Zespół Ekspertów Konferencji Episkopatu Polski ds. Bioetycznych 18 lipca 2014 r. wydał oświadczenie, w którym broni klauzuli sumienia lekarzy i wyraża uznanie oraz wsparcie dla tych spośród nich, którzy „odważnie deklarują wolę wykonywania zawodu w zgodzie z sumieniem, broniąc godności lekarskiej”. Działania, które mają rozliczyć takie osoby za odmowę wykonania „rzekomego obowiązku dostarczenia antykoncepcji lub zapewnienia możliwości skorzystania z aborcji”, zespół ekspertów ocenia jako dyskryminujące i niezgodne z podstawowym prawem człowieka oraz z Konstytucją RP.
W oświadczeniu Zespołu Ekspertów Konferencji Episkopatu Polski ds. Bioetycznych czytamy m.in.: „Wolność sumienia jest zasadą konstytucyjną i obejmuje swobodę przyjmowania określonego systemu aksjologicznego wraz z wiążącą się z nim hierarchią wartości. Zasadą jest zatem możliwość wstrzymania się od działań niezgodnych z sumieniem”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
W polskim prawie nie istnieje prawo do aborcji. Przerwanie ciąży jest zakazane, a dopuszczalność aborcji w pewnych sytuacjach jedynie wyłącza możliwość poniesienia odpowiedzialności karnej przez lekarza i pozwala mu przeprowadzić zabieg, unikając kary.
Lekarz powinien informować zainteresowane osoby o metodach regulacji poczęć, w tym o sposobach oraz o konsekwencjach zdrowotnych stosowania środków antykoncepcyjnych. Może jednak odmówić kobiecie założenia wkładki wewnątrzmacicznej czy wystawienia recepty na hormonalne preparaty antykoncepcyjne. Tego typu antykoncepcja nie tylko nie ma celu terapeutycznego, ale przede wszystkim posiada lub może posiadać mechanizm nakierowany na uśmiercenie powstałego życia, który w ostateczności może przesądzać o jej skuteczności. Farmaceuta może rozważyć odmowę sprzedaży środków antykoncepcyjnych mimo braku wyraźnego umocowania w przepisach ustawy. Ze względu na klauzulę sumienia lekarz ma prawo odmówić wystawienia zaświadczenia o wskazaniach do przerwania ciąży. Odmowa ze strony lekarza nie pozostaje w sprzeczności z obowiązkiem poinformowania pacjentki o stanie jej zdrowia i o ewentualnych zagrożeniach dla jej życia oraz zdrowia, związanych z kontynuowaniem ciąży. Trzeba jednak przy tym podkreślić, że powołanie się na klauzulę sumienia za każdym razem wymaga podania dojrzałego uzasadnienia, które może ograniczyć się do wskazania racji moralnych.