Reklama

Kultura

10 lat Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego „Sacrum Non Profanum”

Festiwal Muzyczny „Sacrum Non Profanum” stworzyli w 2005 r. na bazie organizowanego przez Uniwersytet Szczeciński cyklu koncertów „Przez muzykę do świata wartości” prof. Bohdan Boguszewski – dyrygent, prof. Marek Jasiński – kompozytor i dr Mikołaj Szczęsny – muzykolog.

Niedziela szczecińsko-kamieńska 32/2014, str. 6-7

[ TEMATY ]

festiwal

ARCHIWUM FESTIWALU

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W zamierzeniach pomysłodawców Festiwalu było przede wszystkim ofiarowanie słuchaczom szans intensywnego przeżywania sztuki interpretowanej przez wybitnych muzyków we wspaniałych wnętrzach zachodniopomorskich kościołów. Na miejsce Festiwalu wybrano Trzęsacz – małą wioskę rybacką, której atrakcją turystyczną był kościół z murami „zabieranymi” od wielu lat przez Bałtyk.

W Trzęsaczu znajdował się również drugi, położony w głębi lądu kościół, który jeszcze do 1998 r. był zniszczony. Dzięki konsekwencji działania i uporowi władz Kościoła katolickiego, a także mieszkańcom gminy Rewal i pieniądzom sponsorów kościół pw. Miłosierdzia Bożego odbudowano w ciągu pięciu lat, montując w nim jednocześnie 18-głosowe organy. Stworzono tym samym również doskonałe warunki do organizowania koncertów w ramach Festiwalu „Sacrum Non Profanum”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Festiwal zaliczany jest obecnie do najważniejszych letnich wydarzeń kulturalnych w kraju. Stało się to dzięki atrakcyjnemu repertuarowi, udziałowi w wydarzeniu wybitnych polskich i zagranicznych artystów. Osiągnięcia artystyczne Festiwalu przekroczyły nie tylko granice maleńkiego, uroczego Trzęsacza, ale także Polski. W Roku Chopinowskim na przykład „Sacrum Non Profanum” przeniesiono niemalże w całości do Nowego Jorku, gdzie w salach Carnegie Hall i Lincoln Center zwieńczył obchody dwusetnej rocznicy urodzin wielkiego Kompozytora oraz Pianisty.

Reklama

Po sukcesach Festiwalu w 2010 r., gdy w programie przeważały dzieła jednego kompozytora – Fryderyka Chopina, organizatorzy doszli do przekonania, że pomysł dedykowania każdej edycji innemu twórcy jest bardzo atrakcyjny zarówno dla wykonawców, jak i słuchaczy, ponieważ poszerza wiedzę o samym kompozytorze, a także pozwala lepiej poznać jego twórczość. Siódme festiwalowe wydanie poświęcono pamięci Marka Jasińskiego – kompozytora i współtwórcy Festiwalu.

Kolejne, realizowane pod hasłem „Muzyka naszych czasów”, są hołdem dla twórczości najwybitniejszych polskich kompozytorów XX i XXI wieku: Henryka Mikołaja Góreckiego, Krzysztofa Pendereckiego i Wojciecha Kilara. To dzieła tych wyjątkowych twórców znalazły się przede wszystkim w festiwalowym programie „Sacrum non profanum”.

Przyjęta w 2010 r. formuła dedykowania Festiwalu jednemu twórcy sprawdziła się szczególnie w 2013 r., kiedy patronem imprezy został Krzysztof Penderecki. Dla muzyki Mistrza na koncerty ściągały tłumy melomanów. Podczas inauguracji IX Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego „Sacrum Non Profanum” wzruszona publiczność nagrodziła utwór „Powiało na mnie morze snów...”. „Pieśni zadumy i nostalgii” gromkimi brawami, przy tym była do tego stopnia usatysfakcjonowana interpretacją, że wyraziła to w standing ovation. Wzruszenia nie ukrywał również sam Krzysztof Penderecki.

Reklama

Podczas tegorocznej festiwalowej odsłony rozbrzmiewać będą przede wszystkim dzieła Wojciecha Kilara. Dzieła kompozytora interpretować będą wybitni soliści (A. Chorosiński, H. Hozer, K. A. Kulka, A. Makowicz, A. Mielewczyk, Z. Rychert, L. Skrla, J. Tylkowska-Drożdż, Witold Zalewski), doskonałe zespoły wokalne i instrumentalne (Affabre Concinui, Krakowski Kwintet Dęty, Raschèr Saxophon Quartett), znane chóry i orkiestra Academia. Będziemy oklaskiwać muzyków z Hiszpanii, Kanady, Niemiec, Polski i Stanów Zjednoczonych. Dla miłośników fotografii mamy nie lada gratkę – wystawę Zdzisława Sowińskiego – „Wojciech Kilar... teraz, teraz, teraz i... amen”. Szczecin zatem dołączy do zaledwie kilkudziesięciu miast na świecie, w których ta historyczna, tworzona przez dziesiątki lat wystawa, zostanie przedstawiona. W czasie Festiwalu zachęceni też do pracy są studenci wokalistyki z Niemiec i Polski. Pod opieką znanych z wielu scen operowych Europy śpiewaków Bettinny Jensen i Tomasza Zagórskiego w ramach festiwalowych warsztatów wokalnych przygotowują koncert zatytułowany „Z miłości do śpiewu”.

Profesor Bohdan Boguszewski – dyrektor artystyczny Festiwalu, zamierza kontynuować obrany kierunek. W tym roku planuje popularyzować muzykę Wojciecha Kilara, a w najbliższych latach dzieła Karola Szymanowskiego, Sir Andrzeja Panufnika i Witolda Lutosławskiego po to, by wyjść naprzeciw potrzebom melomanów i zaspokoić ich oczekiwania co do odtwórstwa genialnej, nie zawsze dobrze znanej polskiej muzyki współczesnej. Poprzez dobór atrakcyjnych dla słuchaczy utworów interpretowanych przez uznanych, światowej klasy instrumentalistów i wokalistów, organizatorzy pragną pobudzać i kreować potrzeby bezpośredniego kontaktu z muzyką oraz wpływać tym samym na poszerzanie grona melomanów w Polsce. Festiwal ma też ważne znaczenie dla Pomorza Zachodniego i miejscowości, w których te koncerty są obecnie organizowane, czyli dla Trzęsacza, Świnoujścia i Szczecina.

Widząc w Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym „Sacrum Non Profanum” potencjał dla realizacji ważnych zadań w zakresie poprawy dostępu Polaków do kultury, rozwoju rodzimej sztuki oraz stworzenie warunków do jej promocji, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wspiera od wielu lat tę imprezę. Wielkim Protektorem Festiwalu jest abp prof. dr hab. Andrzej Dzięga – metropolita szczecińsko-kamieński, który wielokrotnie podkreślał, że Festiwal organizowany nad Odrą i Bałtykiem stwarza warunki do upowszechniania dóbr kultury, które są źródłem tożsamości narodu, jego trwania i rozwoju, co doskonale pokrywa się ze słowami św. Jana Pawła II wypowiedzianymi podczas spotkania z polskimi rektorami: „Człowiek jest nie tylko twórcą kultury, ale żyje kulturą i żyje przez kulturę. To samo można powiedzieć o narodzie. Także naród żyje kulturą i żyje przez kulturę. Jest ona fundamentem jego duchowej suwerenności”.

Więcej: www.sacrumnonprofanum.pl.

2014-08-07 11:28

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Gdańsk: jutro rozpoczyna się Festiwal Actus Humanus Resurrectio

[ TEMATY ]

festiwal

Starscream/pl.wikipedia.org

Wejście do Ratusza. Nad nim znajduje się znana płaskorzeźba przedstawiająca lwy chroniące herb miasta, z których jeden ma odwróconą głowę w stronę Złotej Bramy

Wejście do Ratusza. Nad nim znajduje się znana płaskorzeźba przedstawiająca lwy chroniące herb miasta, z których jeden ma odwróconą głowę w stronę Złotej Bramy

Najwybitniejsi na świecie przedstawiciele wykonawstwa historycznego i najciekawsi polscy artyści wystąpią na rozpoczynającym się jutro w Gdańsku Festiwalu Actus Humanus Resurrectio. W programie największego w naszym kraju festiwalu muzyki dawnej znalazło się dziesięć koncertów z arcydziełami muzyki od średniowiecza po późny barok. Festiwal będzie pięknym i głęboko poruszającym wprowadzeniem w czas zadumy Wielkiego Tygodnia i radości świąt Wielkiej Nocy – zapowiadają organizatorzy.

Magnesem, który przyciągnie do Gdańska wielbicieli muzyki barokowej będzie wykonanie Mszy h-moll Johanna Sebastiana Bacha przez zespół Gabrieli Consort & Players i charyzmatycznego angielskiego dyrygenta Paula McCreesha (28 marca).
CZYTAJ DALEJ

W piątek 2 maja w niektórych diecezjach dyspensa

[ TEMATY ]

post

Bożena Sztajner/Niedziela

Niektórzy polscy biskupi udzielili na terenie podległych im diecezji dyspensy od wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych w piątek 2 maja. Zdecydował tak m.in. Prymas Polski, kard. Kazimierz Nycz czy metropolici częstochowski i gdański uwzględniając racje duszpasterskie. Żołnierzom, funkcjonariuszom i pracownikom służb mundurowych dyspensy udzielił biskup polowy.

Prymas Polski abp Józef Kowalczyk udzielił wiernym archidiecezji gnieźnieńskiej oraz osobom przebywającym na jej terenie dyspensy od zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych w piątek, dnia 2 maja br. Podobnie uczynił metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, który „mając na względzie, że piątek 2 maja przypada między dwoma dniami ustawowo wolnymi od pracy, co – jak stwierdził - sprzyja organizowaniu w tym czasie rodzinnych i towarzyskich spotkań oraz radosnemu przeżywaniu tych dni, po rozważeniu słusznych racji duszpasterskich, udzielił zgodnie z kan. 87 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego, wszystkim osobom przebywającym w granicach archidiecezji warszawskiej, dyspensy od zachowania nakazanej w piątek wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych”. Osoby korzystające z dyspensy zobowiązał do modlitwy w intencjach Ojca Świętego. Racjami duszpasterskimi kierował się również metropolita częstochowski abp Wacław Depo, który udzielił dyspensy „wszystkim osobom przebywającym w granicach archidiecezji częstochowskiej” w piątek 2 maja. Zobowiązał te osoby do modlitwy w intencjach Ojca Świętego, jałmużny lub uczynków chrześcijańskiego miłosierdzia. „Biorąc pod uwagę typowo wypoczynkowy i turystyczny charakter drugiego dnia miesiąca maja (długi weekend), udzielam wszystkim wiernym na terenie archidiecezji gdańskiej dyspensy od obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych” – napisał w specjalnym dekrecie również metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź. Dyspensy udzielił również administrator diecezji siedleckiej bp Piotr Sawczuk, który uwzględnił fakt, że „piątek 2 maja br. przypada między dwoma dniami ustawowo wolnymi od pracy, kiedy to w sposób szczególny dziękujemy Bogu za dar wolnej Ojczyzny, co sprzyja organizowaniu spotkań patriotycznych, rodzinnych i towarzyskich” Potrawy mięsne można będzie spożywać też na terenie diecezji bielsko-żywieckiej, gdzie dyspensy udzielił bp Roman Pindel. Ponadto z dyspensy od pokutnego charakteru piątku 2 maja będą mogli skorzystać wierni ordynariatu polowego. „Święto Flagi Narodowej obchodzone w naszej Ojczyźnie w dniu 2 maja, w przeddzień uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, przeżywane jest w sposób uroczysty, szczególnie w Wojsku Polskim. W związku z tym, że w bieżącym roku dzień ten przypada w piątek, zgodnie z kanonem 87 Kodeksu Prawa Kanonicznego oraz art. II § 1 Konstytucji Apostolskiej Spirituali Militum Curae, niniejszym udzielam dyspensy wszystkim wiernym Ordynariatu Polowego od przestrzegania pokutnego charakteru tego dnia, zwalniając z obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych” – napisał w wydanym dziś dekrecie bp Józef Guzdek. W Kościele katolickim w Polsce, wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów należy zachowywać we wszystkie piątki w roku Dyspensa jest zawsze jednorazowym zwolnieniem z przestrzegania konkretnego przykazania kościelnego, natomiast od przykazań Bożych nikt nie może dyspensować. Dyspensa może być udzielona tylko w pewnych okolicznościach i dla konkretnej osoby lub konkretnej grupy osób. Najczęściej dotyczy ona zwolnienia z obowiązku powstrzymania się od spożywania potraw mięsnych i od zabawy w piątki. Biskup udziela też różnego rodzaju dyspens związanych z zawieraniem małżeństw. W większości wypadków biskupi udzielili swoim diecezjanom dyspens na podstawie kanonu 87 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego (KPK), który głosi: „Biskup diecezjalny może dyspensować wiernych - ilekroć uzna to za pożyteczne dla ich duchowego dobra - od ustaw dyscyplinarnych, tak powszechnych, jak i partykularnych, wydanych przez najwyższą władzę kościelną dla jego terytorium lub dla jego podwładnych, jednak nie od ustaw procesowych lub karnych ani od których dyspensa jest specjalnie zarezerwowana Stolicy Apostolskiej lub innej władzy”.
CZYTAJ DALEJ

W Watykanie trwają Novemdiales: dziewięć dni modlitwy za zmarłego papieża

2025-04-27 16:33

[ TEMATY ]

śmierć Franciszka

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

Po śmierci papieża Kościół i świat odczuwają żal i smutek z powodu jego odejścia, a także niepokój i poczucie zagubienia. Kard. Pietro Parolin mówił o tym w czasie Mszy sprawowanej na placu św. Piotra w intencji zmarłego papieża. Włoski hierarcha, który do śmierci Franciszka pełnił urząd sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej zapewnił, że „Ewangelia mówi nam, iż właśnie w takich chwilach ciemności Pan przychodzi do nas ze światłem zmartwychwstania, aby rozpalić nasze serca”.

Niedzielna Eucharystia wpisała się w dziewięć dni modlitwy za zmarłego papieża, zwane po łacinie Novemdiales, które przewiduje Ordo Exsequiarum Romani Pontificis, wyznaczające kolejne kroki liturgii pogrzebowej po śmierci Następcy św. Piotra. Zgodnie z tradycją pierwszą z tych Mszy jest liturgia pogrzebowa zmarłego papieża.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję