Głównym założeniem „Ferii z WOT” jest dostosowanie terminów 16-dniowych szkoleń podstawowych i 8-dniowych szkoleń wyrównawczych do zimowej przerwy w nauce. Projekt adresowany jest przede wszystkim do pełnoletnich uczniów, studentów i nauczycieli, którzy bez uszczerbku w nauce lub pracy mogą odbyć szkolenie wojskowe. „Ferie z WOT” to również atrakcyjna propozycja dla każdego, kto jest zainteresowany wojskiem i spełnia wymogi formalne, a są to: posiadanie polskiego obywatelstwa, pełnoletność, niekaralność, dobry stan psychofizyczny oraz niepełnienie innej formy służby wojskowej.
Jak przebiega szkolenie?
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Programowo szkolenie w ramach „Ferii z WOT” nie różni się od innych tego typu szkoleń organizowanych w WOT. Prowadzone są dwa rodzaje szkoleń: podstawowe, 16-dniowe dla osób, które nigdy nie były w wojsku oraz szkolenie wyrównawcze, 8-dniowe dla żołnierzy rezerwy. Podczas szkolenia podstawowego ochotnicy mają możliwość nauczyć się m.in. bezpiecznego i sprawnego posługiwania się bronią etatową, taktyki pododdziałów lekkiej piechoty, podstaw medycyny pola walki, łączności i terenoznawstwa. Szkolenie kończy się egzaminem w formie tzw. „pętli taktycznej”. Zwieńczeniem „szesnastki” będzie przysięga wojskowa, która odbędzie się 1 marca br.
Jakie korzyści zyskają ochotnicy?
Reklama
Pełnienie Terytorialnej Służby Wojskowej daje wiele korzyści. Na dobry początek, zgodnie z obowiązującymi od tego roku nowymi przepisami każdy ochotnik, który ukończy szkolenie 16-dniowe, oprócz uposażenia podstawowego, otrzymuje dodatkowo tzw. świadczenie początkowe, co w całości stanowi kwotę ponad 6,5 tysięcy złotych. Po przysiędze, w trakcie służby Terytorialsi mogą liczyć na wynagrodzenie w wysokości minimum 938 zł miesięcznie (za gotowość bojową i obowiązkowe, comiesięczne, dwudniowe szkolenie rotacyjne).
Służba w WOT to nie tylko korzyści finansowe, to przede wszystkim inwestycja w rozwój osobisty: służba w ciekawym środowisku, możliwość zdobycia nowych doświadczeń i uprawnień. To również inwestycja w rozwój zawodowy. WOT oferuje atrakcyjne kursy oficerskie, podoficerskie, specjalistyczne honorowane w środowisku cywilnym oraz udział w dynamicznych szkoleniach z użyciem nowoczesnego sprzętu. Nie bez znaczenia jest również fakt, że Terytorialna Służba Wojskowa jako jedyna w wojsku pozwala ochotnikom pogodzić służbę na rzecz ojczyzny i lokalnej społeczności z nauką, życiem zawodowym i rodzinnym.
Jak zacząć przygodę z wojskiem?
Osoby z województwa lubelskiego, które chciałyby podczas tegorocznych ferii zdobyć wojskowe przeszkolenie mogą jeszcze składać wnioski. Pierwsze kroki należy kierować do Wojskowych Centrów Rekrutacji odpowiednio do swojego miejsca zamieszkania. Zainteresowani mogą także skorzystać z pomocy rekruterów 2 LBOT ze swojego powiatu - dane kontaktowe do nich dostępne są na stronie www.rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl