- Karta Ekumeniczna to dokument o tym, co nas łączy, w jaki sposób możemy być razem i jakie ma to znaczenie dla Europy – mówi kard. Ryś.
Już po raz drugi w Łodzi – w dniach 25-27 stycznia br. – odbywa się spotkanie robocze zespołu pracującego nad tekstem nowej Karty Ekumenicznej – wspólnego dokumentu Kościoła Rzymskokatolickiego i Europejskich Kościołów Chrześcijańskich. W łódzkim spotkaniu biorą udział członkowie grupy roboczej z Kościoła luterańskiego, Kościoła prawosławnego oraz Kościoła rzymskokatolickiego. - Grupa robocza została powołana przez dwa ważne podmioty: CCEE - Radę Konferencji Episkopatów Europy oraz KEK – Konferencję Kościołów Europejskich. O ile CCEE reprezentuje wszystkich katolików europejskich, o tyle KEK reprezentuje blisko 150 pozostałych Kościołów Chrześcijańskich jakie funkcjonują w Europie. – wyjaśnia gospodarz spotkania.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Jak zauważa metropolita łódzki - przez ostatnie 25 lat Europa i sytuacja Kościołów w Europie mocno się zmieniła. W Europie pojawiły się zjawiska, o których – jeszcze 25 lat temu - nie mieliśmy bladego pojęcia. Są nimi: masowe migracje, które nastąpiły czy pojawienie się sztucznej inteligencji. Tych tematów jest stosunkowo dużo. Mamy nadzieję w ciągu tych dni uda nam się zakończyć – już tak ostatecznie – pracę nad tym dokumentem. W tej chwili uwzględniamy nadesłane komentarze do tego dokumentu. Trzeba zaznaczyć, że nadesłano do naszego zespołu aż 73 różne glosy - z różnych Kościołów, grup różnych chrześcijan, ale też indywidualne głosy ludzi zaangażowanych w ekumenizm – podkreśla.
Przygotowany dokument zostanie przekazany prezydentom CCEE oraz KEK, a jego podpisane jest
planowane na drugą niedzielę po wielkanocny – Niedzielę Miłosierdzia Bożego – w Wilnie.
- Karta Ekumeniczna to dokument o tym, co nas łączy, w jaki sposób możemy być razem i jakie ma to
znaczenie dla Europy. Karta Ekumeniczna to jest dokument dotyczący Europejskich Kościołów
Chrześcijańskich, tzn. z jednej strony pytamy - co jest źródłem jedności dla nas, jak się rodzi
ekumenizm i jak się on dzieje, a z drugiej strony pytamy o to, jakie znaczenie ma jedność Kościołów
Chrześcijańskich dla naszego kontynentu – jak to wpływa na misję Kościoła, jak to wpływa na
budowanie pokoju europejskiego – podkreśla kard. Ryś.