„Jesteśmy trzej królowie, (…)
Gdy mrok ściele się po świecie,
wśród pogodnej nocy,
my szukamy Bożej mocy”.
Jasełka, które zgodnie z tradycją odbywają się w Niższym Seminarium Duchownym w Częstochowie, wpisały się w tematykę Roku Zawierzenia trwającego w archidiecezji częstochowskiej. Uczniowie, wychowawcy i przełożeni wraz z abp. Wacławem Depo wieczorem 19 grudnia 2013 r. zobaczyli spektakl, który przygotowała klasa I. Akcja skupiła się wokół przedziwnej ingerencji Boga w życie człowieka mędrcy, będący typem każdego człowieka, szukali prawdziwego sensu życia i odnaleźli go dzięki łasce przychodzącego Słowa, które trafiło także do serc pogan.
„Gwiazda złota lśni przy świcie,
Bóg przyjął prośby. W trudzie
Cieszcie się biedni ludzie.
Idźmy, idźmy, tam znajdziemy
szczęście wielkie, o tym wiemy!”
Królowie wyruszyli i dotarli ujrzeli Światłość Świata, będącą i dla nas dostępną, do której wszak droga nie zawsze okazuje się szeroka: „Wchodźcie przez ciasną bramę! Bo szeroka jest brama i przestronna ta droga, która prowadzi do zguby” (Mt 7, 13).
Pomóż w rozwoju naszego portalu
W przedstawieniu ukazany został ważny motyw: mędrcy, wyruszając, zabrali ze sobą bogaty orszak, sami ubrani byli w drogie szaty, stosowne na spotkanie z Królem Świata. Po przybyciu wszystko oddali Jezusowi, co więcej na wieść o tym, że Herod chce zgładzić Boże Dziecię, zdjęli z siebie wszystkie kosztowności. Aby nie być zdemaskowanym przez żołnierzy Heroda i nie narazić w ten sposób Pana na niebezpieczeństwo, królowie do kraju wracali jako ubodzy pielgrzymi. Wszystko oddali, wszystko zawierzyli Temu, który dał im w zamian prawdziwe bogactwo:
„Nie mamy złota, srebra, (…)
Lecz za to radość Boża
nam w oczach blaskiem świeci!”.
Doskonałym dopełnieniem akcji były słowa Metropolity Częstochowskiego, który przytoczył legendę o czwartym mędrcu błądził on przez 33 lata drogami świata po to, by spotkać Pana. W drodze wielokrotnie stykał się z wieloma cierpiącymi i chorymi. Miał dylemat szukać Boga, za którym podążał, czy pomagać ludziom, tracąc przy tym wszystkie kosztowności, które chciał złożyć w ofierze Królowi Królów. Niespodziewanie problem rozwiązał się. Zmęczony mędrzec był w Jerozolimie w Wielki Piątek. Oto podczas trzęsienia ziemi w godzinie ukrzyżowania Chrystusa skała jednego z budynków spadła mu na głowę. Świadom bliskiej śmierci, spojrzał na Golgotę i nagle usłyszał słowa: „Zaprawdę, zaprawdę powiadam ci, cokolwiek uczyniłeś jednemu z najmniejszych tych braci, Mnie uczyniłeś. To Ja jestem tym, którego szukałeś i spotykałeś ciągle w twojej wędrówce”. W świetle słów abp. Wacława Depo, bezgraniczna miłość jest prawdziwą ścieżką zawierzenia. Krocząc po niej, spotkamy Odwieczne Słowo Miłości, które chce zagościć nie tylko w żłóbku, ale i w sercu każdego z nas.
Po części artystycznej odbyła się wieczerza wigilijna zasłuchani we fragment Ewangelii wg św. Łukasza prosiliśmy Wschodzące Słońce o pokój dla świata, o miłość w rodzinach i w naszej wspólnocie. Opłatek, który przełamaliśmy między sobą i przełożonymi oraz spożywanie wigilijnych potraw dopełniły tradycji. W radosnej atmosferze wspólnie kolędowaliśmy, a Ksiądz Arcybiskup na zakończenie udzielił wszystkim błogosławieństwa. Życzył raz jeszcze naszej wspólnocie, by rozwijała się i trwała jako wspaniały dom zawierzenia Bogu od młodzieńczych lat dorastania.