Reklama

Kościół

W diecezjach na świecie rozpoczyna się Rok Jubileuszowy 2025

Życie chrześcijanina to pielgrzymka, której celem jest zbawienie - o tym przypominać ma wiernym Rok Jubileuszowy, który Kościół w 2025 roku przeżywać będzie pod hasłem „Pielgrzymi nadziei”. 24 grudnia nastąpiło uroczyste otwarcie drzwi świętych w bazylice watykańskiej. W diecezjach Rok Jubileuszowy zainaugurowany zostanie Eucharystią, sprawowaną we wszystkich katedrach i konkatedrach na świecie 29 grudnia 2024 r. To czas szczególnej łaski, odpustów i pojednania z Bogiem.

2024-12-28 20:40

[ TEMATY ]

rok jubileuszowy

Materiał prasowy

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na mapie wydarzeń roku świętego są wyznaczone kościoły jubileuszowe w każdym dekanacie. Będzie można w nich skorzystać z łaski odpustu przynależnego do roku świętego; osoby, które z różnych względów (choroba, niedołężność) nie będą mogły udać się do tych kościołów, są zaproszone do pielgrzymowania duchowego do tych miejsc i skorzystania z darów odpustu roku jubileuszowego. Plan obchodów w poszczególnych diecezjach jest zróżnicowany.

Jak otrzymać odpust zupełny?

Zgodnie z normami Penitencjarii Apostolskiej warunkiem dostąpienia odpustu jest przystąpienie do sakramentu pokuty i pojednania, przyjęcie Komunii św., modlitwa zgodnie z intencjami Ojca Świętego, całkowite wewnętrzne oderwanie się od grzechu, nawet lekkiego, spełnienie czynu, z którym związany jest odpust zupełny. W Roku Jubileuszowym będzie to pielgrzymowanie i pobożne nawiedzenie miejsc świętych. Łaskę odpustu można także uzyskać poprzez wypełnienie uczynków miłosierdzia względem ciała, bądź również uczynków miłosierdzia względem ducha, lub dzieł pokuty.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ci, którzy z poważnych względów nie będą mogli tego uczynić, jednocząc się duchowo, ofiarowując swój trud i cierpienie, będą mogli również uzyskać odpust. Łaską Roku Jubileuszowego 2025 jest możliwość dwukrotnego otrzymania daru odpustu zupełnego tego samego dnia, z tym, że drugi musi być połączony z uczestnictwem w pełni we Mszy Świętej, i dotyczy tylko dusz czyśćcowych.

Rok Jubileuszowy w poszczególnych diecezjach

Reklama

Archidiecezja częstochowska

Niedziela, 29 grudnia 2024 r., godz.12.00 - bazylika archikatedralna Świętej Rodziny w Częstochowie. Mszy św. przewodniczyć będzie metropolita częstochowski abp Wacław Depo.

Serdecznie zachęcam do wspólnotowego oraz indywidualnego pielgrzymowania w ramach Jubileuszu Roku 2025. Pierwszą okazją do tego będzie inauguracja Roku Świętego i obchodów 100-lecia Kościoła częstochowskiego w Bazylice Metropolitalnej pw. Świętej Rodziny 29 grudnia br. o godz. 12. Do udziału we Mszy św. na rozpoczęcie Jubileuszu zapraszam wszystkich wiernych archidiecezji częstochowskiej, a w szczególności kapłanów, przedstawicieli kapituł, osoby życia konsekrowanego, rodziny, młodzież, bractwa, ruchy, stowarzyszenia i wspólnoty, delegacje ze wszystkich parafii archidiecezji, przedstawicieli Parafialnych Rad Duszpasterskich, nadzwyczajnych szafarzy Komunii Świętej, katechetów - pisał metropolita częstochowski w liście pasterskim.

Reklama

Dodaje: Tuż przed zwieńczeniem obchodów stulecia Kościoła częstochowskiego, w dniach 26–29 września przyszłego roku, chcemy jako wspólnota archidiecezjalna pielgrzymować do Rzymu. Na hasło naszej pielgrzymki wybrałem słowa: „Wdzięczność i zobowiązanie”. Wdzięczność – bo ma to być nasze wspólne dziękczynienie Bogu za wiek istnienia naszego Kościoła lokalnego, za jego piękne choć niełatwe dzieje, za jego oddanych Pasterzy i za lud wierny, który go tworzy, za historię zbawienia, która w nim się realizuje. Zobowiązanie – bo ma to być także dla nas duchowe umocnienie i odnowienie naszej więzi wiary i miłości z Ojcem Świętym, następcą Świętego Piotra, z którym jedność łączy nas we wspólnocie Kościoła Świętego. Każdego z tych czterech dni naszej pielgrzymki będziemy nawiedzać bazyliki papieskie, by przejść przez Drzwi Święte i uczestniczyć w Eucharystii. Ponadto codziennie też będziemy się gromadzić na naszej wieczornej wspólnej modlitwie w szczególnych świątyniach Rzymu, a w ciągu dnia nawiedzać będziemy miejsca święte i historyczne zabytki. W niedzielę 28 września uczestniczyć będziemy w Mszy św. pod przewodnictwem papieża. Będzie to także nasz czas łaski wpisany w Jubileusz Roku 2025. Zachęcam do udziału w naszym diecezjalnym pielgrzymowaniu. Do parafii dotarły informacje o dogodnych ofertach w różnych wersjach, także rozbudowanych o nawiedzenie najważniejszych sanktuariów Włoch. Proszę duszpasterzy, by zorganizować się w grupach parafialnych, międzyparafialnych czy dekanalnych. Niech nas nie zabraknie w czasie tej historycznej pielgrzymki naszej archidiecezji.

Archidiecezja warszawska

Rok Jubileuszowy 2025 w Archidiecezji Warszawskiej rozpocznie się w niedzielę 29 grudnia 2024 roku i potrwa do 28 grudnia 2025 roku. Metropolita warszawski abp Adrian Galbas SAC będzie przewodniczył w niedzielę 29 grudnia o godz.11:00 uroczystej Mszy Świętej w bazylice archikatedralnej św. Jana Chrzciciela w Warszawie, inaugurującej obchody Roku Jubileuszowego 2025 w Archidiecezji Warszawskiej. Spośród jedenastu ustanowionych kościołów jubileuszowych osiem leży na terenie Warszawy a trzy poza jej granicami.

„Niech kościoły jubileuszowe w naszej archidiecezji będą oazami duchowości, gdzie każdy może odświeżyć drogę wiary i napić się ze źródeł nadziei, przede wszystkim przystępując do sakramentu pojednania, niezastąpionego punktu wyjścia dla prawdziwej drogi nawrócenia. Wszyscy kapłani w diecezji, a szczególnie posługujący w kościołach jubileuszowych niech ofiarnie służą wiernym w sakramencie pokuty i pojednania” - czytamy w dekrecie metropolity warszawskiego abp. Adriana Galbasa SAC.

Reklama

Obok ośmiu kościołów i sanktuariów na terenie lewobrzeżnej Warszawy (bazylika archikatedralna św. Jana Chrzciciela, Świątynia Opatrzności Bożej, Bazylika Świętego Krzyża), kościołami jubileuszowymi będą też sanktuaria pozawarszawskie: bazylika w Niepokalanowie, sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Ożarowie Mazowieckim oraz Sanktuarium św. Stanisława Papczyńskiego - tzw. Wieczernik na Mariankach w Górze Kalwarii.

Te świątynie mają być jeszcze bardziej otwarte dla wiernych, chcących modlić się, uzyskać odpust związany z Rokiem Jubileuszowym, a przede wszystkim posługa spowiedzi św. będzie tam sprawowana w większym wymiarze.

Archidiecezja gnieźnieńska

Także Prymas Polski abp Wojciech Polak ustanowił miejsca na terenie archidiecezji gnieźnieńskiej, w których można uzyskać odpust. To bazylika archikatedralna pw. Wniebowzięcia NMP w Gnieźnie, bazyliki w Trzemesznie, Inowrocławiu i liczne sanktuaria.

Uroczysta inauguracja Roku Jubileuszowego w archidiecezji gnieźnieńskiej będzie miała miejsce w Niedzielę Świętej Rodziny 29 grudnia. Uroczystości rozpoczną się o 14.30 w gnieźnieńskim kościele ojców franciszkanów, obrzędem otwarcia Roku Świętego. Następnie wyruszy procesja do katedry gnieźnieńskiej, gdzie o godzinie 15.00 Prymas Polski abp Wojciech Polak będzie przewodniczyć Mszy świętej. Uroczystości będą transmitowane w mediach diecezjalnych.

Reklama

Działa już także internetowa strona jubileuszowa 2025.archidiecezja.pl, gdzie znaleźć można kalendarium obchodów jubileuszowych oraz wszystkie najważniejsze materiały - duszpasterskie, historyczne, multimedialne mające pomóc w przygotowaniu do obchodów i upowszechniające wiedzę na temat ważnych historycznych rocznic, jako że w archidiecezji gnieźnieńskiej Rok Święty 2025 to także rok 1000-lecia koronacji Bolesława Chrobrego i Mieszka II w katedrze gnieźnieńskiej oraz 1025-lecia archidiecezji i metropolii gnieźnieńskiej.

Archidiecezja katowicka

Z kolei w archidiecezji katowickiej bp Marek Szkudło ustanowił 19 kościołów jubileuszowych leżących na terenie całej archidiecezji. Kościołami jubileuszowymi archidiecezji katowickiej zostały, m.in. archikatedra Chrystusa Króla w Katowicach, bazylika Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Pszowie, czy bazylika Świętego Wojciecha w Mikołowie.

Z udzielonych przywilejów wierni będą mogli korzystać przez cały Rok Święty 2025, tj. od 29 grudnia 2024 roku do 28 grudnia 2025 roku. W związku z przeżywanym Rokiem Jubileuszowym 100-lecia archidiecezji katowickiej Penitencjaria Apostolska otworzyła możliwość uzyskania odpustu zupełnego związanego z nawiedzeniem archikatedry Chrystusa Króla w Katowicach. Wierni, którzy ze względu na chorobę lub podeszły wiek nie mogą nawiedzić kościoła katedralnego także mogą zyskać odpust.

Archidiecezja łódzka

Metropolita łódzkim, kardynał Grzegorz Ryś, ustanowił 17 kościołów jubileuszowych w archidiecezji łódzkiej na Rok Jubileuszowy 2025. Wśród nich znalazły się między innymi: łódzka Bazylika Archikatedralna św. Stanisława Kostki w Łodzi, Bazylika pod wezwaniem Świętego Jakuba Apostoła w Piotrkowie Trybunalskim, sanktuaria maryjne oraz inne wybrane świątynie znajdujące się w Łodzi, Tomaszowie Mazowieckim, Pabianicach i w Parznie.

Reklama

Obrzędy otwarcia przewidują procesję do katedry, która w Łodzi będzie pielgrzymką ekumeniczną. - Procesja, ta ma charakter pokutny, uświadamia nam, że jubileusz jest pewną drogą do przejścia. Wędrówkę tę rozpoczniemy od znajdującego się w centrum miasta luterańskiego kościoła pw. św. Mateusza. Po przyjściu do katedry będziemy czytać fragmenty deklaracji, którą podpisały Kościoły w Polsce 25 lat temu, wzajemnie uznając udzielany przez siebie chrzest - tłumaczy KAI metropolita łódzki, kard. Grzegorz Ryś.

Inauguracja jubileuszu w Łodzi będzie miała charakter ekumeniczny. - Trudno, żeby było inaczej, gdyż wynika to z naszej specyfiki na terenie Polski. Wyznanie wiary, jakie złożymy tego dnia w czasie Eucharystii, będzie dokładnym tłumaczeniem credo nicejskiego, tak jak zostało ono przyjęte 1700 lat temu na soborze w Nicei, kiedy Kościół nie był jeszcze podzielony. Pod tym tekstem podpisują się wszystkie nasze Kościoły - dodał.

- Potem oczywiście będziemy zapraszać ludzi do pielgrzymowania do katedry i do kościołów, które zostały wyznaczone jako kościoły jubileuszowe. Organizujemy wiele wyjazdów do Rzymu, na pielgrzymki stanowe, tak jak je zaproponowano w Watykanie. Jedna z pierwszych uda się na jubileusz artystów, który trwa od 16 do 18 lutego, a pojadą tam nasze środowiska twórcze. I tak będzie przez cały rok, gdyż w archidiecezji łódzkiej rok ten będziemy przeżywać w bezpośredniej łączności z tym, co się będzie działo w Rzymie - zapowiada kardynał.

Archidiecezja białostocka

Do podążania za Maryją, Jutrzenką Nadziei, w stronę tych, którzy utracili nadzieję i nie widzą wyjścia z mroku grzechu zachęca w liście pasterskim na rozpoczęcie Roku Jubileuszowego 2025 abp Józef Guzdek. Metropolita białostocki ustanowił również kościoły jubileuszowe, w których wierni będą mogli uzyskać odpust zupełny.

Reklama

„W czasie Roku Świętego proszę wszystkich o włączanie się w strumień dobra i łaski, płynący od Pana” - czytamy w liście. Metropolita wyznaczył następujące miejsca modlitwy i pielgrzymowania, w których można uzyskać odpusty: Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Matki Miłosierdzia w Archikatedrze Białostockiej, Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Białymstoku, Bazylika pw. św. Rocha w Białymstoku, Sanktuarium Najświętszego Sakramentu przy Kościele Kolegiackim pw. św. Antoniego w Sokółce, Sanktuarium Maryjne w Różanymstoku, Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Krypnie, Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Świętej Wodzie, Sanktuarium bł. Bolesławy Lament w Białymstoku (ul. Stołeczna), kaplica pw. św. Faustyny Kowalskiej i bł. Michała Sopoćki w Białymstoku (ul. Poleska) oraz inne miejsca modlitwy z możliwością uzyskania odpustu: kaplice szpitalne i kaplice w Domach Pomocy Społecznej, w których przechowywany jest Najświętszy Sakrament.

Archidiecezja wrocławska

Archidiecezja wrocławska przygotowała bogaty i rozbudowany program na Rok Jubileuszowy 2025. To 915 km szlaków nadziei ułożonych w osiem tras, na których powołano kościoły jubileuszowe oraz znaki nadziei. Pielgrzymi będą mogli zbierać pieczątki do specjalnego paszportu w wydaniu papierowym oraz cyfrowym.

Diecezjalne rozpoczęcie Roku Jubileuszowego pt. „Pielgrzymi nadziei” odbędzie się we Wrocławiu 29 grudnia o godzinie 14.30 w kościele NMP na Piasku. Tam rozpocznie się liturgia inauguracji. W uroczystej procesji wierni przejdą przez Ostrów Tumski do archikatedry wrocławskiej, gdzie zostanie odprawiona Msza święta pod przewodnictwem abp. Józefa Kupnego. Po modlitwie wszyscy są zaproszeni na podwieczorek do auli Papieskiego Wydziału Teologicznego.

Tego dnia zostanie również uroczyście uruchomiona aplikacja „Szlak nadziei”. Chętni otrzymają specjalne paszporty pielgrzyma, aby z nimi przemierzać jubileuszowe szlaki. Będą mogli uzyskać wtedy pierwszy wpis. W ciągu roku mogą przemierzyć 8 tras liczących łącznie 915 km.

- Będziemy uczestniczyć w wydarzeniach centralnych oraz pielgrzymować po drogach naszej archidiecezji do kościołów i kaplic jubileuszowych oraz tzw. „znaków nadziei”, czyli miejsc, w których już dokonuje się jakieś dobro - opowiada bp Jacek Kiciński CMF, wrocławski biskup pomocniczy.

Reklama

Prawie 30 kościołów i kaplic, a do tego znaki nadziei zostały połączone w osiem „Szlaków wiary”. To propozycje tras długich na kilka lub kilkaset kilometrów, którym patronują święci lub osoby ważne dla historii wrocławskiego Kościoła. Do każdego szlaku przypisane są treści duchowe, m.in. fragmenty Biblii do rozważania.

Wśród szlaków nadziei wyznaczono: Szlak młodych, Szlak dialogu, Szlak pojednania, Szlak miłosierdzia, Szlak życia, Wielka Pętla Jubileuszowa, Szlak św. Jadwigi oraz piesze pielgrzymki diecezjalne (na Jasną Górę i do Trzebnicy).

- Chcemy ten czas przeżywać w ruchu, nie zatrzymywać się, lecz rozwijać duchowo. Stąd nasze propozycje pielgrzymek, które można rozbijać na dowolne części i dowolny charakter. Od pieszych, przez rowerowe, po samochodowe czy autokarowe. Wybraliśmy najbardziej charakterystyczne miejsca w diecezji, ale nie wyczerpaliśmy zasobu. Chcemy budzić świadomość o bogactwie duchowym Kościoła lokalnego - podsumowuje Adriana Kwiatkowska, sekretarz generalny synodu.

Obchody Roku Jubileuszowego u grekokatolików

Główne obchody Roku Jubileuszowego w greckokatolickiej archidiecezji przemysko-warszawskiej będą miały miejsce w maju, podczas pielgrzymki do Ikony Matki Bożej „Brama Miłosierdzia” w Jarosławiu oraz w lipcu, podczas pielgrzymki do Sanktuarium Matki Bożej na Górze Jawor z okazji 100. rocznicy objawień.

Podobnie jak cały Kościół powszechny, także grekokatolicy będą obchodzić Rok Jubileuszowy ogłoszony przez papieża Franciszka. Uroczyste otwarcie Roku Jubileuszowego w archidiecezji przemysko-warszawskiej, nastąpi w niedzielę 29 grudnia w archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Przemyślu i prokatedrze Przemienienia Pańskiego w Jarosławiu.

Reklama

Natomiast we wszystkich pozostałych kościołach zostanie odczytany dekret w sprawie ogłoszenia 9 kościołów jubileuszowych, w których wierni, spełniając ogólne warunki, będą mogli zyskać odpust zupełny.

Główne obchody Roku Jubileuszowego będą miały miejsce 16 i 17 maja 2025 r. podczas pielgrzymki do Ikony Matki Bożej „Brama Miłosierdzia” w Jarosławiu oraz 18 lipca podczas pielgrzymki do Sanktuarium Matki Bożej na Górze Jawor na Łemkowszczyźnie z okazji 100. rocznicy objawień.

„Zachęcam wszystkich księży, zakonników i mniszki, setników i braci Archidiecezji Przemysko-Warszawskiej do aktywnego udziału we wszystkich działaniach Roku Jubileuszowego 2025, aby móc korzystać ze ‘źródła łask Bożych’, które w tym czasie zostanie otwarte wszystkim, którzy ‘posiadają wiarę i bojaźń Bożą’, przekroczą progi świątecznych świątyń” - zachęca abp Eugeniusz Popowicz, metropolita przemysko-warszawski.

Diecezja kielecka

Decyzją biskupa kieleckiego Jana Piotrowskiego ustanowionych zostało szesnaście kościołów jubileuszowych. Obchody Roku Świętego 2025 w diecezji kieleckiej rozpoczną się 29 grudnia 2024 r. i potrwają do 28 grudnia 2025 roku.

Jak powiedział KAI ojciec Grzegorz Irzyk, kustosz sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej w Piotrkowicach, już jest zainteresowanie wiernych formami pielgrzymowania i możliwościami uzyskania odpustu. - Te kwestie duszpasterskie nabiorą dynamiki tuż po Bożym Narodzeniu. Zapraszamy do nas pielgrzymów indywidualnych i grupy - mówi.

Reklama

Wśród kościołów jubileuszowych diecezji są wskazane przez biskupa przede wszystkim cztery bazyliki: katedralna w Kielcach, Narodzenia NMP w Wiślicy, Grobu Bożego w Miechowie, św. Marcina w Pacanowie. Wśród miejsc jubileuszowych są także sanktuaria maryjne i dedykowane świętym, jak: MB Szkaplerznej w Daleszycach, bł. W. Kadłubka w Jędrzejowie, św. Józefa Opiekuna Rodziny w Kielcach, czy MB Różańcowej w Smardzowicach.

Diecezja płocka

Rok 2025 to także jubileusz 950-lecia diecezji płockiej. Od 1075 roku ze Wzgórza Tumskiego w Płocku chrześcijaństwo promieniuje na Północne Mazowsze i ziemię dobrzyńską. Hasłem roku są słowa „Pielgrzymi nadziei - w drodze do Źródła”. Główną uroczystość jubileuszową zaplanowano na 7 czerwca przyszłego roku. Obchody zakończą się 6 stycznia 2026 roku. 9 grudnia miało miejsce otwarcie jubileuszu w parafiach.

Jednym z ważnych wydarzeń Roku Jubileuszowego będzie wyznanie wiary przy Drzwiach Płockich w bazylice katedralnej i ekumeniczna modlitwa z udziałem przedstawicieli Kościołów chrześcijańskich w Płocku 20 stycznia 2025 roku.

Z kolei na 12 kwietnia 2025 roku zaplanowano liturgię pokutną i sprawowanie sakramentu pokuty i pojednania w katedrze oraz w wybranych kościołach diecezji. Natomiast 19 kwietnia 2025 roku podczas Wigilii Paschalnej, sprawowanej po zachodzie słońca w Noc Zmartwychwstania w parafiach diecezji nastąpi odnowienie przymierza chrzcielnego.

Reklama

Ale to nie wszystko. 10 maja 2025 roku odbędzie się ogólnopolska konferencja naukowa na temat badań genetycznych Piastów spoczywających w nekropolii piastowskiej w Płocku. 28 maja Kościół płocki uczci 84. rocznicę śmierci bł. abp. Antoniego Juliana Nowowiejskiego, biskupa płockiego, który w 1941 roku poniósł śmierć męczeńską w obozie w Działdowie (KL Soldau). 31 maja po raz pierwszy w diecezji odbędzie się Noc Kościołów, z możliwością zwiedzania zabytkowych świątyń diecezji. 7 czerwca 2025 roku odbędzie się Diecezjalna Uroczystość Jubileuszowa, w Orlen Arenie w Płocku, z modlitwą, akcją ewangelizacyjną i atrakcjami dla wiernych. Niedziela Jubileuszowa w parafiach odbędzie się 15 czerwca.

W dniach 18-19 września 2025 roku w Płocku i Ciechanowie odbędzie się sympozjum naukowe na temat historii diecezji płockiej. W dniach 11-18 października odbędzie się Diecezjalna Pielgrzymka Jubileuszowa do Rzymu. W dniach 1-8 listopada zaplanowano Tydzień modlitw za zmarłych biskupów, kapłanów, diakonów i wiernych świeckich diecezji płockiej - poprzedników w wierze.

14 listopada zaplanowano 47. Ogólnopolskie Sympozjum Koła Naukowego WSD w Płocku, z prezentacją opracowanych pontyfikałów i innych dokumentów historycznych. 4 stycznia 2026 r. Rok Jubileuszowy zakończy się w parafiach. 6 stycznia 2026 roku, w uroczystość Objawienia Pańskiego, podczas 15. Orszaku Trzech Króli w Płocku nastąpi diecezjalne zamknięcie Roku Jubileuszowego.

W najbliższym roku zaplanowano też wystawy: mobilną dla parafii o historii diecezji Płockiej (luty 2025); o Rokiciu - najstarszym kościele parafialnym w diecezji Płockiej w Muzeum Diecezjalnym w Płocku (kwiecień 2025); czasową o historii diecezji w Muzeum Diecezjalnym (lipiec 2025).

Reklama

Wyruszą także pielgrzymki: parafialne do Płocka - źródła chrześcijaństwa na Mazowszu i w ziemi dobrzyńskiej (od kwietnia do października 2025 r.), do sanktuariów diecezjalnych (Płock, Sanktuarium Miłosierdzia Bożego; Czerwińsk; Obory; Osiek; Popowo; Przasnysz; Sierpc; Skępe; Smardzewo; Żuromin; Rostkowo; Ratowo; Sadykierz) oraz innych kościołów wyznaczonych przez biskupa płockiego (24 grudnia 2024 - 6 stycznia 2026)

Odbędą się też jubileusze poszczególnych grup wiernych. Dni jubileuszowe będą przeżywać: kapłani i biskupi, klerycy, osoby życia konsekrowanego, chorzy i pracownicy służby zdrowia, osoby niepełnosprawne, wolontariusze, małżonkowie, rodziny, dzieci, młodzież, dziadkowie i osoby starsze, muzycy kościelni, schole i chóry, katecheci, sportowcy.

Diecezja kaliska

Biskup kaliski Damian Bryl ustanowił 15 kościołów jubileuszowych i jedno miejsce jubileuszowe na Kobylej Górze, gdzie w roku Wielkiego Jubileuszu Roku 2000 ustawiono Krzyż Jubileuszowy.

Otwarcie Roku Jubileuszowego w diecezji kaliskiej odbędzie się w katedrze św. Mikołaja w Kaliszu w Niedzielę Świętej Rodziny, 29 grudnia, podczas uroczystej Mszy św. Poprzedzi ją procesja z Narodowego Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu. Natomiast zakończenie Roku Jubileuszowego w diecezji odbędzie się w niedzielę, 28 grudnia 2025 r.

W diecezji kaliskiej kościoły jubileuszowe to: Katedra w Kaliszu (kościół św. Mikołaja), Konkatedra w Ostrowie Wielkopolskim (kościół św. Stanisława, biskupa i męczennika), czy Bazylika kolegiacka Wniebowzięcia NMP w Kaliszu (Narodowe Sanktuarium św. Józefa) i wiele innych.

Reklama

- Niech przeżywanie Jubileuszu Zwyczajnego Roku 2025, doświadczenie Bożej łaski i miłosierdzia, nasze wspólne pielgrzymowanie drogami nadziei, umocni nas w wierze i utwierdzi w przekonaniu, które św. Paweł Apostoł wyraził słowami „Nadzieja zawieść nie może, ponieważ miłość Boża rozlana jest w sercach naszych przez Ducha Świętego, który został nam dany” - napisał w dekrecie bp Damian Bryl.

Diecezja bielsko-żywiecka

W tej diecezji wyznaczono 13 świątyń, mających służyć jako miejsca pobożnych pielgrzymek. Miejsca te mają duchowe znaczenie jako przestrzeń odnowy wiary, zwłaszcza poprzez sakrament pojednania, który ma być szeroko dostępny w tych miejscach, dzięki posłudze kapłanów. jubileuszowych dla wiernych

- Niech Kościoły Jubileuszowe w naszej diecezji będą oazami duchowości, gdzie każdy może odświeżyć drogę wiary i napić się ze źródeł nadziei, przede wszystkim przystępując do sakramentu pojednania, niezastąpionego punktu wyjścia dla prawdziwej drogi nawrócenia - zaznacza bp Roman Pindel.

W diecezji bielsko-żywieckiej Kościoły Jubileuszowe to, m.in. Andrychów - kościół pw. św. Macieja, Bielsko-Biała - kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, katedra św. Mikołaja, bazylika Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, czy w Cieszynie - kościół pw. św. Marii Magdaleny. Rozpoczęcie Roku Świętego w diecezji nastąpi podobnie w Niedzielę Świętej Rodziny, 29 grudnia 2024 r., w bielskiej katedrze i żywieckiej konkatedrze.

Diecezja koszalińsko-kołobrzeska

Dwa duże jubileuszowe wydarzenia naznaczą rok 2025 w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej: jubileusz 2025 roku oraz 450-lecie obecności Piety w sanktuarium w Skrzatuszu.

Reklama

29 grudnia o godz. 10.00 w katedrze w Koszalinie i jednocześnie w konkatedrze w Kołobrzegu będzie celebrowana uroczysta Eucharystia. Każda z nich rozpocznie się w kościele sąsiednim - w Koszalinie w kościele św. Józefa Oblubieńca, a w Kołobrzegu w kościele rektoralnym, skąd celebransi i służba liturgiczna udadzą się procesyjnie do katedr. Jubileusz 2025 roku ma pokazać, że nadzieja jest spojrzeniem zwróconym ku przyszłości, przyszłości pełnej pokoju, jakiej szuka współczesny człowiek.

Drugi jubileusz, który w nowym roku przeżyje diecezja, dotyczy 450-lecia obecności łaskami słynącej Piety w sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Skrzatuszu. Obchodom towarzyszyć będzie wiele wydarzeń i inicjatyw, których kulminacyjnym punktem będą wrześniowe odpustowe uroczystości w skrzatuskiej bazylice pod przewodnictwem nuncjusza apostolskiego - 21 września. Poprzedzi je spotkanie młodszych diecezjan 20 września.

Diecezja sandomierska

Rok Święty w diecezji sandomierskiej rozpocznie się uroczystą Mszą Świętą w katedrze sandomierskiej 29 grudnia 2024 roku o godz. 10:30 oraz w stalowowolskiej konkatedrze o godz. 18:00. Na czas Roku Świętego bp Krzysztof Nitkiewicza ustanowił w tej diecezji kościoły stacyjne, w których zapewniony zostanie łatwiejszy dostęp do Sakramentu Pokuty i Pojednania, a także możliwość uzyskania odpustu zupełnego. Jest ich osiem, w tym bazylika katedralna pw. Narodzenia NMP w Sandomierzu, czy bazylika konkatedralna pw. Matki Bożej Królowej Polski w Stalowej Woli.

W tych kościołach w ostatni piątek każdego miesiąca celebrowane będą nabożeństwa pokutne. Stała opieka duchowa nad pielgrzymami ma pomóc wiernym uważniej wsłuchać się w słowa Chrystusa: „Czas się wypełnił i bliskie jest królestwo Boże. Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię!” (Mk 1,15).

Reklama

„Kapłanom spowiadającym w ww. świątyniach oraz członkom rzeczywistym, łącznie z emerytowanymi, kapituły katedralnej i kapituł kolegiackich, udzielam władzy rozgrzeszania i zdejmowania cenzur na forum wewnętrznym, zgodnie z kan. 508 § 1 KPK” - czytamy w przesłaniu biskupa.

Diecezja radomska

29 grudnia o godz. 11.30 z kościoła św. Rodziny w Radomiu wyjdzie procesja w kierunku katedry Opieki Najświętszej Maryi Panny. Wiernym będzie towarzyszyć XVIII-wieczny krzyż, który zostanie ustawiony przy ołtarzu w kościele katedralnym. Msza święta będzie sprawowana o godzinie 12.30. Na koniec liturgii księża proboszczowie kościołów jubileuszowych otrzymają stosowne dekrety oraz ornat z logo Roku Świętego.

Jubileusz Zwyczajny Roku 2025 według zaleceń Ojca Świętego ma być związany i skupiony wokół znaku krzyża. - Będzie on niesiony w procesji do kościoła katedralnego. Następnie krzyż wniosę uroczyście przez drzwi katedralne do środka świątyni. Od 29 grudnia 2024 roku do 28 grudnia 2025 roku, będzie on umieszczony przy ołtarzu katedralnym - zapowiedział bp Marek Solarczyk.

W diecezji radomskiej zostało ustanowionych 20 kościołów jubileuszowych, wśród nich radomska katedra pw. Opieki NMP. - Jesteśmy otwarci dla każdego, kto szuka Boga. W świątyni znajduje się konfesjonał miłosierdzia a więc każdy wierny może skorzystać z sakramentu pokuty o każdej porze dnia. Jest też adoracja Najświętszego Sakramentu w kaplicy, która powstała w ramach międzynarodowego dzieła modlitwy o pokój - powiedział ks. Krzysztof Ćwiek, proboszcz katedry.

Diecezja legnicka

Reklama

Podczas konferencji prasowej w Domu Słowa w Legnicy biskup legnicki Andrzej Siemieniewski objaśnił znaczenie słowa „jubileusz”, które sięga czasów biblijnych. To nazwa roku łaski, okazja do odnowy relacji między człowiekiem a Bogiem oraz między ludźmi. - To będzie czas doświadczenia szczególnej łaski i miłosierdzia Pana - podkreślił.

Głównymi wydarzeniami, obok inauguracji, będą: wielkopostne czuwanie 24 godziny dla Pana, jubileusz rodzin, dzieci i dziadków w maju, w Lubinie; jubileusz młodzieży w czerwcu, w Bolesławcu; jubileusz duchowieństwa zaplanowany na czerwiec w Zgorzelcu; jubileusz nauczycieli, wychowawców i katechetów, który odbędzie się w sierpniu w katedrze; jubileusz Caritas, wolontariatu i osób niepełnosprawnych przewidziany we wrześniu w Krzeszowie; jubileusz służby zdrowia w legnickim polu w październiku oraz jubileusz ubogich, który odbędzie się w listopadzie w Jeleniej Górze.

Wiele parafii oraz wspólnot formacyjnych planuje pielgrzymki jubileuszowe do Rzymu, gdzie wezmą udział w wydarzeniach centralnych.

Wyznaczono siedem kościołów jubileuszowych oraz dróg jubileuszowych, które będą drogami pielgrzymek parafialnych i w ramach dekanatów.

***

9 maja br. papież Franciszek odczytał uroczyście bullę zapowiadającą Rok Święty. Zgodnie ze starożytną tradycją papież co dwadzieścia pięć lat ogłasza rok jubileuszowy. Z tej okazji zaprasza wszystkich wierzących do Rzymu, by nawiedzili cztery papieskie bazyliki i przeszli przez specjalne drzwi jubileuszowe, otwierane tylko z okazji jubileuszu. Ten gest związany jest m.in. z łaską odpustu zupełnego.

Reklama

Rok Święty to też wiele wydarzeń organizowanych dla pielgrzymów odwiedzających święte miasto - i tym samym zachęta do pielgrzymowania. Głównym przesłaniem jubileuszu przypadającego w 2025 roku jest nadzieja.

- Myślę o wszystkich pielgrzymach nadziei, którzy przybędą do Rzymu, aby przeżyć Rok Święty, a także o tych, którzy nie mogąc dotrzeć do miasta Apostołów Piotra i Pawła, będą go obchodzić w Kościołach partykularnych. Niech to będzie dla wszystkich wydarzenie żywego i osobistego spotkania z Panem Jezusem, „bramą” zbawienia (por. J 10, 7.9); z Tym, którego Kościół ma misję głoszenia zawsze, wszędzie i wszystkim jako „naszą nadzieję” - pisze Franciszek w bulli ogłaszającej Jubileusz zwyczajny roku 2025.

Papież przypomina, iż z cnotą nadziei wiąże się cnota cierpliwości. Zaprasza pielgrzymów do Rzymu, aby przeżyli doświadczenie nawrócenia. Możliwe też będzie uzyskanie łask jubileuszowych w Kościołach lokalnych. W tym kontekście Franciszek kieruje szczególne zaproszenie do wiernych Kościołów wschodnich.

Główne etapy Roku Jubileuszowego

Reklama

24 grudnia bieżącego roku Papież Franciszek otworzył drzwi święte bazyliki watykańskiej. 29 grudnia otworzy bazyliki św. Jana na Lateranie, 1 stycznia 2025 roku zostaną one otworzone w bazylice Matki Bożej Większej, zaś 5 stycznia w bazylice św. Pawła za Murami. W tych trzech ostatnich bazylikach drzwi święte zostaną zamknięte przed niedzielą 28 grudnia 2025 roku. Rok Święty zostanie zainaugurowany w katedrach i konkatedrach poszczególnych diecezji 29 grudnia br., a zakończony 28 grudnia 2025 roku. Jubileusz zakończy się zamknięciem drzwi świętych w bazylice watykańskiej 6 stycznia 2026 roku.

Papież podkreśla rolę misjonarzy miłosierdzia

Papież Franciszek proponuje, aby podczas Jubileuszu miała miejsce celebracja ekumeniczna, ukazująca bogactwo świadectwa męczenników. Podkreśla także znaczenie jubileuszowego odpustu, przeznaczonego szczególnie dla tych, którzy odeszli przed nami. Zwraca uwagę, na potrzebę sakramentu spowiedzi św. i aktów przebaczenia. Uwypukla rolę misjonarzy miłosierdzia, którzy powinni udawać się między innymi do więzień, szpitali, „aby nikt nie był pozbawiony możliwości otrzymania przebaczenia i pocieszenia Boga”. Podkreśla rolę sanktuariów maryjnych, jako uprzywilejowanych miejsc budzenia nadziei.

„Zbliżający się Jubileusz będzie zatem Rokiem Świętym, charakteryzującym się nadzieją, która nie gaśnie, nadzieją w Bogu” - stwierdza Ojciec Święty. „Niech moc nadziei wypełnia naszą teraźniejszość, w ufnym oczekiwaniu na powrót Pana Jezusa Chrystusa, któremu niech będzie cześć i chwała teraz i na przyszłe wieki” - pisze papież na zakończenie Bulli ogłaszającej Jubileusz zwyczajny roku 2025.

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ustanowiono herb archidiecezji częstochowskiej

2024-12-29 13:45

[ TEMATY ]

rok jubileuszowy

archidiecezja częstochowska

Rzecznik prasowy archidiecezji częstochowskiej

Z okazji rozpoczynającego się Jubileuszu 100-lecia Kościoła Częstochowskiego oraz czasu Peregrynacji Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w archidiecezji, w dniu inauguracji Jubileuszu Roku 2025, arcybiskup Wacław Depo, metropolita częstochowski ustanowił herb archidiecezji. Uroczysta prezentacja herbu miała miejsce na zakończenie pontyfikalnej Mszy świętej w archikatedrze Świętej Rodziny, która obchodziła tego dnia także swą uroczystość patronalną.

Tarcza herbowa podzielona jest na cztery pola: naprzemiennie dwa czerwone i dwa niebieskie, których odcień zaczerpnięto z Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Cztery części tarczy herbowej nawiązują do czterech regionów duszpasterskich, których tożsamość historyczna, duchowa i kulturowa tworzy w swej różnorodności bogactwo Kościoła Częstochowskiego. Czerwień, odwołująca się do barwy szaty Jezusa, to kolor królewski, nawiązujący do Częstochowy jako Duchowej Stolicy Polski, ale także do męczeństwa Kościoła Częstochowskiego w latach okupacji niemieckiej i komunizmu. Kolor niebieski nawiązuje do szaty Matki Najświętszej i maryjności diecezji, której rys duchowy nakreśla Sanktuarium Jasnogórskie, ale także liczne sanktuaria maryjne, których tak wiele znajduje się na terenie Archidiecezji Częstochowskiej.
CZYTAJ DALEJ

Białystok: Mieszkaniec miasta oskarżony o znieważenie przedmiotów czci religijnej

2024-12-28 14:50

[ TEMATY ]

profanacja

Spotted: Choroszcz

Przed Sądem Rejonowym w Białymstoku stanie 41-latek oskarżony o publiczne znieważenie przedmiotów czci religijnej w podmiejskiej gminie Choroszcz. Chodzi o kilkukrotne zniszczenie krzyży i przydrożnej kapliczki z figurą Matki Bożej. To już druga podobna sprawa tego mężczyzny.

O TEJ SPRAWIE PISALIŚMY NA NASZYM PORTALU: Choroszcz: figura Matki Bożej zdewastowana. Maryi obcięto ręce i zniszczono twarz!
CZYTAJ DALEJ

Ustanowiono herb archidiecezji częstochowskiej

2024-12-29 13:45

[ TEMATY ]

rok jubileuszowy

archidiecezja częstochowska

Rzecznik prasowy archidiecezji częstochowskiej

Z okazji rozpoczynającego się Jubileuszu 100-lecia Kościoła Częstochowskiego oraz czasu Peregrynacji Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w archidiecezji, w dniu inauguracji Jubileuszu Roku 2025, arcybiskup Wacław Depo, metropolita częstochowski ustanowił herb archidiecezji. Uroczysta prezentacja herbu miała miejsce na zakończenie pontyfikalnej Mszy świętej w archikatedrze Świętej Rodziny, która obchodziła tego dnia także swą uroczystość patronalną.

Tarcza herbowa podzielona jest na cztery pola: naprzemiennie dwa czerwone i dwa niebieskie, których odcień zaczerpnięto z Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Cztery części tarczy herbowej nawiązują do czterech regionów duszpasterskich, których tożsamość historyczna, duchowa i kulturowa tworzy w swej różnorodności bogactwo Kościoła Częstochowskiego. Czerwień, odwołująca się do barwy szaty Jezusa, to kolor królewski, nawiązujący do Częstochowy jako Duchowej Stolicy Polski, ale także do męczeństwa Kościoła Częstochowskiego w latach okupacji niemieckiej i komunizmu. Kolor niebieski nawiązuje do szaty Matki Najświętszej i maryjności diecezji, której rys duchowy nakreśla Sanktuarium Jasnogórskie, ale także liczne sanktuaria maryjne, których tak wiele znajduje się na terenie Archidiecezji Częstochowskiej.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję