Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 37/2014, str. 8

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jasnogórskie Dożynki

Doświadczenie nieba, doświadczenie ziemi

Jasnogórskie Dożynki odbyły się 7 września br. z udziałem ok. 80 tys. rolników z całej Polski. Z tej okazji na Jasną Górę przybyli prezydent RP Bronisław Komorowski i minister rolnictwa Marek Sawicki.

– Główny motyw pielgrzymowania dożynkowego jest zawsze dziękczynny – w tym roku dziękujemy za św. Jana XXIII, syna rolników, za Jana Pawła II, tego niezwykłego papieża, który był proboszczem świata. Trudno by wskazać pielgrzymkę Jana Pawła II do Polski, podczas której w wypowiedziach nie odnosiłby się do rolników i sprawy chłopskiej – stwierdził bp Edward Białogłowski z Rzeszowa, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Rolników i Pszczelarzy. – Jest to również dziękczynienie za bł. Karolinę Kózkównę. Chcemy też podziękować za bł. ks. Jerzego Popiełuszkę, męczennika, który został ogłoszony patronem Solidarności.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Słowa powitania w imieniu ojców i braci paulinów wypowiedział o. Marian Waligóra, przeor Jasnej Góry. – Ojczyzna nasza, cała nasza polska ziemia zroszona jest pracą i modlitwą rolnika. Dziś każdemu z was dziękujemy za świadectwo przywiązania do tej ziemi i do wartości duchowych, za to, że polski rolnik nie wstydzi się swej wiary, oddawania Bogu swego trudu – powiedział. Mszy św. dożynkowej z błogosławieństwem wieńców żniwnych przewodniczył i homilię wygłosił biskup diecezji tarnowskiej Andrzej Jeż. Podkreślił, że rolnik jak nikt inny „ma świadomość, iż wszystko, co istnieje, wypływa ze źródła stwórczego działania Boga”. Przypominając życie bł. Karoliny, bp Jeż zwrócił uwagę, że w jej czasach praca na roli wpisywała się w rytm roku liturgicznego. – Wokół rolnictwa przez wieki tworzył się bogaty klimat duchowy, religijny, kulturowy, społeczny, patriotyczny, rodzinny. Ludzie mający głębokie doświadczenie nieba posiadali równocześnie głębokie doświadczenie ziemi, ludzkiej egzystencji. Rolnictwo było sposobem życia w Bogu i równocześnie w świecie – powiedział bp Jeż i dodał: – We współczesnym modelu życia wydaje się, że ziemia ofiarowana nam przez Boga przestaje już być świątynią kochaną i szanowaną, a staje się jedynie przedmiotem wyzysku ekonomicznego, poddana obróbce technologicznej, aby, tak jak np. w przemyśle wydobywczym, wyrwać z niej jak najwięcej za jak najmniejszą cenę. Dokonuje się często skalpowanie ziemi, redukowanie rolnictwa tylko do korzyści ekonomicznej, porzucając całe bogactwo duchowe i kulturowe, które ona może stwarzać, wzbogacając społeczeństwo.

Ksiądz Biskup podkreślił, że dzisiaj potrzeba gospodarskiego spojrzenia we wszystkich przestrzeniach naszego życia społecznego, politycznego, a także kościelnego – spojrzenia 30, 50 lat w przyszłość i odpowiedzenia sobie na pytanie: jakie zbiory przyniesie w dalszej perspektywie nasz obecny zasiew? Nawodnienie kulturą intelektualną, zaczerpniętą z doświadczenia życia rolniczego, może pozwolić nam budować bardziej trwałe i skuteczne modele rodzinne, społeczne, ekonomiczne i polityczne.

Bp Jeż zwrócił uwagę, że wiele osób zamieszkujących miasta ucieka na wieś, buduje tam domy i zakłada gospodarstwa. – Tam odzyskują spokój wewnętrzny, wolność, dystans do świata i do siebie – powiedział.

Starostami tegorocznych dożynek byli Renata i Stanisław Pociechowie z Męciny k. Limanowej, z diecezji tarnowskiej. Mają siedmioro dzieci – dwie córki i pięciu synów. Prowadzą ekologiczne gospodarstwo tradycyjne o powierzchni 6 ha, mają także pasiekę.

Krótko

29 sierpnia na Jasną Górę dotarła 403. Piesza Pielgrzymka Żywiecka. To jedna z najstarszych pielgrzymek – kroniki jasnogórskie odnotowały ją już w 1611 r. W tym roku uczestniczyło w niej ok. 650 osób. Nad jej przebiegiem czuwali ks. Władysław Fidelus – proboszcz katedry w Żywcu, i ks. Jan Franc. Pielgrzymów wprowadził biskup diecezji bielsko-żywieckiej Roman Pindel, który dla pielgrzymów odprawił także Mszę św.

1 września Jasnogórska Publiczna Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I Stopnia rozpoczęła nowy rok szkolny 2014/15. Eucharystii na Jasnej Górze przewodniczył o. Nikodem Kilnar – krajowy duszpasterz muzyków kościelnych i kapelan szkoły.

2 września dotarła 42. Piesza Pielgrzymka Kleryków Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu. – Pielgrzymujemy na Jasną Górę, aby prosić Matkę Bożą o dar pobożności, o wszelkie łaski potrzebne do tego, aby godnie nosić strój, jaki otrzymamy w grudniu – sutannę, która będzie symbolizować kolejny etap wejścia w przygotowanie do kapłaństwa – powiedział Marcin, kleryk III roku. – Wszystkim klerykom przyświeca cel, jakim jest kapłaństwo. Nie wiadomo, czy wszyscy dojdą, ale ta droga, którą dzisiaj przebywają, na pewno pozwoli im być w życiu naprawdę dobrymi ludźmi – podkreślił ks. Artur Szela, opiekun III roku.

5 września – w 80. roku życia, 57. roku kapłaństwa oraz 63. roku życia zakonnego – odszedł do Pana śp. o. prof. Dionizy Tadeusz Łukaszuk, paulin. Był od wielu lat wykładowcą teologii dogmatycznej na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie (obecnie Uniwersytet Papieski Jana Pawła II) oraz w Wyższym Seminarium Duchownym Zakonu Paulinów na Skałce.

Zapowiedzi

17 września – 14. Ogólnopolskie Forum Młodzieży Szkół Katolickich

19 września – Maturzyści Diecezji Tarnowskiej

19/20 września – Pielgrzymka Wiernych Archidiecezji Wrocławskiej

20 września – 32. Pielgrzymka Ludzi Morza, 33. Pielgrzymka Sodalicji Mariańskiej, 18. Pielgrzymka Leśników, Pielgrzymka Stowarzyszenia Upamiętnienia Ofiar Zbrodni Ukraińskich Nacjonalistów, 18. Pielgrzymka Czytelników i Redakcji Tygodnika Katolickiego „Niedziela” oraz 3. Pielgrzymka Dziennikarzy Polskich

20-21 września – 32. Pielgrzymka Ludzi Pracy

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

2014-09-09 15:51

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: ogromny napływ wiernych i próśb o akredytacje prasowe

2025-04-23 21:01

[ TEMATY ]

śmierć Franciszka

Vatican Media

Blisko 20 tys. wiernych oddało już hołd Papieżowi Franciszkowi, modląc się w Bazylice Watykańskiej przy trumnie z jego ciałem. Z kolei do Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej napłynęło ok. 4 tys. wniosków o akredytację medialną.

Jak poinformowało watykańskie Biuro Prasowe, dziś między godz. 11.00 a 19.30 Bazylikę Watykańską nawiedziło już blisko 20. tys. osób, które pragnęły osobiście pożegnać Ojca Świętego Franciszka, modląc się przy trumnie z jego ciałem, wystawionej u stóp Ołtarza Katedry. Tłumy wciąż czekają w kolejce na Placu Świętego Piotra, w związku z czym rozważane jest przedłużenie godzin otwarcia świątyni, która pierwotnie miała pozostać otwarca do północy. Także ze strony mediów widoczne jest duże zainteresowanie – do tej pory do Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej wpłynęło ok. 4 tys. wniosków o akredytację dziennikarską.
CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

W Wielki Piątek rozpoczyna się Nowenna do Miłosierdzia Bożego. Pan Jezus polecił Siostrze Faustynie, aby przez 9 dni odmawiała szczególne modlitwy i tym samym sprowadzała rzesze grzeszników do zdroju Jego miłosierdzia.

„Pragnę, abyś przez te dziewięć dni sprowadzała dusze do zdroju mojego miłosierdzia, by zaczerpnęły siły i ochłody, i wszelkiej łaski, jakiej potrzebują na trudy życia, a szczególnie w śmierci godzinie. W każdym dniu przyprowadzisz do serca mego odmienną grupę dusz i zanurzysz je w tym morzu miłosierdzia mojego. A ja te wszystkie dusze wprowadzę w dom Ojca mojego. Czynić to będziesz w tym życiu i w przyszłym. I nie odmówię żadnej duszy niczego, którą wprowadzisz do źródła miłosierdzia mojego. W każdym dniu prosić będziesz Ojca mojego przez gorzką mękę moją o łaski dla tych dusz.
CZYTAJ DALEJ

Był z ludem do końca

2025-04-24 09:41

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Archiwum Aspektów

Biskupi naszej diecezji i wierni świeccy wspominają papieża Franciszka

Biskupi naszej diecezji i wierni świeccy wspominają papieża Franciszka

Dla mnie osobiście papież Franciszek będzie kojarzył się z dniem kiedy podjął decyzję, że mam pełnić posługę w Kościele jako biskup – mówi bp Adrian Put. Biskupi naszej diecezji i wierni świeccy wspominają papieża Franciszka.

Pasterz diecezji bp Tadeusz Lityński o śmierci papieża Franciszka dowiedział się w trakcie sprawowania poniedziałkowej liturgii Mszy św. w swojej rodzinnej miejscowości Sucha k. Zielonej Góry. – Akurat Komunia św. dobiegła końca i ktoś z wiernych poinformował proboszcza o śmierci papieża. Sprawdziliśmy to i okazało się, że to prawda, dlatego na zakończenie Eucharystii podjęliśmy modlitwę w intencji Ojca Świętego – mówi biskup diecezjalny. – Informację tę przyjęliśmy z wielkim bólem i smutkiem, bo mieliśmy nadzieję, że papież wyjdzie z tego kryzysu zdrowotnego. W marcu byłem w Rzymie, uczestniczyłem w modlitwie na placu św. Piotra i w licznych rozmowach tam, taka nadzieja się tliła. Żegnamy Ojca Świętego, który jako następca Benedykta XVI wniósł bardzo wiele w życie Kościoła i pokazał, że do końca ten Kościół umiłował, przekazując jeszcze wielkanocne orędzie i błogosławiąc wiernych z balkonu bazyliki św. Piotra. Odejście papieża Franciszka przyjmujemy z wielkim smutkiem, ale jednocześnie z wielką wdzięcznością Bogu za jego dokonania: nauczanie, pielgrzymki i zaangażowanie. Papież jako pasterz w wielu sytuacjach wykazał się postawą radykalnego pójścia za Ewangelią i myślę, że to jest czytelne dla wszystkich – zauważa bp Lityński.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję