.
CZYTAJ DALEJ

Abp Kupny: Pomóżcie młodym ludziom, waszym dzieciom, wnukom odkryć, że warto być uczniem Chrystusa.

2024-12-24 23:02

screen YT

Metropolita wrocławski przewodniczył Pasterce w kościele pw. Opatrzności Bożej we Wrocławiu - Nowym Dworze. Jak podkreśla abp Józef Kupny na profilu FB Archidiecezji Wrocławskiej: - Dla umocnienia mojej wiary i głębszego przeżycia potrzebuję spotkania z wiernymi, szczególnie młodymi małżonkami, młodymi rodzinami. Widzę wtedy kościół żywy. Dzieci obecne i chodzące po kościele dają mi wiele radości. W naszej archikatedrze, ze względu na charakterystykę parafii, zdecydowania większość to ludzie starsi i dorośli. Dlatego też jeżdżę po diecezji, by budować się wiarą młodych wspaniałych rodzin, którym już teraz dziękuję za codzienny trud łączenia życia codziennego z Ewangelią

We wstępie do liturgii ks. Krzysztof Hajdun, proboszcz parafii Opatrzności Bożej we Wrocławiu - Nowym Dworze wyraził radość z obecności abp Józefa Kupnego, a także podkreślając fakt Narodzenia Pana Jezusa przywołał słowa proroka Izajasza: Dziecię się nam narodziło, Syn został nam dany. - Tymy słowami prorok zapowiada przyjście Pana Jezusa. Ono dokonało się przed dwoma tysiącami lat, ale dokonuje się na nowo, bo Jezus wychodzi na drogi ludzkiego życia i pragnie być kochany. On rodzi się w sercach każdego człowieka, który potrafi kochać
CZYTAJ DALEJ

Boże Narodzenie w Domu Samotnej Matki

2024-12-25 16:24

Archiwum prywatne

S. Goretti, s. Edyta i s. Justyna posługują w Domu Samotnej Matki

S. Goretti, s. Edyta i s. Justyna posługują w Domu Samotnej Matki

Zgromadzenie Sióstr Maryi Niepokalanej prowadzi we Wrocławiu trzy bardzo ważne dzieła: Dom Samotnej Matki, punkt konsultacyno- informacyjny dla osób doświadczających przemocy domowej i streetworking. Zaglądamy do pierwszego, by zobaczyć, jak wyglądają tam święta Bożego Narodzenia.

Dom dla samotnych matek przeznaczony jest na 15 osób, łącznie matek i dzieci. – To nie jest duży dom, a ponieważ są tutaj malutkie dzieci, musiałyśmy stworzyć ciepły klimat, poczucie bezpieczeństwa; zadbać o to, żeby nie było za głośno. Staramy się, żeby to był bardziej dom niż ośrodek; żeby dziewczyny dobrze się tutaj czuły i żeby czuły atmosferę domu jako takiego. Udaje nam się to, bo dziewczyny nie mówią o tym miejscu „ośrodek”, tylko podkreślają, że „wracają do domu” – mówi s. Edyta Kasjan i zaznacza, że każda z mieszkanek ma swój klucz do drzwi, co również jest taką namiastką, że to właśnie jej dom.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję