Reklama

W oczekiwaniu na kanonizację błogosławionego biskupa J. S. Pelczara

Samotność ojcostwa (2)

Niedziela przemyska 2/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Styczniowe dni, acz już po "baranim skoku", ulegają dość szybko sile nocy. Dla pracowitego Wojciecha Pelczara, mimo iż była zima i wieś oddawała się błogiemu lenistwu, podobnie jak ziemia opatulona kołdrą śniegu, dni były ciągle za krótkie. Ten, na kilka dni przed zakończeniem stycznia 1842 r. był podobny. Było już ciemno, kiedy wreszcie starannie otrzepując buty ze śniegu wszedł do izby. Ogarnęło go miłe ciepło. Przy blasku naftowej lampy zobaczył i ogarnął sercem całe swoje szczęście. Dwoje maluchów, które przekomarzały się z nieodłącznymi w ich rodzinnym gronie Marysią i "stareńką" jak ją nazywali Rózią. Wojciech pamiętał doskonale rzesze ludzi, które pukały do domostwa prowadzonego przez jego ojca Sebastiana. Głód był ogromny. Zziębnięci ludzie wprost płacząc prosili o odrobinę chleba, czasem wstydliwie o ciepłą strawę. Wśród nich była Marysia i Rózia. Nie wiadomo skąd przyszły, ale ojciec nie miał zwyczaju dopytywać. Kazał dawać ludziom strawę i napominał rano matkę, by nie zapomniała ugotować nieco więcej zupy, "bo na pewno i dziś ktoś będzie potrzebował". Nie pamiętał już jak się to stało, że to właśnie te dwie kobiety powoli stały się domownikami domu Pelczarów. Teraz czuły się jak u siebie, ale i oni też nie wyobrażali sobie by ich w domu zabrakło. Szczególnie Marysi. Ta była strażniczką "świętej tradycji", jak zwykła mawiać, kiedy zwracała uwagę na rzeczy, które się jej w życiu wsi czy nawet domu Pelczarów nie podobały. Ileż to było narzekania, kiedy ojciec postanowił przerobić stary dymny dom na ogrzewany piecem. Wojciech przyznawał jednak rację Maryni, że wiele jej uwag było trafnych i on starał się jej słuchać i tam, gdzie jego zdaniem miała słuszność, wpajać maluchom pewne zwyczaje. Wiele pracy nie miał, bo doskonale robiła to jego młoda żona Marianna.
Teraz na wspomnienie tego imienia zatrzymał wzrok na niej. Trzymała na kolanach i karmiła piersią ich trzecie dziecko. Ochrzczonego zaledwie kilka dni temu Józefa Sebastiana. Zamierzali nadać dziecku imię Sebastian, bo zbliżała się wigilia uroczystości Świętego. Marynia jednak uparła się, że absolutnie musi być Józef, bo urodził się w środę, a więc w dniu temu wielkiemu Świętemu poświęconym. Tak, zatem mały został Józefem Sebastianem. Teraz nic sobie nie robiąc z rozmyślań ojca korzystał z pożywnej bliskości matki. Starsze, zawsze zazdrosne o tę "nowość", która zajmowała serce matki, próbowały protestować, ale wtedy znajdowały ukojenie w ramionach Marysi i Róży.
A Wojciech patrzył i nie mógł nacieszyć się swoim szczęściem.
- Nie podchodź bliżej, bo jeszcze bije od ciebie zimno. Mały się może przeziębić - upomniała żona. Rzeczywiście, Wojciech jakoś bezwiednie znalazł się blisko syna.
Usiadł zatem na zydlu obok kuchni i zaczął rozmyślać. Wracał do lat minionych, do swego dzieciństwa. Zawsze pamiętał, wprost widział wydarzenie, które jako siedmioletniemu chłopakowi wbiło się w pamięć. A była to łuna, która poruszyła gospodarzy "Zagrody Wielkiej", bo tak nazywał się przysiółek, który w tym roku nabył jego ojciec. Było ciemno, ale od strony wsi nadchodziła wielka jasność. Jak wielu innych rówieśników pobiegli zobaczyć co się dzieje. Płonął kościół. Wojciech nie pobiegł na samo miejsce. Stał i płakał. Płakał, bo palił się jego kościół, ale najgorsze, płonął jego ołtarz, gdzie z dziadkiem modlili się do Aniołów Stróżów. Dziadek bowiem należał do bractwa pod wezwaniem Aniołów Stróżów i zawsze tam prowadził swego wnuka. Naopowiadał mu wiele o tych niebiańskich istotach i Wojciech do dziś przy każdej ważnej decyzji przyzywał na pomoc swojego Anioła Stróża. Nie pamiętał jak długo stał tak, płacząc. W pewnej chwili poczuł, że ktoś silnie uchwycił go za ramię i usłyszał słowa:
- Choć synku, już nie ma co ratować. Trzeba się pogodzić z wolą Bożą.
Poczuł się spokojniejszy. Wtedy chyba po raz pierwszy odczuł szczególną bliskość z ojcem. Widział, jak mimo tego pogodzenia się z wolą Najwyższego szedł pochylony, zamyślony. Może też płakał. Noc nie pozwoliła tego sprawdzić.
Ogień pod kuchnią zaskwierczał, buchnął jasnym płomieniem. Wojciech omiótł wzrokiem izbę, ale nic się nie zmieniło. Starsze dzieci usypiały na kolanach opiekunek, a Marianna nuciła Sebastianowi kolejne piosenki. Wsłuchał się w jej czysty, piękny głos i znowu uciekł w samotność rozmyślania. Po pożarze ojciec był dziwnie zamyślony. Było wiele pracy. Zaczął budować nowy spichlerz, dokupił gruntu. Zwożąc drzewo z lasu i materiały budowlane odkładał ciągle ich część obok domu. Babka dopytywała, co ma zamiar z tym robić, że zamiast wykorzystać je na budowę trzyma i niepotrzebnie niszczeją. Dziadek nie był rozmowny. Uwagi babki kwitował niezmiennym:
- Nie przejmuj się, może się na coś przydadzą.
I rzeczywiście, przydały się.
Ojciec zaczął budować kaplicę na cmentarzu. Babka się najpierw burzyła, że sam nie da rady, ale ten był nieugięty. Z czasem dołączyli inni gospodarze, i jakaż to była radość - pierwsza Msza w nowej, niewielkiej, ale własnej, korczyńskiej kaplicy.
W tę ciszę delikatnie wkradł się śpiew żony. Ukradkiem spojrzał na nią. Była piękna. Piękna i mądra. Nie dość, że umiała czytać, to jeszcze pisała wiersze. Gęsim piórem, ukradkiem. Ale kiedyś, Wojciech pamięta, przyjechał ktoś z miasta. Marianna nie zdążyła schować "swego dzieła" i ten ktoś zaczął czytać te strofy, które Marianna umiała podporządkować wymyślanym przez siebie melodiom. Już nie bardzo rozumiał tok dalszej rozmowy, kiedy gość zaczął prosić o pożyczenie tych zapisków.
- Obiecuję pani, że oddam. Są piękne. Chciałbym je wydać.
- Co znaczy wydać - zastanawiał się Wojciech. Ale nie zaprzątał sobie tym głowy. Niech robią co chcą.
Ten z miasta nie ustępował, aż dopiął swego. I rzeczywiście przywiózł Marianny zapiski i pachnącą farbą książeczkę. Teraz spoczywała na kolanach obok Sebastiana, a żona przewracając kartki śpiewała kolejne piosenki, kolędy.
To była wielka tajemnica serca Wojciecha.
Szło mu już, jak tu mówili na dwudziesty siódmy rok życia. W domu roboty huk, a on zapracowany dzielnie pomagał ojcu. Któregoś dnia odpoczywając ojciec wreszcie zagadnął:
- Wojtek, tak nie można. Ja już słaby. Matka niedomaga, a tu tyle pracy. Komu ja to przepiszę?
- Jak ojciec zechcą - odparł, wiedząc na co się zanosi.
- No, tobie chcę zapisać, ale jak to tak, żeby nieżonatemu. Weź się rozejrzyj. Wiem, że wielu by cię chciało za zięcia.
- Ale nie zna ojciec, które by mnie chciały za męża.
- To już ty się musisz postarać.
- Dobrze, jakoś to będzie.
Ojciec westchnął i rozmowa się urwała. Wojciech nie mówił bez racji. Od dawna podobała się mu Julianna Mięsowiczowa. Owszem, rozeznawał, że i on nie jest jej obojętny. Przyznając rację ojcu postanowił podjąć jakieś kroki ku sfinalizowaniu narzeczeństwa. Został przyjęty z całą radością przez Juliannę i całą rodzinę. Stary Mięsowicz był bardzo kontent. Julianna miała ledwie osiemnaście lat, ale była kobietą mądrą i dojrzałą do małżeństwa. Zaczęto szykować się do wesela. Wojciech pamięta te gorączkowe przygotowania, plany. Ustalono już termin ślubu, zaczęli z przyszłą żoną chodzić po krewniakach z zaproszeniami. Poznawał w ten sposób rodzinę, a oni jego.
Na kilka dni przed ślubem przybiegła do domu Pelczarów właśnie Marianna. Zdyszana, jakaś niespokojna.
- Wojtek, tata prosili, cobyś szybko do nas przyszedł.
Nie przejęła go ta prośba. Często zachodził do domu swych przyszłych teściów, bo spraw było niemało. Ruszył więc za dziewczęciem, które miało ledwie dwanaście lat i powoli doszedł do domu Julianny. Na polu przed domem stał dziwnie pochylony teść i kiedy dojrzał Wojciecha podszedł wolno do niego, padł mu w ramiona i wyszlochał:
- Wojtuś, nie będzie wesela.
- Jak to nie będzie, co też gadacie?
- A nie będzie. Julcia umarła.
Otrząsnął się z tamtego obrazu. Uciekał od tych wspomnień, które kosztowały go zbyt wiele. Znów spojrzał na Mariannę. Śpiewała coraz ciszej, jakby nie chcąc rozbudzić usypiającego syna.
- Marianna - zadumał się raz jeszcze. Stała wtedy nic nie rozumiejąca. A on w tym bólu, jakby wbrew rozumowi, spojrzał na nią i coś mu mówiło: ona albo już nikt więcej.
Długo nosił w sobie żal. Omijał dom swojego utraconego szczęścia. Częściej stawał nad mogiłą niedoszłej żony. W domu już nikt nie wspominał o ożenku. Wiedzieli, że to zbyt bolesne. A potem po trzech latach, poszedł do Mięsowiczów i bez większych wstępów poprosił o rękę Marianny. Miała niecałe piętnaście lat. Ojciec, złamany śmiercią córki, zmarł niedługo po niej. Matka skonfundowana nieco prośbą, zdecydowała, że musi się poradzić szwagra, brata męża.
- Nie to Wojtuś, że cię nie chcę, ale się boję. Toż ona jeszcze dzieckiem.
- Zrobicie jak uradzicie, ale ja proszę o jej rękę.
- Marianka, tak ją wołali, odezwała się matka, czy ty rozumiesz co się dzieje?
- Rozumiem, mama i ja go też chcę.
Potem był ślub i rozpoczął się czas, kiedy szesnaście lat starszy Wojciech począł budować swoje szczęście, swój dom. Zaskakiwała go od początku mądrością, bogobojnością i choć nigdy o to nie pytał czuł, że go kocha, że nie zrobiła tego, aby ulżyć jego smutkowi, nie zrobić przykrości matce. Postanowił ją teraz o to zapytać.
- Maniu... spojrzał na nią, ale jej głowa pochylona nad trzymanym dzieckiem wyraźnie zdradzała czujny matczyny sen. Postanowił uszanować to szczególne zjednoczenie matki z owocem ich miłości. Miłości. Patrząc na ten obraz był pewny, wiedział, że nie trzeba pytać.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Filipiny stały się pierwszym krajem poświęconym Miłosierdziu Bożemu!

2025-04-28 21:39

[ TEMATY ]

Filipiny

Boże Miłosierdzie

Karol Porwich/Niedziela

W tegoroczną Niedzielę Miłosierdzia Bożego 27 kwietnia Filipiny stały się pierwszym krajem na świecie, który całkowicie poświęcił się Jezusowi dzięki Bożemu Miłosierdziu. W tym wyspiarskim dalekowschodnim państwie azjatyckim orędzie i nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego, nazywane największym ruchem oddolnym w historii Kościoła katolickiego, jest szczególnie popularne. W archidiecezjalnym Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w El Salvador koło Cagayan de Oro w prowincji Misamis Oriental w północnej części wyspy Mindanao odbywają się największe na świecie obchody tego święta, przyciągające ponad 57 tys. pielgrzymów z całej Azji.

„Jest to niezwykłe i bezprecedensowe wydarzenie. Nigdy wcześniej w historii świata nie zdarzyło się, aby cały kraj poświęcił się Miłosierdziu Bożemu. Wierzę, że biskupów natchnął Duch Święty, aby prowadzić nasz kraj [przez tę konsekrację] do świętości” - powiedział o. James Cervantes ze Zgromadzenia Marianów Niepokalanego Poczęcia (MIC), oddanego szerzeniu orędzia Miłosierdzia Bożego.
CZYTAJ DALEJ

W piątek 2 maja w niektórych diecezjach dyspensa

[ TEMATY ]

post

Bożena Sztajner/Niedziela

Niektórzy polscy biskupi udzielili na terenie podległych im diecezji dyspensy od wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych w piątek 2 maja. Zdecydował tak m.in. Prymas Polski, kard. Kazimierz Nycz czy metropolici częstochowski i gdański uwzględniając racje duszpasterskie. Żołnierzom, funkcjonariuszom i pracownikom służb mundurowych dyspensy udzielił biskup polowy.

Prymas Polski abp Józef Kowalczyk udzielił wiernym archidiecezji gnieźnieńskiej oraz osobom przebywającym na jej terenie dyspensy od zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych w piątek, dnia 2 maja br. Podobnie uczynił metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, który „mając na względzie, że piątek 2 maja przypada między dwoma dniami ustawowo wolnymi od pracy, co – jak stwierdził - sprzyja organizowaniu w tym czasie rodzinnych i towarzyskich spotkań oraz radosnemu przeżywaniu tych dni, po rozważeniu słusznych racji duszpasterskich, udzielił zgodnie z kan. 87 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego, wszystkim osobom przebywającym w granicach archidiecezji warszawskiej, dyspensy od zachowania nakazanej w piątek wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych”. Osoby korzystające z dyspensy zobowiązał do modlitwy w intencjach Ojca Świętego. Racjami duszpasterskimi kierował się również metropolita częstochowski abp Wacław Depo, który udzielił dyspensy „wszystkim osobom przebywającym w granicach archidiecezji częstochowskiej” w piątek 2 maja. Zobowiązał te osoby do modlitwy w intencjach Ojca Świętego, jałmużny lub uczynków chrześcijańskiego miłosierdzia. „Biorąc pod uwagę typowo wypoczynkowy i turystyczny charakter drugiego dnia miesiąca maja (długi weekend), udzielam wszystkim wiernym na terenie archidiecezji gdańskiej dyspensy od obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych” – napisał w specjalnym dekrecie również metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź. Dyspensy udzielił również administrator diecezji siedleckiej bp Piotr Sawczuk, który uwzględnił fakt, że „piątek 2 maja br. przypada między dwoma dniami ustawowo wolnymi od pracy, kiedy to w sposób szczególny dziękujemy Bogu za dar wolnej Ojczyzny, co sprzyja organizowaniu spotkań patriotycznych, rodzinnych i towarzyskich” Potrawy mięsne można będzie spożywać też na terenie diecezji bielsko-żywieckiej, gdzie dyspensy udzielił bp Roman Pindel. Ponadto z dyspensy od pokutnego charakteru piątku 2 maja będą mogli skorzystać wierni ordynariatu polowego. „Święto Flagi Narodowej obchodzone w naszej Ojczyźnie w dniu 2 maja, w przeddzień uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, przeżywane jest w sposób uroczysty, szczególnie w Wojsku Polskim. W związku z tym, że w bieżącym roku dzień ten przypada w piątek, zgodnie z kanonem 87 Kodeksu Prawa Kanonicznego oraz art. II § 1 Konstytucji Apostolskiej Spirituali Militum Curae, niniejszym udzielam dyspensy wszystkim wiernym Ordynariatu Polowego od przestrzegania pokutnego charakteru tego dnia, zwalniając z obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych” – napisał w wydanym dziś dekrecie bp Józef Guzdek. W Kościele katolickim w Polsce, wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów należy zachowywać we wszystkie piątki w roku Dyspensa jest zawsze jednorazowym zwolnieniem z przestrzegania konkretnego przykazania kościelnego, natomiast od przykazań Bożych nikt nie może dyspensować. Dyspensa może być udzielona tylko w pewnych okolicznościach i dla konkretnej osoby lub konkretnej grupy osób. Najczęściej dotyczy ona zwolnienia z obowiązku powstrzymania się od spożywania potraw mięsnych i od zabawy w piątki. Biskup udziela też różnego rodzaju dyspens związanych z zawieraniem małżeństw. W większości wypadków biskupi udzielili swoim diecezjanom dyspens na podstawie kanonu 87 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego (KPK), który głosi: „Biskup diecezjalny może dyspensować wiernych - ilekroć uzna to za pożyteczne dla ich duchowego dobra - od ustaw dyscyplinarnych, tak powszechnych, jak i partykularnych, wydanych przez najwyższą władzę kościelną dla jego terytorium lub dla jego podwładnych, jednak nie od ustaw procesowych lub karnych ani od których dyspensa jest specjalnie zarezerwowana Stolicy Apostolskiej lub innej władzy”.
CZYTAJ DALEJ

Św. Franciszek - "poślubił Panią Biedę"

2025-04-29 20:59

[ TEMATY ]

Św. Franciszek z Asyżu

Archiwum parafii

Jego młodzieńcze ambicje? Zostać poetą. Jeszcze lepiej – rycerzem, który jest poetą. Jego styl życia? Zabawy z przyjaciółmi i kosztowne ubiory. Światowiec i trzpiot? Niekoniecznie, skoro świetnie radzi sobie w interesach prowadzonych przez ojca. Zapewne nie tylko przejmie rodzinny biznes, ale i rozwinie go, zapewniając sobie status jednej z ważniejszych osób w mieście.

KSIĄŻKA DOSTĘPNA W NASZEJ KSIĘGARNI: ksiegarnia.niedziela.pl.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję