Reklama

Niedziela Lubelska

Chełm. Pielgrzymka mężczyzn

Po raz drugi do sanktuarium Matki Bożej Chełmskiej pielgrzymowali mężczyźni z archidiecezji lubelskiej. Pielgrzymka odbyła się 14 czerwca. Wraz z pielgrzymami modlił się abp Stanisław Budzik.

2025-06-20 15:04

Tadeusz Boniecki

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tegoroczna Pielgrzymka Mężczyzn miała szczególne znaczenie, bo odbywała się w ramach Jubileuszu Roku Świętego. Jej program był niezwykle bogaty. Na wspólną modlitwę do sanktuarium Matki Bożej Chełmskiej przybyło ponad 200. mężczyzn nie tylko z całej archidiecezji, ale i Polski. Uczestniczyli w niej ojcowie z synami i dziadkowie z wnukami. Szczególnie byli zauważalni członkowie wspólnoty Rycerze Maryi, działającej przy sanktuarium na Górze Chełmskiej. Byli pielgrzymi m.in. z chełmskich parafii oraz Łęcznej, Świdnika, Niemiec, Stróży, Jawidza, Krężnicy Jarej, Turowli, Okszowa, Rejowca Fabrycznego, Jastkowa, Rożdżałowa, Depułtycz, Rudej Huty. Księżomierzy, Kraśnika, a także z Lublina, Warszawy, Bydgoszczy, Zamościa i Torunia.

Reklama

Wydarzenie rozpoczęło się odśpiewaniem przez mężczyzn Godzinek o Matce Bożej Chełmskiej. Następnie wszystkich uczestników powitał ks. Mikołaj Dudziński. Mówił do zgromadzonych o kryzysie męskiej tożsamości. – Kto to jest mężczyzna to było wiadomo zawsze. I zawsze miało to odniesienie do Boga, przynajmniej w naszej cywilizacji chrześcijańskiej. Natomiast współcześnie wszystko jest poddane w wątpliwość. Niektórzy śmieją się złośliwie i mówią, że nasz Kościół jest nie rzymsko- a żeńsko-katolicki. Bo w Kościele widać bardzo dużo kobiet, a mało mężczyzn. Dzisiaj zapomnieliśmy kim jesteśmy. Ale aby odkryć kim jest każdy z nas, kim są mężczyźni w zamiarach Bożych, nie tylko w aspekcie biologicznym, ale też i duchowym, trzeba podążać za Jezusem, Maryją i św. Józefem – mówił. Wspomniał też o cudach, które działy się i nadal dzieją się za wstawiennictwem Matki Bożej Chełmskiej. – Niedawno cudownego uzdrowienia doznał ks. Piotr Fortuna, któremu lekarze oznajmili, że straci wzrok i będzie niewidomy do końca życia. Ksiądz ten bardzo prosił o modlitwę. W naszym sanktuarium zostały zamówione dwie Msze św. w jego intencji. Okazało się, że jak napisał w liście do nas, już po pierwszej Mszy św. zaczął odzyskiwać wzrok. Bóg wie, że potrzebujemy cudów, które są znakami – mówił duszpasterz. Wyjaśnił, że takim „małym cudem” jest przebudzenie serc mężczyzn w naszym pokoleniu. – Bo jeśli w kulturze chrześcijańskiej mężczyźni nie będą wiedzieli jaką mają moc od Boga, wychodzącą z serca, to biada nam - podkreślał ks. Mikołaj.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Słowa powitania skierował do uczestników kustosz sanktuarium Matki Bożej Chełmskiej ks. kan. Andrzej Sternik. Przybliżył pielgrzymom historię kultu Matki Bożej Chełmskiej. – Jesteśmy w miejscu wyjątkowym dla naszej archidiecezji. Udokumentowany początek kultu Maki Bożej Chełmskiej w tym miejscu sięga trzynastego wieku. Resztki pierwszej świątyni są w podziemiach obecnej bazyliki. W tym roku obchodzimy 260. rocznicę koronacji obrazu Matki Bożej Chełmskiej. Jest to szczególna okazji do wdzięczności Panu Bogu - mówił ksiądz kustosz.

Reklama

W dalszej części spotkania uczestnicy odmówili modlitwę różańcową, po której wysłuchali świadectwa Marcina Gomułki, świeckiego ewangelizatora z Torunia. Marcin Gomułka mówił o tym, jak doszedł do poznania Pana Boga i zmiany swojego życia. – Jestem tutaj dlatego, bo wcześniej ktoś mi powiedział o Jezusie. Chcę powiedzieć dzisiaj o tym, że Jezus mnie uratował. Dzisiaj Jezus mówi do każdego z nas. Chcę was zaprosić bracia, abyście usłyszeli słowo które Jezus kieruje do każdego z nas. Co mówi Jezus? Niech wasza mowa będzie tak, tak, nie, nie. Co to oznacza? Tak dla Boga, nie dla grzechu - wyjaśniał. – Są ludzie, którzy nie mają świadomości, że grzeszą. Oni nie mają takiego przekonania, że to co robią jest grzechem. Mówią nie Bogu, bo Go nie poznali. To jest wyzwanie dla mnie i dla ciebie. Co my zrobimy, aby inni Go poznali - pytał Marcin Gomułka. Ewangelizator wspomniał też o potrzebie walki z pokusami dręczącymi mężczyzn i pracy nad sobą. – My bardzo często jednak nie żyjemy w ten sposób - podsumował.

Najważniejszym punktem podczas pielgrzymkowego dnia była Msza św. odprawiona w sanktuarium przez abp. Stanisława Budzika. Wraz z nim przy ołtarzu modlili się księża przybyli z pielgrzymami. W homilii abp Stanisław Budzik podkreślił znaczenie męskiego pielgrzymowania. Wspomniał o najbardziej znanej corocznej pielgrzymce mężczyzn i młodzieńców do sanktuarium Matki Bożej w Piekarach. – Od kilkudziesięciu lat ta niezwykle popularna na Śląsku pielgrzymka gromadzi setki tysięcy uczestników. Wędrują do Maryi czczonej jako Matka Sprawiedliwości Społecznej – przypomniał. - Nasza archidiecezja ma od niedawna pielgrzymkę mężczyzn do sanktuarium Matki Bożej Chełmskiej. Ta pielgrzymka stawia dopiero pierwsze kroki. Ale te pierwsze kroki też są ważne. Bo jak mówi przysłowie, dobry początek jest połową dzieła. My stawiamy te pierwsze kroki pod znakiem Maryi, czczonej w tym miejscu na Chełmskiej Górze – podkreślił.

Reklama

Jak nauczał metropolita, tym co łączy wszystkie pasma historii tego pięknego miasta i fascynującej Góry Chełmskiej, to wiara w Boga w Trójcy Jedynego i gorąca cześć dla Matki Najświętszej. Wyrazem miłości, oddania wiernego ludu dla swojej Matki, była koronacja od dawna słynącego łaskami obrazu Chełmskiej Matki. Abp Budzik przywołał też sylwetki błogosławionych biskupów męczenników II wojny światowej: bp. Michała Kozala z Włocławka i bp. Władysława Gorala z Lublina. Szczególnie podkreślił ich nieustraszoną i pełną poświęcenia postawę, będącą umocnieniem i wzorem zarówno dla osób duchownych jak i świeckich. Arcypasterz mówił też o mocy Chrystusowej nauki i jej sile w umacnianiu wiary współczesnego człowieka. – Człowiek, który wędruje przez życie w blasku Chrystusowej prawdy, nie da wiary błędnym tłumaczeniom, że każdy ma swoją prawdę. Człowiek, który uwierzył, że Chrystus jest życiem, staje z podniesionym czołem nawet w obliczu śmiertelnego niebezpieczeństwa; nie boi się nawet tych, co zabijają ciało, bo wie, że duszy zabić nie mogą. Słowo Boże uczy nas Bożego spojrzenia na to wszystko, co się wokół nas dzieje. Wasza dzisiejsza obecność drodzy bracia, w tym sanktuarium, jest znakiem, że chcecie budować swoje życie i działanie na cennych wartościach. Są nimi prawda, uczciwość, przejrzystość, troska o dobro rodziny oraz troska o dobro naszej wielkiej i małej Ojczyzny. Niech Bóg wam w tym dziele błogosławi - zakończył metropolita.

Po Eucharystii – strawie duchowej – pielgrzymi mieli okazję pokrzepić ciało, posilając się wojskową grochówką i bigosem w parku przy bazylice. Podczas posiłku była też okazja do serdecznej rozmowy z abp. Stanisławem Budzikiem. Następnie pielgrzymi wysłuchali w świątyni „Akatystu ku czci Chełmskiej Bogarodzicy” wykonanego przez męską część chóru działającej przy sanktuarium Matki Bożej Chełmskiej, którego dyrygentami są ks. Damazy Soja i Arkadiusz Kostecki. W trakcie pielgrzymki był też czas na spokojne zwiedzenie krypt pod bazyliką z grobowcami unickich biskupów oraz piwnic pobazyliańskich i ogrodu różańcowego. Ostatnim punktem II Pielgrzymki Mężczyzn do sanktuarium Matki Bożej Chełmskiej była wspólna Droga Krzyżowa, przygotowana i poprowadzona przez Bractwo Krzyża Świętego z parafii Rozesłania Św. Apostołów w Chełmie.

Następna pielgrzymka już za rok, bo zrodzona tradycja pielgrzymowania mężczyzn przed obraz Matki Bożej Chełmskiej, jak zapewnia ks. kan. Andrzej Sternik, będzie kontynuowana corocznie, wpisując się tym samym na stałe w kalendarz wydarzeń religijnych naszej archidiecezji.

Fotorelacja na https://www.facebook.com/profile.php?id=100079880112212


Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jutro przypada 1700. rocznica rozpoczęcia Soboru Nicejskiego

2025-07-18 16:12

[ TEMATY ]

Sobór Nicejski

1700. rocznica

wikipedia/Francesco Gasparetti from Senigallia, Italy

Wnętrze wybudowanej za panowania Konstantyna bazyliki w Rzymie, współcześnie Basilica dei Santi Silvestro e Martino ai Monti. Według tradycji spotkali się w niej biskupi Italii, aby uzgodnić wspólne stanowisko przed obradami w Nicei.

Wnętrze wybudowanej za panowania Konstantyna bazyliki w Rzymie, współcześnie Basilica dei Santi Silvestro e Martino ai Monti. Według tradycji spotkali się w niej biskupi Italii, aby uzgodnić wspólne stanowisko przed obradami w Nicei.

Jutro przypada 1700. rocznica rozpoczęcia Soboru Nicejskiego - pierwszego soboru chrześcijaństwa. Przyjęto na nim wyznanie wiary, potwierdzające bóstwo Chrystusa w sporze arianami, a także ustalono wspólną dla całego Kościoła datę Wielkanocy.

Pierwsze historii zgromadzenie wszystkich biskupów Kościoła, zwołane przez cesarza Konstantyna, trwało od 19 do 25 lipca 325 roku w pałacu cesarskim w Nicei (dzisiejszy Iznik w Turcji). Dokładna liczba jego uczestników nie jest znana, ale historycy na ogół przyjmują, że było ich około 220. Oprócz biskupów, byli wśród nich także przedstawiciele tych biskupów, którzy nie mogli przyjechać osobiście: tzw. chorepiskopi (dosłownie: biskupi wiejscy, reprezentujący biskupa w odległych częściach diecezji - pierwowzór dzisiejszych biskupów pomocniczych), prezbiterzy i diakoni, którzy mieli prawo głosu w imieniu swoich biskupów. Tak było w przypadku biskupa Rzymu - Sylwestra, który nie przybył do Nicei, lecz wysłał w swoim imieniu dwóch prezbiterów: Witona i Wincencjusza. Pracom soboru przewodniczył biskup Hozjusz z Kordoby, w dzisiejszej Hiszpanii.
CZYTAJ DALEJ

Wzór chrześcijanina

Niedziela Ogólnopolska 29/2022, str. 20

[ TEMATY ]

Św. Szymon z Lipnicy

Archiwum Biura Prasowego Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej

Modląc się o ustanie epidemii, prośmy o wstawiennictwo św. Szymona z Lipnicy, który w XV wieku pomagał w Krakowie chorym na cholerę

Modląc się o ustanie epidemii, prośmy o wstawiennictwo św. Szymona z Lipnicy, który w XV wieku pomagał w Krakowie chorym na cholerę

W swojej posłudze duszpasterskiej kierował się miłością miłosierną.

Benedykt XVI podczas Mszy św. kanonizacyjnej, 3 czerwca 2007 r., podkreślił, że opiece św. Szymona z Lipnicy zostają zawierzeni ci, którzy „cierpią z powodu ubóstwa, choroby, osamotnienia i niesprawiedliwości społecznej”. Papież zaznaczył, że Szymon, „przepełniony miłosierną miłością, którą czerpał z Eucharystii, nie ociągał się z niesieniem pomocy chorym dotkniętym zarazą, która i jego doprowadziła do śmierci”.
CZYTAJ DALEJ

Szkoła duchów: Ministerialna reforma, która niszczy wieś?

2025-07-18 17:20

[ TEMATY ]

reforma oświaty

Andrzej Sosnowski

system oświaty

Red.

Andrzej Sosnowski

Andrzej Sosnowski

Czy naprawdę chcemy budować system oświaty, w którym edukacyjny los dziecka zależy od kodu pocztowego?

Minister Edukacji (już nie Narodowej) skierowała do konsultacji projekt nowelizacji ustawy Prawo oświatowe, który zakłada m.in. możliwość łączenia klas i tworzenia zespołów szkół w związku ze spadkiem liczby uczniów. Choć celem zmian ma być dostosowanie systemu edukacji do realiów demograficznych, propozycje budzą niepokój w środowiskach lokalnych, zwłaszcza na terenach wiejskich. Czy może to oznaczać faktyczną degradację jakości nauczania i przyspieszenie procesu likwidacji małych szkół
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję