Arcybiskup Henryk Hoser cieszy się dużym szacunkiem wśród parafian diecezji warszawsko-praskiej. - Imponuje mi jego odwaga w przypominaniu stanowiska Kościoła na temat in vitro. Był przez to mocno i niesprawiedliwie atakowany przez media oraz polityków. Mimo to się nie ugiął - mówi Agnieszka Orłowska z parafii św. Izydora w Markach. A Anna Maślana dodaje: - Jest osobą bardzo otwartą dla wiernych. Młodzież mogła mu osobiście zadawać pytania podczas kampanii ewangelizacyjnej „Misja Warszawy” - mówi wierna z parafii Chrystusa Króla i opowiada. - Jak odwiedzałam bliską mi osobę w jednym z warszawskich szpitali, to widziałam naszego ordynariusza przy łóżku chorego kapłana. Taka postawa budzi szacunek.
Reklama
Przypomnijmy, że abp Henryk Hoser z wykształcenia jest lekarzem. Dyplom Akademii Medycznej otrzymał w 1966 r. Dwa lata później wstąpił do Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego (Księża Pallotyni). Święcenia kapłańskie przyjął w 1974 r. Przez kilkadziesiąt lat był misjonarzem w Rwandzie. W Kigali założył Ośrodek Medyczno-Socjalny oraz Centrum Formacji Rodzinnej. Po wojnie domowej w 1994 r. Stolica Apostolska mianowała go wizytatorem apostolskim na Rwandę. W latach 1996-2003 pełnił funkcję przełożonego Regii Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego we Francji, następnie zaś został mianowany rektorem Pallotyńskiej Prokury Misyjnej w Brukseli. W 2005 r. decyzją Ojca Świętego Jana Paweła II został arcybiskupem i sekretarzem pomocniczym Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów i przewodniczącym Papieskich Dzieł Misyjnych. Pięć lat temu papież Benedykt XVI mianował abp Hosera biskupem warszawsko-praskim.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Uroczysty ingres do katedry św. Floriana (na zdjęciu) odbył się 28 czerwca 2008 r. Od tamtej pory jednym z najbliższych współpracowników ordynariusza diecezji jest kanclerz kurii ks. dr Wojciech Lipka, który tak opowiada o pracy z abp. Hoserem. - Ksiądz Arcybiskup wprowadził pracę zespołową do Kurii, powołał kilka komisji poprzez które dzieli się swą odpowiedzialnością za diecezję, kładzie nacisk na aktywizację świeckich poprzez tworzenie parafialnych rad duszpasterskich i zespołów charytatywnych, uczy nas hojności wobec Kościołów w krajach misyjnych. Jest w 100% oddany pracy: prowadzi wykłady z bioetyki dla alumnów Seminarium Duchownego, odważnie broni nauki Kościoła (szczególnie w dziedzinie początków życia), przygotowuje ciekawe homilie i przemówienia dostosowane do słuchaczy (procentuje doświadczenie misjonarza!), tworzy nowoczesny i łatwodostępny model formacji intymności małżeńskiej. Wydobył z niebytu Ostrówek, gdzie przebywała św. Siostra Faustyna. Jest wyjątkowo opanowany i cierpliwy.
Styl pracy oraz dokonania abp Hosera w Kościele zostały docenione przez instytucje świeckie. W ubiegłym roku Ordynariusz warszawsko-praski otrzymał honorowe obywatelstwo m.st. Warszawy będące najwyższym wyróżnieniem stołecznego samorządu. Miesiące temu zaś został wyróżniony medalem „Wybitny z najwybitniejszych” przyznawany przez Szpital Bródnowski.