Reklama
O zbliżającej się rocznicy kanonizacji przypomniał kilka dni temu papież Franciszek. Podczas środowej audiencji ogólnej 24 kwietnia Ojciec Święty pozdrowił Polaków, mówiąc:
„W przyszłą sobotę przypada 10. rocznica kanonizacji św. Jana Pawła II. Patrząc na jego życie widzimy, do czego może dojść człowiek, kiedy przyjmie i rozwinie w sobie Boże dary: wiary, nadziei i miłości. Pozostańcie wierni jego dziedzictwu. Promujcie życie i nie dajcie się zwieść kulturze śmierci. Za jego wstawiennictwem prośmy Boga o dar pokoju, o który on jako papież tak bardzo zabiegał”.
W rozmowie z KAI kard. Stanisław Dziwisz zachęcił do ciągłego korzystania z dziedzictwa pontyfikatu Jana Pawła II. „Dokonała się już wielka praca nad zgłębieniem tego dziedzictwa, które jest wciąż inspirujące dla Kościoła i naszej Ojczyzny, jednak to bogactwo nadal pozostaje wyzwaniem. Warto je podejmować, bo w nauczaniu Jana Pawła II odnajdziemy wiele ważnych, uniwersalnych wskazań i drogowskazów. Brzmiały one dla nas jasno i czytelnie, gdy Ojciec Święty był wśród nas, zwłaszcza podczas jego pielgrzymek apostolskich. One wciąż przemawiają przez zapisane słowa, utrwalone przemówienia i homilie, książki, również te poetyckie. O tym dziedzictwie nie wolno nam zapomnieć, bo byłoby to wielką szkodą dla Kościoła i społeczeństwa, borykającego się przecież z wieloma skomplikowanymi wyzwaniami. Wiele przenikliwych i jasnych odpowiedzi na trudne pytania możemy odnaleźć w nauczaniu Jana Pawła II. Trzeba tylko po nie sięgać” - zachęcił hierarcha.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Organizatorem jutrzejszej uroczystości w bazylice św. Piotra jest Watykańska Fundacja Jana Pawła II. „Jako fundacja wystąpiliśmy z inicjatywą obchodów 10. rocznicy kanonizacji Jana Pawła II, wsparci autorytetem kardynała Stanisława Dziwisza i została ona bardzo dobrze przyjęta w środowiskach watykańskich, a błogosławieństwa dla inicjatywy udzielił papież Franciszek” - ujawnił przewodniczący jej Rady Administracyjnej ks. prałat Paweł Ptasznik.
Reklama
Przypomniał, że już w 2005 roku, podczas pogrzebu papieża rozległy się okrzyki: „Santo subito!” (Natychmiast święty!). „Wszyscy mieliśmy to przekonanie o tym, że Jan Paweł II przez swoje życie, swoją działalność i nauczanie głosi Chrystusa, żyje Chrystusem i ta fama świętości pozostała po jego śmierci i została oficjalnie zatwierdzona przez akt kanonizacji” - podkreślił duchowny w rozmowie z Radiem Watykańskim - Vatican News.
Wskazał, jak wiele bezcennego dziedzictwa pozostało po Janie Pawle II. „Pozostawił nam ogromne patrymonium swojego nauczania i swojej świętości i do tego zawsze możemy wracać i powinniśmy wracać z wielkim szacunkiem. Dzisiaj w Polsce dostrzegamy pewien rodzaj starań o to, żeby obniżyć autorytet Jana Pawła II, a ludzie na świecie - choćby tu we Włoszech - dziwią się Polakom, że odchodzą od tego, co w ostatniej historii było najwspanialsze. Myślę, że my powinniśmy starać się jednak wracać przede wszystkim do nauczania Jana Pawła II i odejść od jedynie sentymentalnego patrzenia na tamte lata, bo młodzi już nie mają swojego własnego doświadczenia Jana Pawła II i bardziej potrzebują odwołania się do tego, co było dziełem jego życia, aniżeli do wspomnień, które w nas są żywe, ale niewiele wnoszą w świat ludzi najmłodszych pokoleń” - powiedział ks. Ptasznik.
Jan Paweł II (1978-2005) został kanonizowany, razem z Janem XXIII (1958-1963), 27 kwietnia 2014 roku przez papieża Franciszka. Na uroczystość przybyło do Rzymu około 800 tys. wiernych z całego świata. Drogę do ogłoszenia Papieża Polaka świętym otworzyło uznanie cudu przypisywanego jego wstawiennictwu. Było nim było całkowite, natychmiastowe i nieodwracalne uzdrowienie z tętniaka mózgu Floribeth Mora Diaz z Kostaryki. Kobieta modliła się o nie 1 maja 2011 roku, gdy oglądała telewizyjną transmisję beatyfikacji Jana Pawła II, dokonanej przez Benedykta XVI.