Reklama

Niedziela Wrocławska

Szansa na przyjaźń z Jezusem

W wielu parafiach i wspólnotach właśnie teraz trwa najgorętszy czas przygotowań do I Komunii Świętej. W założeniach taka formacja, skierowana do całej rodziny, obejmuje przynajmniej rok. Dla wielu małżeństw i rodzin jest to szansa na pogłębiony kontakt z Bogiem.

Niedziela wrocławska 46/2014, str. 6-7

[ TEMATY ]

parafia

Tomasz Lewandowski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Anita Piecha, katechetka we wspólnocie Hallelujah oraz w parafii na Sołtysowicach:

– To oczywiste, że przygotowania do I Komunii dotyczą całej rodziny. Od wielu już lat przypominamy, że do tej uroczystości przygotowują się rodziny, a nie tylko dzieci.

Program przygotowań – zarówno w parafii jak i naszej wspólnocie Hallelujah – to roczny cykl comiesięcznych katechez, na które zapraszamy oboje rodziców. Ich tematy dotyczą wychowania religijnego w rodzinie, czyli np. świętowania niedzieli, rodzinnej modlitwy, przeżywania Mszy św., etc. Pojawiają się też tematy wychowawcze.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Trwając w roku liturgicznym staramy się włączyć te rodziny bardziej w poszczególne jego okresy, święta, nabożeństwa, by to był rok pogłębionej refleksji.

We wspólnocie prowadzenie takiej formacji okazuje się prostsze niż w parafii. Wynika to często z braku świadomości rodziców, że ich postawa jest tak istotna dla dziecka. Bywa, że dopiero na katechezach dowiadują się, jak kluczową rolę mają do odegrania: swoją postawą, obecnością, faktem, że to oni są nauczycielami wiary dla swoich dzieci.

Zaletą formacji we wspólnocie jest kameralna atmosfera, sprzyjająca pogłębianiu tematów. W parafii jest to trudniejsze, bo w większej grupie często nieznanych sobie osób komunikacja jest zdecydowanie mniej komfortowa.

Cały plan naszych zabiegów ma jeden główny cel: zaprzyjaźnić dzieci i rodziców z Panem Jezusem. Wszystko inne jest podporządkowane celowi nadrzędnemu.

Reklama

Ogromną uwagę zwracamy na spowiedź, bo bywa, że ten sakrament schodzi gdzieś na dalszy plan. Proponujemy rodzicom i dzieciom wspólne nabożeństwo z adoracją Najświętszego Sakramentu. W czasie, kiedy dziecko podchodzi do konfesjonału, jego rodzice wraz z innymi trwają na adoracji. Po spowiedzi dziecka następuje ważny moment: rodzice z dzieckiem razem podchodzą do ołtarza i klękają przed Najświętszym Sakramentem. Dzieci, trzymając w ręku kwiatek, składają go Panu Jezusowi w dziękczynieniu za dar sakramentu spowiedzi.

To wzruszające chwile, kiedy 90% rodziców przychodzi razem, mama i tata, kiedy mają odwagę razem uklęknąć, dając świadectwo wiary, modlitwy, wspierając w niej dziecko.

Dzieci bardzo dobrze przyjmują te wspólne przygotowania. Chętnie słuchają, kiedy rozmawiamy podczas lekcji katechezy o rodzinie, o tym, jak powinno wyglądać życie w rodzinie, nie tylko w aspekcie religijnym.

Iwona i Tomasz Wilczak, prowadzą przygotowanie w parafii św. Wawrzyńca we Wrocławiu:

Tomasz: Działamy w ruchu Domowego Kościoła, którego założyciel ks. Blachnicki wskazywał, że jego członkowie powinni aktywnie uczestniczyć w życiu swoich parafii. Kiedy zaproponowano nam prowadzenie kursu przygotowującego rodziny do I Komunii św., z chęcią zgodziliśmy się. Jesteśmy po doświadczeniu I cyklu takich spotkań, który prowadziliśmy w dwa małżeństwa. Dzieliliśmy się na dwie grupy: rodziców i dzieci – i w dwa małżeństwa prowadziliśmy dla nich zajęcia.

Forma spotkań okazała się bardzo efektywna. Kiedy jako małżonkowie przekazujemy jakąś wiedzę małżeństwom, rozmawiamy z nimi z perspektywy takich samych doświadczeń w rodzinie. Dlatego główne prawdy wiary wykładamy jako kerygmat, uzupełniając to przykładami i historiami z naszego życia. Opowiadamy, jak nasze dzieci przystępowały do I Komunii św., o pięknie przeżycia duchowego, o tym, co wtedy było dla nich ważne i widzimy zasłuchane twarze rodziców, czasem zdziwione, że tak można.

Reklama

Zachęcamy do pewnych prób – żeby zmieniać zwyczaje rodzinne, tak, by kształtować sferę duchową, nie ograniczając się do kwestii organizacyjnych. Włączamy także nasze dzieci, które prezentują scenki z życia rodzinnego, pokazujemy jak zmieniać swoje zachowanie, jak podejść do sakramentu spowiedzi. Te przekazy są dobrze przyjmowane przez rodziny, nawiązuje się rozmowa, czasem spotkania na gruncie prywatnym.

Próbujemy też formacji poprzez wspólne świętowanie, zabawę – np. kolędowanie przy kominku u Orzecha, konkursy dla dzieci. Rodzicom dużo daje, kiedy patrzą na reakcje swoich dzieci – np. ich odbiór scenek, zaangażowanie w proponowane zajęcia. Odkrywają nowe cechy u swoich dzieci, zauważają takie reakcje, których być może nie dostrzegliby na żadnym innym gruncie. Dzieci cieszą się, chętnie włączają, są autentyczne w swoim przeżywaniu.

Dlatego zależało nam, by na takich spotkaniach byli oboje rodzice z dziećmi.

Po tym roku formacji rodzin obserwujemy pewne ożywienie w parafii, chętny udział dzieci, rodziców w nabożeństwach, Mszach św. Obserwują to też kapłani podczas kolędy.

Reklama

Iwona: Przez cały rok pracy przyświecała nam myśl: że Pan Bóg ma być przyjacielem dzieci na całe życie. To był nasz cel: zmotywować rodziców, by pokazali dziecku, że Jezus jest jego przyjacielem i może nim być zawsze. Pokazywaliśmy, jak to wyglądało w naszej rodzinie, jak z naszymi dziećmi pokonywaliśmy np. trudny czas młodzieńczego buntu. Mówiliśmy, że ta przyjaźń z Panem Bogiem jest ważna, że nie kończy się na tym czasie przygotowań i na sakramencie. Proponowaliśmy np. przed spowiedzią dzieci scenkę, mającą przybliżyć tajemnicę sakramentu: najpierw dzieci w zabawie trochę się pobiły, zabrudziły swoje białe alby – i tak poszły do spowiedzi. Podczas spowiedzi dostały znów białe szaty. Miały też szkiełka, symbolizujące ich dusze, najpierw zamazane – po spowiedzi piękne i czyste. Prowadziliśmy co miesiąc adorację przed Najświętszym Sakramentem, modlitwę koronką do Miłosierdzia Bożego.

Osobiście byłam bardzo wzruszona dziećmi – które były zaangażowane, słuchały z wielką uwagą i radością, chłonęły, jak gąbki wszystko, co dla nich przygotowaliśmy. Zadawały pytania, komentowały, żywo reagowały.

Przeżycie takiego roku pogłębionego kontaktu z Bogiem daje rodzinom niezwykłą szansę na całe życie: pozwala mieć do czego wrócić.

* * *

Rekolekcje dla rodziców i dzieci pierwszokomunijnych

Wspólnota Hallelujah zaprasza wrocławskie rodziny, które przygotowują się do I Komunii św. swoich dzieci na:

rekolekcje na Górze Świętej Anny „24 h czyli 24 godziny Jezus dla Rodziny”, 11-12 kwietnia 2015 r.

rekolekcje „Coś więcej niż urlop” w pierwszym tygodniu ferii zimowych 19-24 stycznia 2015 r.

Zgłoszenia i szczegółowe informacje: www.hallelujah.pl

2014-11-13 10:41

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Apostolska parafia kolebką Sędziszowa

Niedziela kielecka 20/2018, str. IV

[ TEMATY ]

parafia

T.D.

Kościół pw. św. Apostołów Piotra i Pawła z pieczołowicie odrestaurowanym frontem

Kościół pw. św. Apostołów Piotra i Pawła z pieczołowicie odrestaurowanym frontem

Odpust ku czci patronów, Apostołów św. Piotra i św. Pawła, w „starej” sędziszowskiej parafii przypada 29 czerwca i rokrocznie ma bardzo uroczystą oprawę. W tym roku wyjątkowy charakter wydarzeniu nada wizyta bp. Andrzeja Kalety i poświęcenie tablicy pamiątkowej dedykowanej śp. ks. Tadeuszowi Śmiechowi w kaplicy w Zielonkach

Z racji zakończenia wizytacji bp Kaleta odwiedzi szkołę w Pawłowicach i będzie przewodniczył uroczystości w Zielonkach, upamiętniającej ks. Tadeusza Śmiecha, który był inicjatorem wybudowania kaplicy (czy raczej przystosowania remizy do potrzeb duszpasterskich w latach 70.) i niezapomnianym kapłanem w parafii. Zapamiętano go nie tylko jako siłę napędową tego przedsięwzięcia, ale kogoś, kto sam stawał z ludźmi do pracy. – Sami mieszkańcy parafii chcieli w ten sposób upamiętnić ks. Tadeusza – mówi ks. prob. Edward Giemza. Bp Andrzej Kaleta będzie także przewodniczył Mszy św. na cmentarzu i w kościele parafialnym oraz udzieli sakramentu bierzmowania.
CZYTAJ DALEJ

Terapia serca ojca Dolindo. Nowenna, która zmienia wszystko

2025-05-14 21:13

[ TEMATY ]

o. Dolindo

Mat.prasowy

W świecie pełnym hałasu, presji, lęku i wewnętrznego chaosu, wielu z nas poszukuje ratunku: psychoterapii, rozwoju osobistego, warsztatów radzenia sobie z emocjami. To dobry kierunek. Ale są takie zranienia i braki, których nie uleczy żaden człowiek – bo ich źródło leży głębiej niż sięga jakakolwiek ziemska pomoc. Tam, gdzie nie dociera już psychologia ani rozum – sięga miłość Boga.

Właśnie o takiej terapii pisze Joanna Bątkiewicz-Brożek – znana biografka ojca Dolindo Ruotolo i jedna z najbliższych mu duchowo autorek – w swojej najnowszej książce „Jezu, Ty się MNĄ zajmij”. To duchowa alternatywa dla 33-dniowych rekolekcji zawierzenia – zwłaszcza dla tych, którzy nie mają siły, czasu ani systematyczności, by wejść w długie przygotowania. A jednocześnie – to mocna droga wewnętrznego uzdrowienia, pokoju i nowego początku.
CZYTAJ DALEJ

Chrześcijańskie Stowarzyszenie Dobroczynne: Nawroccy przekazali nam kawalerkę

2025-05-15 11:02

[ TEMATY ]

Karol Nawrocki

PAP/Kasia Zaremba

Karol Nawrocki

Karol Nawrocki

Chrześcijańskie Stowarzyszenie Dobroczynne w Gdyni podpisało z Nawrockimi umowę darowizny o przekazaniu kawalerki, która wcześniej należała do Jerzego Ż. - poinformował w czwartek PAP prezes tego stowarzyszenia Bogdan Palmowski.

W umowie została zawarta klauzula, która mówi o tym, że jeśli stan zdrowia Jerzego Ż. na to pozwoli, mężczyzna będzie mógł wrócić do mieszkania."Pod umową darowizny jest mój podpis oraz podpis pani Marty Nawrockiej, która miała pełnomocnictwo od pana Karola Nawrockiego"- dodał Palmowski.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję