Reklama

Aspekty

Świadkowie nadziei – nauczyciele w Ravensbrück

Nauczyciele z całej Polski 29 marca pielgrzymowali do Ravensbrück, dawnego obozu koncentracyjnego dla kobiet. Wśród pół tysiąca pedagogów była również reprezentacja z naszej diecezji.

2025-04-01 11:04

[ TEMATY ]

KL Ravensbrück

Pielgrzymka nauczycieli

Archiwum Danuty Rogacewicz

Wśród pół tysiąca pedagogów była również reprezentacja z naszej diecezji.

Wśród pół tysiąca pedagogów była również reprezentacja z naszej diecezji.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Specjalnie dla Niedzieli zielonogórsko-gorzowskiej relacją z tego wydarzenia podzieliła się pani Danuta Rogacewicz, uczestniczka pielgrzymki z Lubska. Poniżej jej relacja.

Reklama

Stalowosine niebo wisi nad nami, gdy przekraczamy bramy dawnego obozu koncentracyjnego dla kobiet w Ravensbrück. Drzewa nabrzmiałe pąkami rysują po nim abstrakcyjne esy-floresy. Hen, za rtęciową taflą jeziora, paradują żurawie. Wiosna. Marcowa, nieśmiała i chociaż zimna, to życiodajna. Aż dziwne, że w miejscu, gdzie królowała śmierć – wciąż rodzi się życie. Ale 80 lat temu nikt pewnie nie zważał na wiosenne krygowanie się przyrody. Alianci stali tuż za czterometrowym murem osłaniającym niemieckie zbrodnie. Należało zniszczyć jej dowody. Krematoryjne piece pracowały non stop. Prochów już dawno nie grzebano. Nie było gdzie i nie było na to czasu. Jezioro Schwedt stało się więc cmentarzem i miłosiernie w swoje wody przygarniało męczenników. Wśród nich – Natalię Tułasiewicz, błogosławioną nauczycielkę, od trzech lat patronkę nauczcieli w Polsce. To z jej powodu zgromadziliśmy się tutaj 29 marca z całej Polski. Inicjatorem pielgrzymki był ks. bp Piotr Turzyński, delegat KEP do spraw duszpasterstwa nauczycieli. Na jego wezwanie półtysięczna armia pedagogów zjawiła się w Ravensbrück, bo osoba naszej patronki jest nam bardzo bliska, a jej dzieło – pedagogiczne, wychowawcze, patriotyczne, prawdziwie Boże – doskonale wpisuje się w Rok Jubileuszowy. Bo Natalia Tułasiewicz jest świadkiem nadziei i to nadziei w beznadziejnych czasach. Jej słoneczna, jak mówiła, radość ratowała od rozpaczy, a ona sama uczyła widzieć Boga w piekle stworzonym przez ludzi. Zginęła w Wielki Piątek 1945 roku. I do ostatniego tchnienia była belfrem z krwi i kości, bo przygotowywała młode dziewczyny z powstania warszawskiego do matury, zaś wspołtowarzyszki więźniarki do przeżywania Wielkanocy. Sama – Zmartwychwstanie Pańskie świętowała już z umiłowanym Przyjacielem, jak nazywała Pana Jezusa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Tego dnia Kościół czytał Ewangelię o modlitwie faryzeusza i celnika. Bp Jan Glapiak z Poznania podkreślał w homilii, że właśnie modlitwa naszej patronki stanowiła jej centrum duchowe, była jej pokarmem. Natalia wyrażała w niej pragnienie bycia nowoczesną świętą, teocentryczną humanistką w sukni balowej i sportowym kombinezonie. Bo Natalia kochała życie i zanim trafiła z wyrokiem śmierci do obozu, była aktywna i ciekawa świata. Widziała w nim bowiem odbicie Boga Stworzyciela. Jej miłość do Niego, ludzi i ojczyzny musiała znaleźć swój finał w cierpieniu, bo tak zwykle kończą świadkowie wiary. Eucharystią w więziennym bunkrze, miejscem nazistowskich okrucieństw i męczeństwa tysięcy kobiet, rozpoczęła się uroczystość, która nas tu zgromadziła. Potem wszyscy przeszliśmy pod Pomnik Niosącej – ravensbrückiej Piety.

Reklama

Z naszej diecezji przyjechała garsteczka z ks. Andrzejem Oczachowskim, przewodnikiem Warsztatów w Drodze, pielgrzymki nauczycielskiej. Musieliśmy tu być. Natalia jest naszą patronką od 23 lat! Tyleż czasu poznajemy jej świadectwo życia, czytamy osobiste zapiski, znamy jej krewnych, którzy odwiedzają nas na szlaku, uczestniczyliśmy w tworzeniu filmu „Błogosławiona”. Toteż wyłuskujemy się z wielodiecezjalnego tłumu, by złożyć wieniec, zaśpiewać ułożoną na cześć Natalii piosenkę, pobyć chwileczkę ze sobą. Natalia naprawdę łączy! Potem idziemy pod tablicę – jedyną w tym miejscu tablicę w języku polskim i zapalamy znicze. Zostawiamy także swój ślad pod Ścianą Straceń i wracamy nad jezioro. Tam rzucamy na łagodne fale biało-czerwone róże, bo tam spoczywają prochy pomordowanych, także naszej Natalii.

Chmurny i zimny dzień rozsłonecznia się. Dla nas to znak! Natalia kochała słońce! I w swoich wierszach wielbiła Boga za „słoneczną radość”: Może dlatego w mroku lśnię gwiazdami,/ Że nade wszystko ukochałam słońce/ I tak je chłonę, tak w nim się zatapiam/ Że mnie rozświetla jak krzew gorejący (…) Czy się raduję, czy cierpię nad miarę,/ Wołam i krzyczę: Słońce, słońce, słońce! – pisała w Hymnie słonecznym. Była artystką i estetką. I jak na ironię – obóz położony jest w pięknej scenerii; wokół las, jezioro o czystych wodach, malownicze miasteczko z kościelną wieżą i czerwonymi dachami, które latem ślicznie współgrają z zieloną ścianą drzew. Jest plaża, stanowisko dla rybaków i sezonowe rejsy statkiem dla turystów gromadnie zjeżdżających w tę urokliwą okolicę. Obóz masowej zagłady po drugiej stronie jeziora nie przeszkadza w masowych rozrywkach.

Może tak powinno być? Życie jest silniejsze od śmierci? Wszak św. Paweł wołał: Gdzie jest, o śmierci, twój oścień? Dla mieszkańców Ravensbrück i ich rodaków pielęgnowanie pamięci o zbrodniach przodków jest niezbyt wygodne, chociaż w obozie-muzeum odbywają się lekcje, odczyty i spotkania z młodzieżą. Ich narodowa trauma jest jednak nieco inna niż nasza; wesołe rejsy po cmentarzu są naturalnym porządkiem rzeczy. Dla nas – czymś w rodzaju profanacji.

Wspomniany film o Natalii Wandy Borowskiej-Różyckiej „Błogosławiona” kończy anonimowa modlitwa znaleziona w obozie: Panie, pamiętaj nie tylko o ludziach dobrej woli, ale także o ludziach złej woli (…) A kiedy ci, którzy nas skrzywdzili, staną przed Tobą, by zdać sprawę ze swych czynów, pozwól, o Panie, by owoce cierpienia, które zrodziłyśmy, stały się ich przebaczeniem. Wstrząsająca odpowiedź na niewyobrażalne krzywdy. Jezusowa.

Oceń: +4 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pielgrzymowali do obozu zagłady

2025-04-08 23:20

Niedziela legnicka 15/2025, str. I

[ TEMATY ]

KL Ravensbrück

Monika Poręba-Zadrożna

Delegacja z diecezji pod pomnikiem „Niosąca”

Delegacja z diecezji pod pomnikiem „Niosąca”

29 marca odbyła się Narodowa Pielgrzymka Nauczycieli i Pracowników Oświaty do byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego dla kobiet w Ravensbrück.

Uczestniczyło w niej ok. pół tysiąca osób z całej Polski. Diecezję legnicką reprezentowała 50-osobowa grupa nauczycieli. Pielgrzymi przyjechali, by uczcić 80. rocznicę męczeńskiej śmierci bł. Natalii Tułasiewicz. Patronka polskich nauczycieli zginęła w obozie koncentracyjnym 31 marca 1945 r.
CZYTAJ DALEJ

Dlaczego Kościół sprzeciwia się stosunkom przedmałżeńskim?

2025-04-08 20:50

[ TEMATY ]

Katechizm Wielkopostny

stosunki przedmałżeńskie

stanowisko Kościoła

Adobe Stock

Czy Kościół i księża są wrogami seksu?

Czy Kościół i księża są wrogami seksu?

Czy Kościół i księża są wrogami seksu? Dlaczego sprzeciwia się stosunkom przedmałżeńskim? Czy seks został zaplanowany przez Boga?

Czy wiesz, co wyznajesz? Czy wiesz, w co wierzysz? Zastanawiałeś się kiedyś nad tym? Jeśli nie, zostań z nami. Jeśli tak, tym bardziej zachęcamy do tego duchowego powrotu do podstaw z portalem niedziela.pl. Przewodnikiem będzie nam Youcat – katechizm Kościoła katolickiego.
CZYTAJ DALEJ

Kiedyś to oni będą odpowiadać za ten świat

2025-04-10 20:17

[ TEMATY ]

Zielona Góra

Młodzieżowa Agencja Informacyjna MAIKA

Konferencja ekologiczna

Karolina Krasowska

Do dyskusji zostali zaproszeni zarówno specjaliści z zakresu ekologii, jak i młodzież z zielonogórskich szkół

Do dyskusji zostali zaproszeni zarówno specjaliści z zakresu ekologii, jak i młodzież z zielonogórskich szkół

Czyste powietrze, jego jakość, wpływ na nasze zdrowie i świat przyrody – to tylko niektóre zagadnienia poruszane w ramach konferencji ekologicznej, która 10 kwietnia odbyła się na Uniwersytecie Zielonogórskim.

Do dyskusji zostali zaproszeni zarówno specjaliści z zakresu ekologii, jak i młodzież z zielonogórskich szkół. Wszystko po to, by podnieść świadomość ważności tego zagadnienia, jak i kształtować postawy ekologiczne wśród młodego pokolenia. Konferencje z udziałem młodzieży szkół średnich – wczorajsza, która odbyła się w Gorzowie Wlkp. i dzisiejsza, w auli zielonogórskiego uniwersytetu – wpisują się w projekt edukacyjny: „Lubuszanie ambasadorami czystego powietrza”, który obecnie realizowany jest na terenie województwa lubuskiego. – Konferencja, finansowana przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i jego wojewódzki oddział, dedykowana jest przede wszystkim młodzieży. To jest typowy projekt edukacyjny, kierowany do młodych ludzi. On ma różne formuły, bo to jest kwestia filmów, jak i różnych materiałów dla szkół. Chodzi tu przede wszystkim o przekaz dla młodego pokolenia, bo kiedyś to oni będą odpowiadać za ten świat. Tam już nie będzie czasu na przemyśliwanie tych spraw, tam trzeba wejść przygotowanym - mówi ks. dr Zbigniew Kucharski. – Konferencja jest dedykowana tematom związanym z czystym powietrzem. Nie zawsze zdajemy sobie sprawę, że ten temat to nie jest tylko kwestia kominów, które kopcą, ale że to jest bardziej złożone zjawisko. Kto myśli o tym, że my oddychamy, ale ziemia też oddycha. Jeżeli powietrze jest niskiej jakości i jest zanieczyszczone, to to się dostaje wszędzie, na przykład do wód gruntowych, które pobieramy. To jest złożone zjawisko, to jest ekosystem, który jest pewną całością. Pan Bóg jak stworzył ten świat i go nam powierzył, to nie po to, żeby on był porzucony i zdegradowany, to nie jest cel. Ten świat jest naszym domem, dlatego musimy o niego zadbać – dodaje prezes Młodzieżowej Agencji informacyjnej MAIKA, odpowiedzialnej za przeprowadzenie konferencji.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję