Maria Okońska razem z nowo rodzącą się wspólnotą popularnie nazywaną „Ósemką” (od ośmiu błogosławieństw, które stały się duchowym filarem wspólnoty - obecnie Instytutu Prymasa Wyszyńskiego) stanęła do Powstania z modlitwą. „Gdy powstańcy będą walczyć, a sanitariuszki opatrywać rannych, wtedy ktoś musi klęczeć, modlić się za nich i wołać do Boga o ratunek przez przyczynę Matki Najświętszej”. Niosły otuchę i pokrzepienie walczącym i ludności cywilnej poprzez wzywanie do modlitwy różańcowej, uczestnictwa we Mszy św., rozdawały medaliki i ryngrafy. Maria Okońska napisała Nową mobilizację walczącej Warszawy - apel do Warszawy, „wezwanie do walki o wewnętrzne przemienienie Narodu w duchu Bożej i braterskiej miłości, do szturmu już nie tylko o wolną, ale i świętą Polskę”.
W 65. rocznicę Powstania Warszawskiego, 2 sierpnia 2009 r., z dwiema pozostałymi bohaterkami „Wspomnień z Powstania Warszawskiego” - Janiną Michalską i pośmiertnie Marią Wantowską - za działalność powstańczą i pracę dla Polski Maria Okońska została odznaczone przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.
Fragmenty książki, które dostępne są na stronie https://wyszynskiprymas.pl/audiobook-wspomnienie-z-powstania-warszawskiego/ oraz na kanale YouTube czyta Magda Krylik, opracowanie i udźwiękowienie Robert Sadownik.
Pomóż w rozwoju naszego portalu