Podczas spotkania prezydent Hichilema szczególnie docenił kluczową rolę Kościoła katolickiego we wspieraniu wysiłków Zambii na rzecz restrukturyzacji zadłużenia. Zauważył, że wkład Kościoła jest zgodny z celami Zambii w zakresie redukcji długów i ożywienia gospodarczego. Stolica Apostolska wielokrotnie apelowała o globalną solidarność i pomoc dla krajów rozwijających się, zwłaszcza w kontekście kryzysów finansowych i zadłużenia.
Prezydent Hichilema podkreślił też, że jego administracja jest zaangażowana w inwestowanie środków pochodzących z umorzenia długów w strategiczne inwestycje i międzynarodowe partnerstwa handlowe. W przemówieniu prezydent powtórzył zobowiązanie rządu do ścisłej współpracy z organizacjami religijnymi, w szczególności z Kościołem katolickim, który znacząco przyczynił się do rozwoju sektorów edukacji, opieki zdrowotnej i społecznej w Zambii. Podkreślił, że współpraca Zambii z organizacjami religijnymi ma fundamentalne znaczenie dla zapewnienia dobrobytu obywateli jego kraju.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Nuncjusz apostolski abp Gianluca Perici przekazał specjalne przesłanie od Papieża Franciszka, wyrażając wdzięczność za wysiłki Zambii w procesie restrukturyzacji zadłużenia. Przesłanie, przed 58. Światowym Dniem Pokoju, zachęca do współpracy między Kościołem a rządem Zambii. Papież wskazał na kwestie pokoju, harmonii i umorzenia długów, wzywając do zacieśnienia więzi między Watykanem a Zambią. Mówił o tym również podczas wizyty prezydenta Hichilemy w Watykanie w 2022 roku.
Minister Spraw Zagranicznych i Współpracy Międzynarodowej Zambii Mulambo Haimbe, dodał, że przesłanie Papieża Franciszka było odzwierciedleniem długotrwałych więzi dyplomatycznych Zambii z Watykanem. Zambia i Stolica Apostolska nawiązały stosunki dyplomatyczne 30 października 1964 roku, niedługo po uzyskaniu przez Zambię niepodległości od Wielkiej Brytanii. W 2024 roku minęło 60 lat od tego wydarzenia.