W wyjątkowych okolicznościach odbyła się tegoroczna inauguracja roku akademickiego dla uczelni Rzeszowa i całej diecezji. Otóż to wydarzenie zbiegło się z świętowanym przez Polaków dniem 16 października, kiedy to 31 lat temu kard. Karol Wojtyła został wybrany na papieża. Dlatego też uroczystości piątkowe w katedrze rzeszowskiej miały charakter podwójny - prośby o błogosławieństwo Boże dla studentów i pracowników naukowych rzeszowskich szkół wyższych oraz modlitwy o beatyfikację sługi Bożego Jana Pawła II.
Eucharystię, sprawowaną przez biskupów rzeszowskich i zaproszonego bp. Kazimierza Ryczana - ordynariusza kieleckiego, a niegdyś duszpasterza studentów w Rzeszowie, poprzedziły procesja i modlitwy w Parku Papieskim, który powstaje na błoniach obok kościoła katedralnego. W uroczystościach wzięli udział także duszpasterze studentów, magnificencje, senaty i pracownicy naukowi wyższych uczelni rzeszowskich, studenci szkół świeckich, alumni WSD w Rzeszowie oraz diecezjanie chcący uczcić pamięć Jana Pawła II. Liturgię ubogaciły swoim śpiewem chóry WSD WSiZ i URz oraz Zespół Pieśni i Tańca „Połoniny” działający przy Politechnice Rzeszowskiej. Pod koniec Mszy św. przedstawiciele wszystkich szkół wyższych z Uniwersytetem Rzeszowskim na czele złożyli ślubowanie.
W homilii bp Ryczan zwracał szczególną uwagę na rolę, jaką odegrał Jan Paweł II w życiu Polaków. Nawiązał do roli ojca w kształtowaniu człowieka i takim ojcem dla naszego narodu nazwał Papieża z Polski. „Mamy wielkich poetów, pisarzy, królów, świętych, ale nie zdawaliśmy sobie wtedy sprawy, że Bóg podarował nam ojca, żeby przeprowadził nas przez próg nowego tysiąclecia. Bóg dał nam ojca, a przecież ojciec buduje dom”. Mianem domu - ojczyzny kaznodzieja nazywał naukę poprzez przykład: porządku, sprawiedliwości, modlitwy, odpowiedzialności, cierpienia, a nade wszystko mądrości, która polega na tym, by pamiętać, że po Bogu najważniejszy jest człowiek w każdym wymiarze i aspekcie istnienia. I tego właśnie Ksiądz Biskup życzył środowisku uczelni rzeszowskich - służby mądrości.
„Nie jesteśmy domem bez dachu. Nie jesteśmy samotni, bo Bóg dał nam ojca na ziemi”. Oby te słowa homilii zostały w sercach naukowców, studentów, kapłanów i wszystkich tych, którzy uczestniczyli w uroczystościach inauguracyjnych, gdyż w poczuciu troski i opieki łatwiej jest ponosić trudy codzienności, zmagania ze zdobywaniem i poszerzaniem wiedzy, a także z pozostaniem wiernym sobie i swoim ideałom.
Pomóż w rozwoju naszego portalu