Spotkanie rozpoczęła uroczysta Eucharystia, której przewodniczył abp Adam Szal. W homilii metropolita przemyski podkreślił rolę nauczycielską w działalności Jezusa Chrystusa. – Pan Jezus jak nauczyciel miał niezwykły mandat, pewne potwierdzenie bo w momencie chrztu otwarło się niebo i rozległ się głos Ojca: to jest Mój Syn Umiłowany, Jego słuchajcie – powiedział kaznodzieja przypominając, że Jezus nauczył ludzi modlitwy, zwracania się do Boga „Ojcze”, a także miłości do Boga i bliźniego.
W tym kontekście hierarcha zachęcał młodych ludzi, aby poznawali Boga, wsłuchiwali się w Jego Słowo i podążali Jego śladami. – To dobrze, że przychodzimy do świątyni, bo On nas przyciąga, zaprasza. On zna nasze słabości, także i talenty. Chce, żeby te talenty się w nas rozwijały. Dlatego czeka na nas – przekonywał abp Szal. – Wiemy dobrze, że na mocy chrztu świętego misję nauczycielską mają szczególnie rodzice i dziadkowie, którzy jako pierwsi nauczyciele uczą nas prawdy o świecie, o Panu Bogu. Uczą tak, jak potrafią – dodał, bo mają oni przez cały czas wspierać działalność oświatową. – Oby rodzice, dziadkowie, wszyscy ci, którzy spotykają się z młodzieżą, mieli także czas i serce dla młodzieży – zachęcał.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Jednak, jak wskazał kaznodzieja, jednym z najważniejszych nauczycieli w dziejach historii był św. Jan Paweł II. – Papież często pochylał się nad tematem wychowania i nauczania – przypomniał hierarcha. – Powiedział, że najpierw trzeba postawić diagnozę sytuacji wychowawczej, w jakiej znajduje się młode pokolenie, czyli dzieci i młodzież. Potem trzeba odpowiedzieć na pytanie jakie są przyczyny stanu rzeczy, który jest ratowaniem oświaty, edukacji młodego pokolenia. Po trzecie, trzeba skracać kierunki wyjścia z tej sytuacji, która jest bardzo trudna i skomplikowana, bo ona może przejawiać się w różny sposób, w różnych krajach, czy kontynentach. I po czwarte, trzeba postawić konkretne zadania przed wspólnotami, które mogą i chcą, powinny być odpowiedzialne za wychowanie młodego pokolenia. Zwłaszcza przed wspólnotami o charakterze religijnym – wyliczał abp Szal i proponował, aby według tych zasad stawiać czoła współczesnym wyzwaniom edukacji.
– W pewnym sensie wszyscy jesteśmy nauczycielami i wychowawcami – przypomniał metropolita przemyski i zachęcał do czynnego brania odpowiedzialności za wychowanie młodego pokolenia. – Myślę, że św. Jan Paweł II, czczony tutaj w tym sanktuarium, dla nas jest ciągle wezwaniem i zachętą, aby po pierwsze patrzeć na Chrystusa jako nauczyciela. pokochać Go, naśladować, nawet w trudnych sytuacjach i słuchać Jego polecenia: „idźcie i nauczajcie” wszystkich, i dzieci, i młodzież, i cały świat – zachęcał. – Życzę, aby św. Jan Paweł II wspierał nas swoją mądrością i przykładem życia – zakończył homilię metropolita przemyski.
Po Mszy świętej uczestnicy spotkali się w sali pod kościołem, gdzie miały miejsce tradycyjne życzenia i łamanie się opłatkiem. Następnie orkiestra ze Szkoły Muzycznej w Krościenku Wyżnym dała koncert kolęd, po czym uczniowie Szkoły Podstawowej w Jasienicy Rosielnej wystawili spektakl w formie pantomimy pt. „Droga do świętości”.