W dniu 17 grudnia 2013 r. w kaplicy w Kozłówku (parafia Dobrzechów) odbyła się uroczystość poświęcenia odnowionych organów. Wydarzenie to zostało włączone w program nawiedzenia kopii cudownego obrazu Matki Bożej z Quebec. Uroczystości przewodniczył bp Jan Wątroba, homilię wygłosił bp Jan Niemiec, rodak z parafii Dobrzechów. Odnowione organy po prawie 50 latach „ciszy” zagrały ponownie, dzięki staraniom ks. proboszcza Macieja Figury oraz parafian. Remont organów przeprowadził Paweł Ziaja z Chmielnika. Koncert na odnowionych organach wykonał dr Tomasz Zając. W uroczystości wziął również udział chór parafialny pod dyrekcją Andrzeja Banka.
Z historii organów
Reklama
Dane historyczne zachowane w źródłach archiwalnych dotyczące tego instrumentu są bardzo skromne. Wiadomo, że organy zostały wybudowane dla kościoła parafialnego w Dobrzechowie i tam służyły do 1913 r. Na podstawie źródeł archiwalnych pierwsza wzmianka o organach zachowała się z 1748 r. Można zatem przypuszczać, że czas powstania instrumentu przypada na koniec XVII wieku. Prospekt organów jest barokowy i datowany przez konserwatorów na wiek XVII. W datowaniu czasu powstania organów trzeba zwrócić uwagę w samym instrumencie na tak zwane registry, a właściwie klucze rejestrowe i klawiaturę. Klawiatura jest małych rozmiarów, liczy 42 klawisze są ślady, że liczyła pierwotnie 45 klawiszy i miała tak zwaną oktawę krótką. Niestety, zostały w przeszłości dokonane przeróbki klawiatury i stąd obecnie liczy 42 klawiszy i zaczyna się od dźwięku G. Bez wątpienia jest to jeden z najstarszych zachowanych instrumentów znajdujących się na terenie naszej diecezji. Nie mamy informacji na temat budowniczego organów. Organy z pewnością były remontowane i przerabiane.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
W 1913 r. organy zostały przeniesione z kościoła parafialnego do kaplicy w Kozłówku, zaś w 1938 r. ówczesny proboszcz zapisał w Inwentarzu o organach w Kozłówku: „Organ bardzo stary zupełnie rozstrojony bez żadnej wartości”. Brak danych źródłowych na temat późniejszych remontów tego instrumentu.
Budowa instrumentu
Instrument usytuowany jest na drewnianym chórze muzycznym, centralnie, szafa organowa przylegająca do balustrady chóru. Prospekt organów jest barokowy, architektoniczny, jednosekcyjny, jednowieżowy, z wieżą wysuniętą ryzalitem półkoliście oraz dwoma członami skrzydłowymi nieco cofniętymi. Na szczycie środkowej wieży ustawiona została postać uskrzydlonego aniołka. Dekorację snycerską stanowią kotary podwieszone w polach piszczałkowych oraz uszaki, które są utworzone z elementów okuciowych, cekin oraz wici akantu. Dodatkowo prospekt jest z marmoryzacją, czyli imitacją marmuru.
Organy mają jedną klawiaturę ręczną (która liczy 42 klawisze, liczyła w przeszłości 45) i mają 8 głosów. W organach nie ma klawiatury pedałowej i stąd też na tego typu instrumenty można używać nazwy pozytyw. Poszczególne głosy to: Pryncypał 4’, Flet Amabilis 4’, Flet 4’, Oktawa 2’, Oktawa 1’, Mixtura 2 ch, Flet Minor 4’, Flet Major 8’. W organach zastosowaną mechaniczną trakturę gry i registrów oraz wiatrownicę klapowo-zasuwową. Miech organowy znajduje się w środku szafy. W organach jest 378 piszczałek. Największa piszczałka ma ok. 1, 50 m.
Organy w Kozłówku to kolejny „wskrzeszony” do życia instrument na terenie naszej diecezji.