W Instytucie Filozoficzno-Teologicznym w Zielonej Górze 5 października rozpoczął się nowy rok formacji kandydatów do diakonatu stałego w naszej diecezji. Formację kontynuuje 6 kandydatów. - Pięciu jest na II roku formacji, a jeden na III roku. Trzech kandydatów zgłosiło się na studia podyplomowe z teologii i zostaną włączeni w okres propedeutyczny, aby po tych studiach rozpocząć formację w naszym ośrodku - mówi ks. Wojciech Oleśków, dyrektor Diecezjalnego Ośrodka Formacji Diakonów Stałych w Zielonej Górze. - W tym roku mamy zaplanowane wykłady z Pisma Świętego, teologii i liturgii katechumenatu, teologii fundamentalnej, psychologii, a także zajęcia związane z posługą diakonów, takie jak muzyka kościelna, homiletyka, liturgika. Będą również zajęcia z duszpasterstwa rodzin i teologii caritas. Będziemy mieli również warsztaty liturgiczno-muzyczne, dni skupienia oraz rekolekcje. Bracia z II roku przyjmą w tym okresie posługę lektoratu, a brat z III roku - posługę akolitatu, a później święcenia diakonatu - dodaje.
Dzisiejszego dnia, oprócz rozpoczęcia formacji, kandydaci do diakonatu stałego spotkali się z pasterzem diecezji bp. Tadeuszem Lityńskim. – Biskup rozmawiał z kandydatami o ich powołaniu do diakonatu. Wskazał nam również wyzwania na ten rok formacji, oraz przedstawił wyzwania jakie czekają Kościół w tym czasie. – mówi ks. Wojciech Oleśków. – Dzisiejsze zajęcia dotyczyły historii diakonatu, omawialiśmy też kwestie formacji oraz poruszaliśmy sprawy organizacyjne. Kandydaci mieli też wykład z teologii fundamentalnej dotyczący wiary.
Jednym z kandydatów do diakonatu stałego jest Andrzej Szablewski z parafii pw. św. Stanisława Kostki w Zielonej Górze. Czym dla niego jest to powołanie i dlaczego zdecydował się na formację? - Słowo „powołanie” wydaje się być anachroniczne w dzisiejszym rozumieniu. Należałoby to rozszerzyć (uzupełnić) słowem „przygoda”. Mówiąc to widzę naszego Pana nad jeziorem jak mówi do Piotra „obiecuję tobie życie pełne przygód” (tych niebezpiecznych również). Tak właśnie to rozumiem – powołanie. A co chciałbym dzięki tej przygodzie realizować? Proklamować Słowo Boże, chciałbym by w parafii wszyscy studiowali Pismo Święte. Obecnie jestem na V roku teologii i II roku przygotowania do diakonatu. Mam niesamowitych wykładowców. Dzięki nim mam jasno sprecyzowane dążenie. A mogę je sformułować dwoma cytatami. Pierwszy z listu do Rzymian: „Wiara rodzi się z tego, co się słyszy, tym zaś, co się słyszy, jest słowo Chrystusa” (Rz 10,17). Drugi to słowa papieża Benedykta XVI: „Wiara jest tajemnicą, a tajemnicy się nie wyjaśnia”. Korelacja tych cytatów jest odpowiedzią dlaczego chcę być diakonem – dzieli się Andrzej Szablewski.
Pomóż w rozwoju naszego portalu