Reklama

W kuźni młodych serc i dusz

Rok 2009 to dla Zespołu Szkół Ekonomicznych z sosnowieckiej dzielnicy Rudna czas złotego jubileuszu, nad którym honorowy patronat objęli: prof. Jerzy Buzek - poseł do Parlamentu Europejskiego oraz Kazimierz Górski - prezydent Sosnowca.
Nad całością roczystości rocznicowych czuwa powołany w tym celu Komitet Organizacyjny oraz Komitet Honorowy Obchodów Jubileuszowych

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Reklama

Obchody rocznicowe rozpoczęły się 25 maja Rajdem Pokoleń. 1 września odsłonięto tablicę pamiątkową. Uczniowie i grono pedagogiczne sosnowieckiego ZSE w sposób szczególny związani są z kościołem Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, gdzie rozpoczynają i kończą rok szkolny, przeżywają swoje rekolekcje oraz uroczystości związane z życiem szkoły. W przeżywaniu jubileuszowego czasu radości nie mogło zabraknąć modlitwy w świątyni poświęconej Jezusowej Matce. W środę, 2 września, szkolna społeczność podczas uroczystej Eucharystii wkroczyła w nowy rok z Panem Bogiem. Mszę św. w intencji wszystkich uczniów i pracowników szkoły odprawił i słowo Boże wygłosił proboszcz sosnowieckiej wspólnoty ks. kan. Józef Ośródka. Podczas Liturgii poświęcił też sztandar ZSE, który następnie rodzice i nauczyciele przekazali uczniom tejże placówki. Podczas uroczystości odbyła się ceremonia ślubowania na sztandar, który, jak podkreślił Kaznodzieja: „dla szkolnej społeczności jest symbolem Polski, narodu, ziemi, symbolem małej ojczyzny, jaką jest szkoła i jej najbliższe środowisko. Sztandar szkolny to także, w pewnym sensie, znak bojowy. Towarzyszy nam w boju o wiedzę, o piękne kształtowanie własnego charakteru. Otrzymacie go w sposób uroczysty i od tej pory towarzyszyć wam będzie w chwilach podniosłych, radosnych i trudnych dla całej szkoły. Dziś, u progu nowego roku szkolnego, gromadzimy się pod tym znakiem z poczuciem dumy i radości, która winna wam towarzyszyć na dalsze lata nauki, na dalsze wspaniałe jubileusze”.

Początki sosnowieckiego „ekonomika”

Historia placówki rodziła się w bólach. Jej początki na pierwszych stronach kroniki szkolnej opisuje późniejszy dyrektor mgr Kazimierz Cesar: „Bogate tradycje szkolnictwa handlowego na terenie Sosnowca (…) zostały zniweczone likwidacją szkół tego typu w 1953 r. Jako nauczyciel komercjalista i obywatel miasta Sosnowca powziąłem myśl założenia szkoły”. Realizacja tego pomysłu nastręczała sporo trudności ze względu na kłopoty lokalowe. Dopiero w drugiej połowie sierpnia 1958 r. Kuratorium wydało polecenie zorganizowania szkoły. Po egzaminach, które odbyły się 6 i 7 września, utworzono trzy klasy Zasadniczej Szkoły Handlowej, która rozpoczęła swoją działalność w formie wydziału przy Zasadniczej Szkole Zawodowej przy ul. Kilińskiego 25. Zastępcą dyrektora ds. ZSH został mgr Kazimierz Cesarz. Tak powstał zalążek obecnego „ekonomika”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Rozwój szkoły

Reklama

Rozwój nastąpił w momencie, gdy szkoła znalazła nowe lokum w budynku internatu Technikum Hutniczo-Mechanicznego przy ul. K. Świerczewskiego 66. Stało się to 1 września 1959 r. Wówczas utworzono Technikum Ekonomiczne, a liczba klas wzrosła do jedenastu. Szkoła pracowała na dwie zmiany, gdyż mogła korzystać tylko z kilku sal na parterze. Cały budynek przeszedł w posiadanie szkoły dopiero 1 września 1965 r. 15 września 1961 r. miało miejsce otwarcie obiektu sportowego usytuowanego między Technikum Ekonomicznym a Technikum Hutniczo-Mechanicznym. Rok później szkoła została zradiofonizowana, powstały też nowe pracownie. Jedną z najnowocześniejszych była pracownia przysposobienia obronnego. Od 1 września 1967 r. nazwa Technikum Ekonomiczne została zmieniona na Liceum Ekonomiczne. Rok później otwarta została 2-letnia Państwowa Szkoła Ekonomiczna o specjalności stenotypia i biurowość, która została przekształcona w Pomaturalne Studium Ekonomiczne, a następnie w Policealne Studium Ekonomiczne. Przy powstających nowych typach szkół zasadnym było połączyć je w jeden organizm szkolny. I tak też się stało. Zarządzeniem ministra oświaty i szkolnictwa wyższego z dnia 2 sierpnia 1971 r. powołano zbiorczy zakład szkolny pod nazwą Zespół Szkół Zawodowych, któremu dwa lata później ustalono numer porządkowy „1”. W następnych latach, dzięki inicjatywie kolejnych dyrektorów - mgr Jana Podsiadłego i mgr Teresy Herman powstały: Liceum Administracji Państwowej, Policealne Studium Administracji Państwowej, Liceum Handlowo-Kupieckie (przemianowane w 1992 r. na Liceum Handlowe), Liceum Handlowe dla Dorosłych, Liceum Księgarskie. We wrześniu 1991 r. w Liceum Ekonomicznym powstał kierunek bankowość, cieszący się bardzo dużym powodzeniem. Obecną nazwę - Zespół Szkół Ekonomicznych - wprowadzono 1 września 1974 r. 25 kwietnia 1978 r. szkoła otrzymała sztandar.

„Złota era” osiągnięć

Wielką niedogodnością w szkole był brak sali gimnastycznej. Początkowo zajęcia odbywały się w pomieszczeniach do tego zaadaptowanych (obecne lokum biblioteki szkolnej), z chwilą otwarcia boiska nastąpiła pewna poprawa, ale zimą, w późniejszych latach nauczyciele i młodzież korzystali z uprzejmości innych placówek szkolnych. Mimo tych trudności uczniowie odnosili liczne sukcesy w zawodach miejskich i wojewódzkich. W połowie lat 80. pojawiła się możliwość rozpoczęcia budowy nowej hali sportowej, ale prace były prowadzone bardzo powoli, głównie z powodu braku funduszy. W latach 90. nastąpiły intensywne prace zwieńczone otwarciem nowoczesnego, sportowego obiektu. W uroczystości otwarcia wzięli udział przedstawiciele władz miasta, a bp Adam Śmigielski SDB dokonał poświęcenia sali. Tak zakończyła się długoletnia tułaczka młodzieży. Od tego momentu nastała „złota era” osiągnięć sportowych tutejszych uczniów, które stanowią jej dumę.
Mówiąc o szkole-jubilatce nie sposób pominąć szkolnej biblioteki, która stanowi skarbiec wiedzy, jest szkolnym oknem na świat, centrum multimedialnym. Dysponuje bogatym księgozbiorem, w pełni skomputeryzowaną bazą, dużą czytelnią. Jak określili to uczniowie „jest centrum życia szkolnego, towarzyskiego i nie tylko...”. Uczniowie sosnowieckiego „ekonomika” uczestnicząc w olimpiadach, turniejach, konkursach odnieśli wiele znaczących sukcesów, promując szkołę swymi osiągnięciami. Ci zaś, którzy osiągają bardzo dobre wyniki w nauce, korzystają ze stypendium Prezesa Rady Ministrów oraz ze stypendium starostwa będzińskiego.

Udany start w dorosłość

W ciągu 50 lat istnienia szkoły jej mury opuściło 14.996 absolwentów. Wysiłek wielu pedagogów zapewnił tutejszym uczniom udany start w dorosłe życie. Obecnie nad wychowaniem i kształceniem młodzieży czuwa 45-osobowa wykwalifikowana kadra nauczycielska. Wartość szkoły to jednak nie tylko statystyka. Składają się na nią także: zaangażowana postawa, udział w życiu społeczności, czy wysokie morale wychowanków. Zespół Szkół Ekonomicznych w Sosnowcu, o którym mowa, wrósł w tutejsze środowisko, posiada bogate tradycje, wypracowane metody. Na nich jednak nie poprzestaje - wciąż poszukuje nowych, by dać społeczeństwu coraz doskonalszych pracowników i świadomych obywateli. Mottem szkoły stały się słowa ks. M. Grochowiaka: „Szkoła polska to przybytek kultury i oświaty, to matka, siła duszy polskiej. Ona jest kuźnią młodych serc i dusz”. Tymczasem przed uczniami i nauczycielami ZSE ostatni etap jubileuszowych uroczystości, które odbędą się 9 października w Wydziale Nauk o Ziemi UŚ w Sosnowcu.

2009-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Klinika Gemelli: hospitalizacja papieża także w przyszłym tygodniu

2025-02-21 18:29

[ TEMATY ]

Franciszek

Vatican News

Ojciec Święty czyta, żartuje, jest w dobrym nastroju. Franciszek „ma obustronne zapalenie płuc, nie jest wolny od zagrożeń, ale nie mamy do czynienia z zagrożeniem życia. Będzie w szpitalu, przynajmniej przez cały następny tydzień” - powiedział podczas briefingu na temat zdrowia papieża Franciszka profesor Sergio Alfieri.

Odnosząc się do biuletynów wydanych w ostatnich dniach profesor Alfieri zaznaczył, że „papież zawsze chciał, abyśmy mówili prawdę”. Lekarze wyjaśnili, że „mamy do czynienia z infekcją polimikrobiologiczną, jest wiele zarazków. W sytuacji przewlekłej choroby nie można jej wyleczyć, ale można ją powstrzymywać”. Jeśli przez „nieszczęście” jeden z tych zarazków przedostałby się do krwi, wystąpiłaby sepsa, prawdziwym zagrożeniem jest przedostanie się zarazków do krwi. Obecnie nie ma takich zarazków we krwi, infekcja jest obecnie tylko w płucach”. Jest to „prawdziwe zagrożenie, jakie może podjąć osoba w jego wieku”. Infekcja „na razie jest opanowana”, poinformował Luigi Carbone, lekarz prowadzący Biskupa Rzymu. „Zmniejszyliśmy również dawkę niektórych leków”, podkreślił prof. Alfieri.
CZYTAJ DALEJ

Wałbrzych. Błagamy o miłosierdzie Boże dla ks. Sebastiana Makucha

2025-02-21 20:00

[ TEMATY ]

Wałbrzych

diecezja świdnicka

bp Adam Bałabuch

śmierć kapłana

ks. Sebastian Makuch

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Portret śp. ks. Sebastiana Makucha w otoczeniu białych kwiatów. Fotografia umieszczona w kościele Niepokalanego Poczęcia NMP w Wałbrzychu podczas Mszy św. żałobnej.

Portret śp. ks. Sebastiana Makucha w otoczeniu białych kwiatów. Fotografia umieszczona w kościele Niepokalanego Poczęcia NMP w Wałbrzychu podczas Mszy św. żałobnej.

Otwórz mu, Panie, bramy raju, aby wrócił do tej ojczyzny, w której nie ma śmierci, lecz panuje wieczna radość – słowa jednej z modlitw mszalnych towarzyszyły wiernym, którzy zgromadzili się na Eucharystii w intencji śp. ks. Sebastiana Makucha w kościele Niepokalanego Poczęcia NMP w Wałbrzychu.

W atmosferze modlitwy i zadumy w piątkowy wieczór 21 lutego dziękowano za życie ks. Sebastiana i jego kapłańską posługę, prosząc zarazem o Boże miłosierdzie i wieczne zbawienie. Wspólnota parafialna, duchowieństwo oraz bliscy łączyli się w żarliwej modlitwie, zawierzając 35-letniego wikariusza Matce Miłosierdzia i prosząc, by przyjęła go do swego serca.
CZYTAJ DALEJ

Ksiądz też jest zagrożony uzależnieniem od sieci

2025-02-22 14:07

[ TEMATY ]

internet

uzależnienie

Formacja Stała Księży

Adobe Stock

Kapłani także mogą uzależnić się od internetu

Kapłani także mogą uzależnić się od internetu

Także duchowni mogą być uzależnieni od internetu. Dyskutowali o tym uczestnicy Formacji Stałej Księży, które odbyło się w dniach 21-22 lutego w Wyższym Seminarium Duchownym w Radomiu. Wykład do księży skierowała dr hab. Monika Przybysz, medioznawczyni z Instytutu Edukacji Medialnej i Dziennikarstwa Wydziału Teologicznego UKSW.

- Ksiądz, jak każdy z nas, jest narażony na różne mechanizmy manipulacyjne obecne w sieci. Każdy z duchownych musi sam wypracować w pewne nawyki, które będą przypominały o tym, że jest już późno, że przed zaśnięciem nie warto korzystać z urządzeń elektronicznych, że lepiej jest korzystać z tradycyjnego papierowego brewiarza niż odmawiać modlitwy za pomocą smartfona - przekonywała Monika Przybysz.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję